Dinar’da 24 Kasım Kutlandı

Dinar’da 24 Kasım Kutlandı

Dinar’da 24 Kasım Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Dinar’da düzenlenen bir program ile kutlandı. Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin Ata’nın huzuruna bırakılması ile başlayan kutlama etkinlikleri Park Ala Tesislerinde Dinar Anadolu Lisesinin düzenlemiş olduğu program eşliğinde devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliklerinde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Tahtaoğlu yaptı,

Geleceğimizin umut çiçeğini yetiştiren saygıdeğer meslektaşlarım,

Onur ve gururunu yaşadığımız Millet Mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım öğretmenler gününde şahsım ve Dinar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına sizleri saygı ve sevgiyle Selamlıyorum.

Bu anlamlı günde sizlere hitap etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bütün Eğitim camiasında hizmet eden öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyor, Başöğretmen Atatürk ve ebediyete intikal etmiş şehit öğretmenlerimizi, tüm şehitlerimizi, vefat eden öğretmenlerimizi, rahmet, minnet ve şükran duygularımla saygıyla anıyorum.

Öğretmenlik, gücünü sevgiden ve fedakarlıktan alan, sevgisine, fedakarlığına maddi anlamda paha biçilemeyen dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır.” Diyen bir peygamberin ümmeti olan bizler öğretmenliği sadece bir meslek olarak değil, mili ve manevi değerleri geleceğe aktaran, toplumu şekillendiren kahramanlar olarak görüyoruz.

Bizler öğretmenlik mesleğinin peygamber mesleği olduğunu biliyoruz. Öğretmenlik bilgi mesleğinden çok duygu, erdem ve ilke mesleğidir. Öğrencinin öğretmeni olmak çok kıymetlidir. Öğretmenlik yalnızca okulda, derslikte değil, yaşamın her alanında ilmi, irfanı, bağımsızlığı, erdemi, ilmek ilmek işlemektir.

Başöğretmen Atatürk; “Bir milleti hür, bağımsız, şanlı yüksek bir toplum olarak yetiştiren de, köleliğe, yoksulluğa düşürende eğitimdir” diyerek bizlere bir gerçeklik ufkunu ve yolunu göstermiştir.

Öğretmenler olarak bizlerin yegâne gayesi; Türk Milli Eğitimimin genel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde kendi yetenek ve kabiliyetlerini bilen, geçmişini, özünü, sağlam bir tarih şuuru içinde algılayan, içinde yaşadığı zamanın gerçeklerinin de farkında olan geleceğe umutla bakan yeni nesiller yetiştirmektir.

Öğretmenler olarak bizler; öğrencilerimizi bizi biz yapan değerlerimize saygı duyan, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, vatan ve millet sevgisini, vatan ve milleti için çok çalışması gerektiğini bilen, dünya üzerinde yüz yıllarca adaletle hükmeden bir ecdadın torunları olduklarını, aynı duygularla hareket etmeleri gerektiğini, bölgemizde ve yakın coğrafyamızda mazlumları savunan, onların dertlerini dert edinen bireyler olarak yetiştirmeliyiz.

Değerli meslektaşlarım;

Ülkemizin ve çocuklarımızın aydınlık günlere yürümesinde onlara yol gösteren sizin ışığınızdır. Sevgiyle ektiğiniz tohumların yeşerdiği, ellerinize batan dikenlerine rağmen yetiştirdiğiniz güllerin burcu burcu koktuğu, gökyüzünün her gece yıldızlarla kaplı olduğu güzel günlerin mimarları şüphesiz ki sizler olacaksınız. Geçmişten aldığı emaneti geleceğe güvenle teslim etmeyi, kendine kutsal bir vazife edinmiş bir meslek anlayışıyla yetiştirdiğiniz, kalbiyle kendi değerlerine, aklıyla geleceğin gelişmelerine bağlı, dinamik nesiller geleceğimizin teminatı olacaktır. Sizlerin bu ideali bazen aile hayatınızın bile önünde tuttuğunuzu biliyor ve bu uğurdaki özverili, azimli, onurlu ve takdire şayan çalışmalarınızla gurur duyuyorum.  Öğretmen, bir öğrenci, bir aile, bir toplum, bir ülke için her şeydir. Öğretmeni olmayan bir toplumun geriye hiçbir şeyi kalmaz.

Bu duygu ve düşüncelerimle; başöğretmen Atatürk’ ün yolunda yürümekte olan ve güzel ülkemizin aydınlık nesillerini yetiştirmek amacıyla halen çalışan ve emekli olan değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü bir kez daha kutluyor, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi ve görevi başında şehit olmuş öğretmenlerimizi rahmetle, saygıyla anıyorum,

Bu özel günde bizleri yalnız bırakmayan desteklerinizi bizden esirgemeyen başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere, protokolümüzün saygıdeğer üyelerine şahsım ve öğretmenlerimiz adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 24 Kasım Öğretmenler günü programının hazırlanmasında emeği geçen Dinar Anadolu Lisesi Okul Müdürü ve yöneticilerine, okul öğretmenlerine ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca bu salonu ücretsiz olarak bizlere tahsis eden park ala yönetimine çok teşekkür ediyor ve sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 dedi.

Öğretmenler günü dolayısıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen Resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerini İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, Belediye Başkan Yardımcısı Rafet Şimşek, Milli Eğitim Müdürü Hasan Tahtaoğlu taktim etti. Adaylık eğitimini tamamlayarak kadrolu öğretmenliğe geçen öğretmenlerin yemin törenlerinin yapıldığı kutlama programı Öğrenciler tarafından hazırlanan orotoryo gösterileri, şiirler, hizmet şeref belgelerinin verilmesi ile devam etti. Kynk: Umut Haber Merkezi

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ