EĞİTİM DANIŞMANI UZMAN ÖĞRETMEN ÜNAL YILMAZ’LA SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİK

EĞİTİM DANIŞMANI UZMAN ÖĞRETMEN ÜNAL YILMAZ’LA SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİK

EĞİTİM DANIŞMANI UZMAN ÖĞRETMEN ÜNAL YILMAZ’LA SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİK

 

İsmail Yılmaz: Hocam Dinar’da  İlk yılınızda başarınızdan dolayı sizi kutluyorum. Kısa zamanda böyle bir başarıyı bekliyor muydunuz?

Ünal Yılmaz: İlk yıl olmamıza rağmen bize güvenenleri mahcup etmediğimiz için sonsuz şükürler ediyorum. Verilere dayalı başarıya kimse itiraz edemez. Bu yıl 8. Sınıflarda 22 öğrencimiz vardı. 4 Fen Lisesi 18 Anadolu liseleri olmak üzere yerleşecek puan aldılar. İlk yıl olması nedeniyle toplama öğrencilerdi. Bilgi seviyeleri çok farklıydı. Davranışları farklı farklı… Köyden, kasabadan, Dinar dışındaki diğer öğrencilerden gelenler… Aslında başarıya giden yolda  hepsi bir dezavantaj gibi görünse de eğitim- öğretimin diğer enstrümanlarını devreye soktuğunuzda avantaja dönüşeviriyor. Başarı tek taraflı değildir. Okulumuzdaki eğitim öğretim taraflarını tek tek ortaya koyayım Öncelikle öğretmen kadromuzdan başlayalım.

ÖĞRETMEN KADROMUZ MUHTEŞEMDİ

Ben 18 yıl devletin resmi okullarında çalıştım. Devletteki görevimden ayrılıp dershanelere geçtim. Şimdi tam tersi oluyor. Herkes devlete bir kapağı atsam diye çırpınıyor. Devlet okulundaki anlayışı da biliyorum. Dershanelerdeki öğretmen anlayışını da biliyorum. Kadromuzu belirlerken Eski Dinar Dershanesi sahiplerinden Hüseyin Çetinkaya hocamla istişareler ettik.

DERSHANELERDE ÇALIŞAN ÖĞRETMENLER TERCİHİMİZDİ

Görev vereceğimiz öğretmenlerin mutlaka dershane tecrübesi olmalarını kararlaştırdık. Ana branş olan 4 temel dersin öğretmenleri hep dershane tecrübesi olana arkadaşlardı. Onlara birer de asistan öğretmen verdik. Dershanelerde yetişen öğretmenler pratikçidir. Hatırlayın dershaneler kapanmadan önce bütün veliler çocuklarının sınavlarda başarılı olmaları için neden dershaneler gönderiyorlardı? Onlar bilginin nasıl kavratılacağını biliyorlardı.

BAŞARI TAKIMINDIR. TEK KİŞİYE BAĞLI DEĞİLDİR.

40 yıllık birikimi dershane tecrübesi olan arkadaşlara nasıl uygulanacağını inandırdık. Edindiğim öğretim modellerini uygulamaya gayret gösterdiler. Bir de bizim öğretmenler amatör ruhluydu. Başarıya endeksli. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadılar. Akşam 19.00’lara kadar çalıştılar. Kendimize göre sistem oturttuk.

VELİLERİMİZ AİLE OKULU’MUZDA BİLİNÇLENDİRDİK.

İsmail Bey kardeşim, eğitimde üç sacayağı vardır: Öğretmen- Öğrenci- Veli… Bu üç ayak uyum olmazsa başarıyı beklemeniz hayaldir. Biz ne yaptık? Okulumuzun bünyesinde “AİLE OKULU” açtık. Bu alanda işini bilen üniversitemizden profesörler, Doçentleri davet ettik. Aile Okulu’muz 7 hafta sürdü. Velilerimiz bilgilendirildi, bilinçlendirildi. Velilerimizin çocuklarına yaklaşımlarındaki anlayışları değişti. Bize güvenleri arttı. Onlardan inanılmaz destek aldık. Bu başarıda velilerimizin büyük payı vardır.

ARA SINIFLARDAKİ ÖĞRENCİLERİ YARIŞ ATI GİBİ YETİŞTİRİLMESİNE KARŞIYIM

Öğrencilerimize gelelim. 5.,6, ve 7. Sınıflara akademik bilgi yüklemek yerine eğitimle ilgili etkinliklere önem verdik. Açılışta da söylediğim gibi müfredat çok ağır ve gereksiz bilgilerle dolu. Bu sınıflardaki öğrencileri yarış atı mantığı ile yaklaşan velilere üzülüyorum. Eğer ben çocuk olsaydım onların çocukları olmak istemezdim. Okullar da veli baskısı ile bu çocuklara sınav üstüne sınav yapıyorlar. Yazık. Biz bu sınıflara Spor, sanat, müzik konularına ağırlık verdik. Etkinliklerle dolu bir yıl geçirdik. Zaten siz de gazetenizde duyurdunuz. Fakat bazı veliler bizi farklı anladı. Kolejde fazla ders vermiyorlarmış dedikodusunu çıkardılar. Eleştirilere açığız; ama dedikodularla ilgilenmeyiz. Biz işimiz yaparız. Öyle de yaptık.  5.,6. Ve 7. Sınıflarda yarış atı gibi deneme sınavlara tabi tutulması gerekir diyen bir tane eğitimci getirin

  1. SINIFLARA FARKLI PROGRAM UYGULADIK.
  2. sınıflardaki öğrencilerimiz Köyden, kasabadan, Dinar dışından çeşitli yerleşim yerlerinden gelmişlerdi. Düzenli ders çalışma alışkanlıkları yoktu. Ders çalışmak onlara zulüm geliyordu. Angarya görüyorlardı. Önce bu anlayışı kafalarından silmemiz gerektiğine karar verdik. Öğretmenlerimizle her sabah toplantılarda bu sınıftaki öğrencilerimizi masaya yatırdık. “ÇAT KAPI” projesiyle ailelerine misafir olduk. Öğrencimizin ev ortamında anne ve babalarının evlerinde çocuklarına yaklaşımlarını gözlemledik. Anne baba Aile Okuluna geliyorlardı; ama biz nasıl olması lazım geldiğini anlattık. Çocuklarının muhteşem bir cevher olduğunu, bu cevherin işlenmesinde bize nasıl katkı edeceklerini anlattık.

ÖZGÜVENLERİ ARTTI

Öğrencilerimizi evlerindeki konumunu da gördükten sonra bize güvenleri arttı. Artık her dediğimizi gaale aldılar. Ders çalışmanın angarya olmadığını kendilerinin geleceklerini belirlemede çok etkin bir çalışma olduğu bilincine ulaştılar..

BİRE BİR ÖĞRETİM PROGRAMIMIZ ÇOK ETKİLİYDİ

8.sınıflara çok özel program uyguladık. Zaten 22 öğrencimiz vardı. 2. Dönemin hemen başında konularınız bitirdik. Konuları anlayan ama soru eksiği olan 11 arkadaşımıza başka sınıfa aldık. Yani 22 öğrenciyi 2 sınıf yaptık. 11’er kişilik. İlk 11’e test ve denemeler yaptık. Diğer 11’e konularımızı yeniden anlattık ,tekrar ettik. Bunlardan ileri gidenleri ayırdık. Anlayamayan arkadaşları her öğretmen bire bir öğretim modelimize aldılar. Her gün 16.00-19.00 saatleri arasında tam 3 saat özel dersler verdik. Bırakın Dinar’ı Türkiye’de kimse bizim kadar çok özel ve özgün çalışmamıştır. Başarı Takımın yanın sıra Çalışmanın da eseridir. Bunları söylerken diğer okullarla kıyaslamak için söyleyemiyorum. Sistem işi…

ÇOK ÖZEL ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Gelecek yıl göreceksiniz bizi. Kadromuz hemen hemen aynı kalacak. Öğretmenlerimiz klasik öğretme modundan çıkıp çok özel çalışma metodları ürettiler. Tecrübe kazandılar.

BAŞARIMIZIN DİĞER BİR PÜF NOKTASI: DANIŞMANLIK

Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin performansını artırıcı moral ve motivasyonlarını canlı tutucu danışmanlık hizmeti verdim. Bu alanda 10 yıl çalıştım. Özel derslere karşıyım. Öğrenciler öncelikle danışmanlık hizmeti almalı. Sonra özel ders alacaksa alsın.  Ama danışmanlık almadan özel ders alan öğrenciler bekleneni veremez.

3 ÖĞRENCİMİZ ASKERİ LİSELERİNE GİRİŞ SINAVLARINI KAZANDILAR.

Siz de haberini yapmıştınız. Kolejimizde 3 öğrenci Askeri lise sınavlarını kazandılar. Mülakatlara gidecekler.

EĞİTİM BİZİM İÇİN SEVDAYA DÖNÜŞTÜ.

Öğretmenlerimiz yaptığı işi çok seviyorlar. Başarıyorlar. Dolayısıyla mutlu oluyorlar. Bizi de mutlu ediyorlar. Dönem sonunda bütün öğretmenlerimize başarımızdaki paylarından dolayı plaketle ödüllendirdik.

DİNAR’DA HİÇBİR OKUL RAKİBİMİZ DEĞİL.

Dinar’a geldiğimden beri hep: Hiçbir okulu rakip görmüyoruz. Onlar bizim yol arkadaşlarımız olarak gördüğümüz ifade ettik. Milli Eğitim Müdürümüz dahil bütün müdürlerimize : “Ben de ne gibi tecrübe varsa bütün okullara öğrencilere, velilere vermeye hazırım dedim. Sadece bir okuldan talep geldi.  Biz de gereğini yaptık. Eğitimin her cephesinde mücadele etmiş biri olarak. 40 yıl kolay mı?

İsmail Bey size de çok teşekkür ederim. Çalışmalarımız ve başarımızı kamuoyunda duyurulmasında katkınıza da teşekkür ederiz.

Umut Haber

22 Haziran 2016 Çarşamba 15:40

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ