Eğitime Katkı Gecesi

Eğitime Katkı Gecesi
  1. Eğitime Katkı Gecesi

Dinar Eğitim Gönüllüleri Derneği 10. Eğitime Katkı Gecesi Park Ala’da düzenlenen bir organizasyon eşliğinde gerçekleştirildi. Toplamda 841 öğrenciye burs toplandığı gecede Dinarlı iş adamı Mehmet Acar her yıl olduğu gibi bu yılda da burs rekoru kırarak 250 öğrenciye burs imkânı sağladı. Eğitim Gönüllüleri Derneğine 50 Bin TL yardım yaparak Dinarlı öğrencilere büyük destek olan Dinarlı İş Adamı Mehmet Acar her zaman eğitimin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenilmesiyle başlanılan gecede açılış konuşması gerçekleştiren Dinar Eğitim Gönüllüleri Başkanı Mehmet Öztürk, geleceğimizin teminatı olan gençlerin eğitim ve öğretimlerini en iyi şekilde tamamlamaları adına onlara destek olmak amacıyla 10 yıldır bir araya geldiklerini söyledi.

Geceye katılarak eğitime destek olanlardan Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar ise gecede yaptığı konuşmasında, 10. Su tertip edilen eğitme katkı gecesinin çok önemli olduğunu, Dinarlı öğrencilerimize destek amacıyla bir araya gelindiğini belirterek şunları kaydetti, “İhtiyaç sahibi olan değerli gençlerimize bir nebze olsun eğitimde başarı sağlayabilmeleri adına katkıda bulunuyoruz. Bu özveriyi gösteren siz değerli Dinar halkıma ve Dinar Eğitim Gönüllüleri Derneğinin saygıdeğer üyelerine şükranlarımız arz ediyorum” dedi.

Geceye katılan ve eğitim gönüllüsü olan Dinar İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin yaklaşık iki yıldır Dinar’da görev yaptığını ve ilçenin tespitlerine göre bir asaletinin olduğunu söyledi. 1915 yılında bu milletin Çanakkale Savaşını kazandığını ve o savaşta İstanbul’daki bütün üniversite öğrencilerinin kaybedildiğini ifade ederek şunları söyledi, “O dönemde Cumhuriyete giden yol fakir bir yol olarak gitti ve Cumhuriyet uzun bir zaman insan yetiştirmek için uğraştı. Şimdi bütün bunlardan esinlenerek görüyorum ki bizim ilçemize hayırsever vatandaşlarımız bir araya gelmişler. 10 yıldan bu tarafa çok önemli bir çalışmaya imza atıyorsunuz. Hepinize teşekkür ederim” dedi.

Dinar Eğitim Gönüllüleri Derneğinin eğitime katkı gecesine katılan diğer bir davetli ise Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya oldu. Özkaya katıldığı gecede bir konuşma gerçekleştirerek şunları söyledi, “Saygı değer Kaymakamımız, Belediye Başkanımız, ilçe yöneticilerimiz, İzmir’den gelen misafirlerimiz, basınımızın temsilcileri hepinizi hayırlı akşamlar diliyorum. Dinar Eğitim Gönüllüleri bizi bir araya getirdi. Mehmet hocamız her işin başı eğitimdir dedi. Doğrudur, bizim inancımızda zaten kitabımız ilk emri okudur.  Eğer biz okursak öğrenirsek birçok sorunu çözeriz.  Ben yaklaşık 10 yıldır Millet Vekili adayı olarak,  bir buçuk yıl da Millet Vekili olarak işimin çok büyük bir kısmını doğduğum büyüdüğüm ilçemdeki eğitim faaliyetlerindeki hususlara harcıyorum. Bir haylide yol kat ettik. Allah’a hamd olsun yeni okullar, yurtlar binalar yaptık. Eğitimdeki sayıyı kaliteyi arttırmaya gayret ettik. İlçemizi ve bölgemizi zorunlu hizmet bölgesine aldık ve bundan 3 yıl önce yaklaşık 200 ile 300 yakın norm öğretmen açığımız vardı bu sayı bugün 80 sayısına indi.  Tahmin ediyorum ki 1 yılla 2 yılda 0 olacak, gelen bir öğretmen 7 yıl ilçemiz de görev yapmadan gidemeyecek. Bu çok önemli bir husustu. Çünkü burası Dinar ilçemiz,  İzmir, Antalya, Denizli, Aydın bölgesinin geçiş noktasıdır. Gelen her öğretmen 6 ay 1 yıl burada görev yapıyor ve gidiyor. 6 bir yıl bir çocuğu okutan bir öğretmenin başka bir öğretmene alışması ne büyük bir sıkıntılar doğuracağını hepimiz az çok biliyoruz. Bu husus hakikaten önemliydi çok önemli iyi bir noktaya getirdik. Biz buraya gelmeden önce değerli Kaymakamımız, İlçe milli eğitim müdürümüz ve ilçemizdeki tüm okulları müdürleri ile birlikte yaklaşık 2 saat süren bir toplantı yaptık İlçemizdeki okulların planlanması eğitimin daha iyi bir noktaya getirilmesi için neler yapabiliriz diye bir beyin jimnastiği yaptık. Karşılıklı bilgi alış verişi yaptık. Kararları tek başımıza vermeyelim, herkesin katkısı olsun, herkes fikrini söylesin ortak aklı bir araya getirelim,  ortak akıl ile sorunlarımızı çözelim. Karalarımızı verelim arz ettik ve çok önemli 4 ve 5 tane kanaatlere vardık. İnşallah önümüzdeki dönemlerden itibaren İlçemizdeki okul sayısının ve okul çeşitlerinin artırılması için uygulamamız olacak.  En büyük hayallerimiz de birisi de İlçemizde 4 yıllık bir yüksek okul. Bu okulumuzu Rektörlük senatosundan ve YÖK’ten geçirdik. Bundan sonra ise Bakanlar Kuruluna gelecek olan üniversitemiz burada da onaylandıktan sonra resmen açılmış olacak. Bu sayede ilçemizde Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nu açmış olacağız” dedi.

Geceye yoğun programı nedeniyle geç katılmak zorunda kalan Cumhuriyet Halk Partisi AFyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ise, eğitimde devletin ve hükümetin politikalarını eleştirerek okumak isteyen bütün öğrencilere sonuna kadar sahip çıkılması gerektiğini kaydetti. Tüm ilçeleri sevdiği ve önemsediği gibi Dinar’ı da çok sevdiğini ve nerede bir Dinarlı görse gurur duyduğunu da belirten Köksal, “Eğitim çok önemli. Ülkemizde maddi imkânsızlıklar yüzünden okuyamayan çocuklarımız var. İşte bu nedenle sivil toplum örgütlerinin yaptığı bu çalışmalar çok önemli. Çocuklarımızın eğitim ve öğretimlerine devam etmesi çok önemli. Devlet olarak da yoksul ailelerin çocuklarına sahip çıkılmalı ki, cemaat veya tarikatların ellerine düşmesinler. Üniversiteye giden öğrencilerimiz yurt olmadığı için farklı ellerin yurtlarına gitmek zorunda kalıyorlar. Orada kalan öğrencilerimiz de ilerleyen dönemlerde Cumhuriyet düşmanı ya da Atatürk düşmanı oluyorlar. Sonra ne oluyor? 15 Temmuz akşamı gibi bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Bütün vekillerden ülkede yaşanan yurt sorununu çözüme kavuşturmaya davet ediyorum. FETÖ’den alınan birçok yurt oldu. Çocuklarımız bu yurtlarda kalabilirler. Üniversiteyi kazanan gençlerimizin barınma sorunlarını çözmeliyiz” dedi.

Gecede yapılan konuşmaların ardından burs verenlerin isimleri tek tek okundu. Eğitim Gönüllüleri Derneği üyeleri tarafından gecede satılan biletler için kura çekiminin ardından şanslı rakamlar çeşitli hediyeleri kazandı.

haber foto: Umut Haber Merkezi

14 Kasım 2016 Pazartesi 08:43

degder-gecesi-2016-1 degder-gecesi-2016-2 degder-gecesi-2016-3 degder-gecesi-2016-4 degder-gecesi-2016-6 degder-gecesi-2016-7

degder-gecesi-2016-11

degder-gecesi-2016-13

degder-gecesi-2016-10

degder-gecesi-2016-9

degder-gecesi-2016-8    degder-gecesi-2016-12  degder-gecesi-2016-14 degder-gecesi-2016-15

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ