(Engel Engel Mi?) KARİYER GÜNLERİNDE ENGELLİ VATANDAŞLAR BAŞARILARINI ANLATTI

(Engel Engel Mi?) KARİYER GÜNLERİNDE ENGELLİ VATANDAŞLAR BAŞARILARINI ANLATTI

Engel Engel Mi?

Dinar Öğretmen Ünal Yılmaz Kolejinde bu haftaki Kariyer Yıldız Günlerinin konukları Erkan Kırtaş ve Ummuhan-Mehmet Akhan çiftçi oldu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle kariyer yapmış işitme engelli ve ortopedik engelli vatandaşları öğrencilerle buluşturan Özel Kolej yönetimi böylelikle öğrencilerine azmi ve çalışma gayretlerini de göstermiş oldu.

Okul Müdürü Ünal Yılmaz program öncesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için yaptığı konuşmasında, asıl engelin insan vücudunda değil de insanın kendi kafasının içinde olduğunu, çevremizde bir çok engelli vatandaşın hayatların çok başarılı olabildiğini söyledi. Bu nedenle Erkan Kırtaş’ı, Ummuhan ve Mehmet Akhan çiftini okula davet ettiğini de kaydeden Yılmaz, “Engel Engel mi? Diyerek hiçbir engelli vatandaşın hiçbir zaman hayattan kopmaması gerektiğini vurguladı.

Kariyer Yıldız günlerinin konuğu olarak özel koleje gelen İş Adamı Erkan Kırtaş kendi hayatından bazı örnekler vererek, çocukluğunun geçtiği anılarını, neler çektiğini, iş hayatında başarıya nasıl ulaştığını öğrencilerle paylaştı. Yaşadığı hastalıktan da bahseden Kırtaş, öğrencilere, mali müşavir oluşunu, sürücü kursunu nasıl kurduğunu ve kendisine ait olan mağazasını nasıl açtığını da öğrencilerle paylaştı. Engelli oluşunu hiçbir zaman engel olarak görmediğini de ifade eden Erkan Kırtaş öğrencilere, her zaman hayallerinin peşinden gitmelerini önerdi.

Erkan Kırtaş’ın sunumundan sonra ise çeşitli okullarda çalışarak hayatlarını kazanmaya devam eden işitme engelli karı-koca Ummuhan Mehmet Akhan çiftçi öğrencilerle buluştu. İşitme engelli olduğu gibi konuşamayan da Akhan çiftinin işaret diliyle anlatmaya çalıştıklarını kızları öğrencilere tercüme etti. Okul ve iş hayatlarında çektikleri zorlukları işaret diliyle anlatan çift öğrencilere her zaman çok çalışmaları gerektiğini hatırlattı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ