EZBER BOZAN AÇIKLAMA

EZBER BOZAN AÇIKLAMA

“Ortaokula ara sınıflarda (5.6.7. sınıf) deneme sınavları gereksizdir”

Eğitimde 40 yılını devirmiş Dinar’daki ilk kolejin kurucusu Uzman Öğretmen, Eğitim Danışmanı Ünal Yılmaz’dan ezber bozan açıklamalar geldi. Okulların açıldığı ilk haftada velilere ve öğrencilere önerilerde bulundu. Uzman Öğretmen Eğitim Danışmanı Ünal Yılmaz açıklamasında: “5.6.7.sınıflarda yapılan denemeler TEOG öncesi sınav sistemi olan, her sınavı akademik başarısını ölçmek için yapılan SBS (Seviye Belirleme Sınavı) alışkanlığıdır. 2010 yılında da Gereksizliğine inanıp bu sistem en kısa zamanda kalkacaktır demeçleri vermiştim. 2014 yılında kaldırıldı. O alışkanlık hala devam etme çabaları var. Bu alışkanlığın kaynağı maalesef velilerdir. Okul idareleri de karşı; ama veli baskısı ile deneme sınavı yapmak zorunda kaldıklarına inanıyorum. TEOG’a hazırlanan 8. Sınıflar için deneme sınavları yarış değil de ölçme ve değerlendirme amaçlı olabilir.

Velilerimiz çocuklarına ara sınıflarda (5.6.7.sınıf)  “bugün hangi dersleri gördüğünüz yerine, bugün okulda hangi oyunları oynadınız sorusunu sorabilse”  dedi.

Eğitim Danışmanı Ünal Yılmaz devamla: Maalesef anne babalar çocuklarını yetiştirirken doğru bildiği yanlışlarla çocuklarının geleceklerini karartıyorlar. Biz eğitimcilerin bile doğru bildiğimiz yanlışlarımız var. Hatta bildiğimiz halde veli baskısına maruz kaldığımız için yanlışları yapmakla devam ediyoruz. Öncelikle velilerimizin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu yılki başarımızda Aile okulunda bilinçlenen velilerimizin katkısı büyük oldu. Bu yüzden geçen yıl okulumuzda açtığımız “AİLE OKULU” na devam edeceğiz.

Yeni eğitim öğretim yılımız, başta öğrenciler olmak üzere, öğretmenlere ve velilerimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Uzman öğretmen Eğitim Danışmanı Ünal Yılmaz’la eğitim ve öğretim üzerine söyleşimiz yarın gazetemizde yayımlanacaktır.

KYNK: ÜNAL YILMAZ KOLEJİ

20 EYLÜL 2016 SALI 14:28

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ