Hilmi Çalışkan Dinar’ın Tarihini Anlattı

 Hilmi Çalışkan Dinar’ın Tarihini Anlattı

 Hilmi Çalışkan Dinar’ın Tarihini Anlattı

Öğretmen Ünal Yılmaz Kolejinde her hafta Cuma günleri düzenlenen “Kariyer Yıldız Günleri” kapsamında düzenlenen kariyer edinmiş kişileri ağırlama geleneği Hilmi Çalışkan’la devam etti.

Dinarla ilgili her şey konu başlıklı sunumu gerçekleştiren Umut Gazetesi Yazarı Araştırmacı Gazeteci Yazar Hilmi Çalışkan Dinar’da eskiden yaşanan kültürel değerleri, ilçede iz bırakan kişileri ve eskiden ilçede olup biten bazı olayları öğrencilere anlattı.

Kendi hayatından bazı kesitler de sunan Çalışkan muhtarlık hayatını, siyasi hayatını ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı dönemlerinden de bahsetti.

Dinar’ın eski tarihini, kültürel değerlerini ve ilçeye iz bırakan değerleri de anlatan Çalışkan şunları söyledi, “Anadolu’nun yerli halklarından olan Dinar’ın eski bir yerleşim bölgesi olduğu görülmektedir. Dinar Hitit İmparatorluğu döneminde Seha ırmağı (Büyük Menderes) Beyliğine bağlı olduğu tarih kitaplarımızdan anlaşılmaktadır.

Yontma taş çağı insanları en çok, av hayvanları bol orman, ırmak, göl kıyılarında bulunan natürel mağaralarda yaşarlardı. İlçemiz bölgelerini araştırırsak bu mağaralardan ve benzerlerinden çoğuna rastlamak mümkündür” dedi.

Firig Dönemini Anlattı

Araştırmacı Gazeteci Yazar Hilmi Çalışkan Özel Ünal Yılmaz Koleji Öğrencilerine Dinar’da Frig dönemini de anlatarak şunları kaydetti, “Dinar adı tarih boyunca birkaç kez kurulmuş ve batmış şehirlerden sonra gelmiştir. Başlıca, KELAİNAİ, CELAİNAİ, APEMEİA, KİBOYOS,GEYİKLER,DİNAR isimleri ile anılmaktadır.

CELAİNAİ (Celenae, Gelene) M.Ö. 1200

Seha krallığı Akalar tarafından ortadan kaldırıldıktan sonra bir yarışma yapılmıştı, suların bolluğu doğal güzelliği ile başkent olmaya pek elverişli olan, eski bir ünlü ticaret yolunun üzerinde bulunan Celainai (ilçemizin doğu kısmında) şehrini barajlar, saraylarla süsleyen Kral Midas burada bir zamanlar ferah ve bolluk içinde yaşamıştı. Bir müzik yarışması sırasında bir meşe ağacına astırılıp derisi yüzülerek ölüsü Celeinai (Dinar) şehri içinden geçen nehre attırmıştı. Halk bu anıyı yaşatmış paralarında onu kaval çalan ve harmaniyesini savura savura dolaşan bir genç olarak göstermişlerdir. Büyük tarihçi HEREDOT Marsiyas (Suçıkan) kaynağında bulunan bir mağarada asılı olarak görüldüğünü yazar. (Marsiyas Efsanesi Efsaneler bölümünde anlatılmıştır.) Seha Beyi hangi yıllarda ortadan kalktığı belli değilse de M.Ö. 1200 yıllarında sanılmaktadır. Seha krallığı Dina ve Dazkırı civarında ancak 40-50 yıl kadar yönetimde kalmıştır.

CELAİNAİ’da şehrin içinde geçen Marsiyas (Suçıkan) ırmağından sonra efsanelere adı geçen önemli su Menderes nehridir. Dinar’dan doğan Menderes ırmağı 5 büyük sudan meydana gelmiştir. ANABENON, kaynağına dolaşıp gelen anlamında olan bu su, Dinar, ilçemizin güneydoğusunu kapsayan dağın yamaçlarında Karakuyu gölünden yeraltı yarıkları yolu ile beslenen kaynakların hemen altında gölcük yaparak taşar. Bu Anabenon suyu sonradan Menderes ırmağı adını almıştır. Adını mitolojik bir olaydan alır. M.Ö. 660 yılarında 4. Midas gününde yine doğudan Anadolu’ya giren Kimmeriler arabalarına yükledikleri evleriyle kona göçe gelerek Phrygia’lılara saldırdılar ve Phrygia devletini yıktılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ