Tavsiyelerde Bulundu

Tavsiyelerde Bulundu

Tavsiyelerde Bulundu

Özel Dinar Öğretmen Ünal Yılmaz Koleji Müdürü Eğitim Danışmanı Ünal Yılmaz tüm öğrencilerimizi ve ailelerini güzel bir dönemin ardından kutladı. Bu anlamlı günde Ünal Yılmaz okulda önerilerde bulundu.

  1. Çocuğunuzla başkalarının yanında karnesi hakkında konuşmayınız.”Her Çocuk Özeldir” eğitim anlayışımız gereği öğrencilerimize sevgiyle yaklaşmalıyız. Konuşma için 30 – 40 dakikalık bir zaman ayırınız. Televizyon, bilgisayar ile ilgilenmeden rahat bir değerlendirme için yeterli zamanı ayırınız.
  2. Karneyi çocuğunuzu azarlamak veya küçük düşürmek için bir araç olarak kullanmayınız. Çocuklarımız bizler için değerli, çocuklarımızın zekalarını keşfetmelerine yardımcı olmalıyız.
  3. Geçmiş sömestrde çocuğunuzun neler öğrendiğini sorunuz. Çocuğunuzla iletişim kurmaya özen gösteriniz.
  4. Aldığı notlardan çocuğunuzun memnun olup olmadığını, başarısını artırmak için neler yapılabileceğini çocuğunuza sorunuz. Çocuklarınızın hayallerini dinleyiniz. Çocuğunuzun gelecek döneme ilişkin hedeflerini dinleyiniz olumlu bulduklarınızı destekleyiniz.
  5. Karneyi inceledikten sonra önce gördüğünüz “olumlu” yönler ve iyi notlar üzerinde durunuz ve bunlara ilişkin memnuniyetinizi belirtiniz. Matematik, Yabancı Dil, Türkçe, Fen Bilgisi gibi derslerden birinden veya bu dersler dışında başarılı olduğu bir dersten konuşmaya başlayabilirsiniz.
  6. Duygularınızı paylaşınız. Örneğin: “Bu durum seni olduğu gibi beni de üzdü; ama daha çok çalışman gereken dersleri görmüş olduk.”
  7. Çocuğun karnesine ilişkin kendi duygularını paylaşmasına fırsat verin, duygularını açmaya teşvik edin. Tehditkâr ve kaygıya yol açacak ifade ve tarzlardan kaçının. Duygular, düşünceler ve davranışlar birbirlerinden etkilenirler. Çocukların öncelikle duygularını ifade etmelerine izin verin
  8. Çocuğunuza karnesi nasıl olursa olsun onu sevdiğinizi ve değer verdiğinizi gerçekçi bir şekilde gösterin. Çocuklar ne söylediğinizden çok neyi nasıl söylediğinize daha çok dikkat ederiler. Çocuklarınızın sizi sizden daha çok tanıdığını unutmayın. Kendiniz olun.

9.Yaz tatilinde çocuklarımızın veliler ile kitap okumalarının önemli olduğunu söyleyen Yılmaz kitap okumanın çocukların hayal dünyasının gelişmesine yardımcı olacağını söyledi.

10.Doğa yürüyüşleri,yüzme,kamp gibi etkinliklere katılmak çocukların gelişimi için önemlidir.Kendilerini ifade etme yeteneklerini geliştirir. Anne-babalar olarak kendi öğrencilik yıllarınızı ve kendi karnelerinizi hatırlayıp, çocuğunuzla empati kurmaya çalışınız. Unutmayın çocuğunuzun karnesi anne-baba olarak sizin için de bir değerlendirmedir ve her değerlendirme eksikleri gösteren bir bilgidir. “Bu sonuçlar üzerinde benim katkım ne kadar oldu?”, ”Hangi davranışlarımızı değiştirmeliyiz?”, “Biz nasıl bir aile ortamı sağlarsak çocuğumuz daha başarılı olabilir?” diye düşünmeniz için bir fırsattır.

haber foto Ünal Yılmaz Koleji

16 Haziran 2016 Perşembe 10:56

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ