Belediye Seferber Oldu

Belediye Seferber Oldu

Dinar’a bağlı Uluköy ve Dombay Köyü tarlaları sular altında kaldı. Yeşilyurt (Kızıl) Köyünün ise tarlaları ile birlikte yerleşim alanını da sel kapladı.

Son yılların en yoğun yağışı ile karşı karşıya kalan Afyonkarahisar’a bağlı Dinar ilçesinin Çağlayan Köyünde barajın taşması ile bölgede bulunan Dombay Ovasında sel meydana geldi. 28 Mart 2015 Cumartesi günü sabahı saat 06.00 sularında debisi yükselen barajda taşma ile başlayan sular, Dombay Ovasında bulunan tarlaları suya gömdü, Yeşilyurt Köyü yerleşim alanı ise tamamen su altında kaldı. Dinar Kaymakamlığına bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar’ın talimatı ile fen işleri müdürlüğü, zabıta müdürlüğü, atölye amirliği ve itfaiye amirliğine bağlı ekip ve iş makineleri tarafından bölgede çalışma başlatıldı.

Belediye Başkanı Saffet Acar, su altında kalan Yeşilyurt Köyüne gelerek son durum ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Dinar Belediyesinin tüm iş makinelerinin seferber edildiği çalışmada su kanalı açma ve genişletme çalışması devam ediyor. Yapılan ekip ve iş makineleri çalışmalarını Belediye Başkanı Saffet Acar bizzat kendisi takip ve koordine ediyor.

Çağlayan Köyü barajından Dinar – Afyonkarahisar karayolunun 10. kilometresinde bulunan Uluköy kavşak noktası altında ki menfezden geçen sular, Dombay Köyü tarlaları ve Yeşilyurt Köyü içinden geçerek Çobansaray Köyü mevkiinde bulunan Antalya  – İzmir yolunu ayıran kavşak noktasına ilerliyor. Antalya Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan kavşakta ise menfez (Drenaj) geçidi olmadığından sular bölgede birikerek göllenme oluşturuyor. Sel baskını ile birlikte bazı evlerde, ahırlarda ve çok sayıda tarlada maddi hasar meydana geldi. Alınan bilgiye göre, Kaymakamlığa bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği ekipleri ile birlikte Dinar Belediyesine ait motopomplar ile su tahliye işlemi devam edildiği öğrenildi. Meteorolojiden alınan bilgiye göre ise Çarşamba gününe kadar yağışlı havanın devam edeceği bildirildi.   dinar.bel.tr.

IMG_6359 IMG_6370 IMG_6383 IMG_6392 IMG_6393 IMG_6397 IMG_6403 IMG_6411 IMG_6441 IMG_6448 IMG_6453 IMG_6461 IMG_6471

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ