Dinar ve Başmakçı İlçelerine 3,6 milyon TL ORKÖY desteği

Dinar ve Başmakçı İlçelerine 3,6 milyon TL ORKÖY desteği

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü Dinar Orman İşletme Müdürlüğü’nün I. Etap ORKÖY kredi tespit çalışmaları Dinar ve Dazkırı İlçesine bağlı sekiz köyde yapıldı. Desteklemeler kapsamında süt sığırcılığı projesiyle destek verilecek otuzikihak sahibi aile kura ile belirlendi.Kredi tespitlerinin yapılmasına müteakip hak kazanan vatandaşlara süt sığırcılığı faaliyetleri kapsamında toplam 528 bin TL değerinde hibe ve kredi verilecek.

Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada”Orman köylülerimizin desteklenmesi ve gelirinin arttırılması kapsamında yapılan çalışmalardan biri olan orköy desteklemeleriyle son iki yılda gülcülük ve süt sığırcılığı projeleri ile 519 aileye 3,6 milyon TL hibe ve kredi desteği verildiği, 2015 yılındabirinci etap programda Dinar ve Dazkırı İlçelerine bağlı Çamlıköy,Bademli,Çakıcı, Tugaylı,Aktoprak, Akkoyunlu, Yaka ve Yassıöeren Köylerinde tespitlerin tamamlandığı, otuziki aileye 528 bin TL destek verileceği” belirtildi.

 ORKÖY NEDİR?

Kısa adı ORKÖY olan orman köylülerinin desteklenmesi çalışmaları Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlar tarafından ormanların korunması, geliştirilmesi, işletilmesi ve genişletilmesi hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için, ormanların içinde veya bitişiğinde yaşayan köy halkının kalkınmalarına katkıda bulunmak amacıyla ekonomik-sosyal kredi ve hibe verilmesi uygulamasıdır.
Hangi uygulamalara hibe veya kredi veriliyor.

Orman köylülerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, odunun yakıt maddesi olarak kullanılmasını azaltmak ve israfını önlemek, aynı zamanda ormanların korunmasını sağlamak gayesiyle verilen sosyal krediler kapsamında güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri, mantolama, dam örtülüğü malzemeleri, ısıtma pişirme araçları gibi projelere sosyal krediler veriliyor.

Ekonomik krediler daha ziyade gelir arttırıcı olarak aile işletmeleri projelerine süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, seracılık, besi sığırcılığı, besi koyunculuğu, fenni arıcılık, kültür mantarcılığı, meyvecilik, bağcılık, mandacılık gibi projeler. Kredilerde ödeme süreleri kredi türüne göre 4-7 yıl arasında değişiyor.

tüm kaynak: ısparta orman bölge müdürlüğü

r (1) r (2) ????

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ