Haydarlı’da Ağaçlandırma Çalışmaları

Haydarlı’da Ağaçlandırma Çalışmaları

Haydarlı’da Ağaçlandırma Çalışmaları

Dinar’a bağlı Haydarlı Kasabasında Dinar Orman İşletme Müdürlüğü ve Yıprak Tarımsal Kooperatifi işçileri tarafından ağaçlandırma çalışmaları yapıldı.

Şehit Yavuz Öztürk Barajı bölgesindeki boş arazide 230 hektar alan üzerine yüz bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

Haydarlı Belediye Başkanı Kadir Öcel ağaçlandırma çalışmalarıyla alakalı olarak yaptığı açıklamada, Haydarlı’yı daha yeşil, ağacı bol, havası daha temiz bir kasaba yapmak adına çalışmalarımız devam ediyor. Ağaçlandırma çalışmalarından dolayı, Yıprak Tarımsal Kooperatifine, Dinar Orman İşletme Müdürlüğüne, Milletvekillerimize ve Bakanımız Veysel Eroğlu’na teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Dinar Orman İşletme Müdürü Tuncer Yalçın ise 2017 yılı fidan dikme sezonunun başladığını, bu çalışmalar neticesinde çöl ovası ve Haydarlı bölgesinde ağaçlandırma çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Her bir ağacın çok önemli bir görevi olduğunu ifade eden Yalçın şunları söyledi, “Kuşkusuz ormanların en önemli faydası oksijen kaynağı olmasıdır. Bitkiler fotosentez yolu ile havadan  karbondioksiti alır; havaya oksijen verir.40 kişinin 1 saatte kullandığı oksijeni yetişkin bir çam ağacı 1 saatte üretir. Ormanlar, bitkiler ve hayvanlar için doğal bir su şebekesi gibidirler. Kar ve yağmur biçimindeki yağışı ağaçlar; yaprakları, dalları, gövdesi ve kökleri ile tutarak, sellerin, taşkınların olmasını önler. Ayrıca yeraltı sularının oluşmasına yardım eder. Ormanlar barajların ekonomik ömrünü uzatır, doğal afetleri önler, ülke ekonomisine katkıda bulunur.
Su rejimini düzenler. Erozyon toprağın yağışlar, sel suları,çığ ve rüzgar gibi etkenlerle aşınmasına ve taşınmasına denir. Ormanlar erozyonu önler. Ormanlar rüzgarın hızını azaltır, toprağı kökleri ile tutarak yağışların ve akarsuların toprağı taşımasını önler. Ülkemizde her yıl 500 milyon ton toprağımız erozyonla kaybolmaktadır”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ