Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Kadınların kadın olarak saygı gördüğü tek gün, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde biz bir başka konuya dikkat çekmek istiyoruz… Kadınların bir gün kadın olarak görüldüğü, yılın geri kalan günlerinde kadın olarak görülmediği, ezildiği, linç edildiği, tecavüze uğradığı hatta öldürüldüğü günümüzde maalesef kadınlarımız madde dünyasında, sesi çıkamaz, öncü olamaz konumuna gelmiştir.

Dünyada tek bir kadının başlattığı bir harekâtı, dünyada ki tüm erkeklerin, kadınların ve çocukların yaptığı bir eylem olarak var mıdır? Hayır yok… Sadece Kadınlar Gününde toplanılır ve 8 Mart da kadının tüm siyasi, sosyal ve ekonomik başarısı kutlanılır. 9 Mart da ise kadına değer verdiğini söyleyen insanlar, onun bir ANNE, EŞ, İNSAN, ABLA, KARDEŞ, TEYZE, HALA ve KADIN olduğunu unuturlar. Yani kısacası kadının değeri 8 Mart da kalmıştır. Eğer öyle olmasaydı, her gün gazete ve televizyonlarda onca tecavüze uğramış ve öldürülmüş kadınlarımızın haberlerini görmezdik…

              Ancak; İslam’da kadının başarısı, çaresizliği, arayışı, çırpınışı, kadınlığı ödüllendirmiştir. Ve bu üzüntü tek bir güne sığdırılmayıp sürekli hatırlanmak üzere,  kadının başlattığı bir hareket  tüm insanlar için uygulamaya alınmış ve yüzyıllar sonra bile hala tüm Müslümanların ortak eylemi olmuştur…

Bir kadın düşünün ki, yaptığı bir eylem ile tüm insanlığı ardından sürüklesin…

Hz. Hacer Validemizden bahsediyorum. Onun Safa ve Merve tepeleri arasındaki çaresizce gidiş gelişleri önce Zem Zem ile ödüllendirilmiş ve sonra da onun duruşu tüm insanlığa örnek olsun diye bu durum hacc kuralları arasında olmuştur.

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de İslam kadınlara bir gün değil, her gün değer verir… Bunu en güçlü örneği ise “Cennet annelerin ayakları altındadır” Hadisi şerifinde geçtiği gibi kadınlara, saygı ve sevgiyi Cennet ile ödüllendirmiştir.

Derneğimiz olarak tüm kadınların kadınlar gününü kutlar, bu tek günde gördükleri hatırlanmanın, saygının tüm günler için de olmasını temenni ederiz.

Dİnar Güzide Hanımlar Derneği images

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ