TARLACI İSPANYA’DA TÜRKİYE’DEKİ SOSYAL YARDIMLARI ANLATTI

TARLACI İSPANYA’DA TÜRKİYE’DEKİ SOSYAL YARDIMLARI ANLATTI

TARLACI İSPANYA’DA TÜRKİYE’DEKİ SOSYAL YARDIMLARI ANLATTI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarlacı ve beraberindeki heyet İspanya’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Türkiye’deki sosyal yardım politikasını anlattı.

Tarlacı ziyaretinde İspanya’daki sivil toplum kuruluşları ve İş ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı yetkilileriyle yoksullukla mücadele başta olmak üzere dezavantajlı gruplar ve Roman kökenli vatandaşlara yönelik yürütülen sosyal politikalar konularında görüş alışverişinde bulundu.

İspanya’nın Madrid ve Sevilla şehirlerinde Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığından yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantılarla ilgili olarak Tarlacı, Türkiye’nin sosyal yardımlar konusunda birçok Avrupa ülkesinden çok daha iyi durumda olduğunu söyledi. Tarlacı, “Değişik ülkelerde yaptığımız görüşmeler sonucunda görüyoruz ki gerçekten Türkiye sosyal yardımlarda birçok Avrupa ülkesini geçmiş durumda” dedi.  Tarlacı, İspanya’daki görüşmelerde bu ülkede yaşayan Romanları temsil eden dernekleri ziyaret ettiklerini de kaydetti.

Endülüs medeniyetini ziyaret etti

Tarlacı ziyaretleri kapsamında tarihte İspanya topraklarında hüküm sürmüş olan Endülüs Emevilerinden kalma eserleri görme imkanı bulduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bu vesile ile ayrıca İspanya’da bir dönem devlet kurmuş olan Endülüs Emevilerinin yaptığı, El Hamra Sarayını ve Granada Cami ve Külliyesini de ziyaret ettik. Müslümanlar burada gerçekten muazzam ve muhteşem bir medeniyet inşa etmişler. Yaklaşık 800 yıl buraları yöneten Endülüs Müslümanları Avrupa’ya ilmi, fenni, edebiyatı, sanatı ve özellikle de insanlığı öğretmişler. Dünyanın en büyük kütüphanelerini kurmuşlar. Haçlı seferleri ile Hristiyanların eline geçen bu yerler, adeta talan edilmiş. İnsanlara büyük eziyetler yapılmış ve çok önemli eserler yakılmış. Bir İspanyol tarihçi Yakılan kütüphanelerden kurtarabildiğimiz yüzde 5’lik kısmı ile bugünkü medeniyetlerini inşa ettiklerini itiraf ediyor.  Yakılan diğer yüzde 95 eserleri muhafaza edebilseydik bugün çok farklı bir dünya olurdu.”

Tarlacı, ziyaretlerinin son derece verimli geçtiğini belirterek, Türkiye’nin geldiği seviyeyi içerde ve dışarda tüm dünyaya anlatmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

13 Mart 2017 Pazartesi 08:55

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ