Ahilik Haftasında Yılın Usta, Kalfa ve Çırağı Onure Edildi

Ahilik Haftasında Yılın Usta, Kalfa ve Çırağı Onure Edildi

Ahilik Haftasında Yılın Usta, Kalfa ve Çırağı Onure Edildi

18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde Dinar Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Topçu ilçede uzun yıllar esnaflık, kalfalık ve çıraklık yapanları Ahilik Beratı ve Ahilik Heykeli hediye ederek onurlandırdı.

Dinar Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından 3 ayrı dalda seçilen, yılın ustası, yılın kalfası ve yılın çırağı şeklinde belirlenen kişilere ödülleri çalıştıkları iş yerlerinde takdim edildi.

İlçemizde tam 40 yıldan bu tarafa çilingirlik mesleğini icra eden Fazlı Ulus, iş yerinde ziyaret edilerek Ahilik Beratı ve heykeli kendisine verildi.

Dinar Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Veysel Topçu, burada yaptığı konuşmasında Ahilik Haftası nedeniyle seçilen yılın usta, kalfa ve çırağını onure etmek amacıyla böyle bir organizasyon gerçekleştirdiklerini ifade ederek şunları söyledi, “Ahilik, kelime olarak, Arapça “kardeşim” anlamına gelen “Ahî” kelimesinden gelmektedir. Bunun yanında, Ahî kelimesinin Türkçe kökenli “Akı” kelimesinden geldiğini savunanlar da vardır. Akı kelimesi “eli açık, cömert, yiğit” gibi anlamlara gelmektedir. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Dinar Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Veysel Topçu daha sonra Dinar sanayi sitesini de ziyaret ederek burada yılın kalfası seçilen yılların oto tamir ustası Selim Şimşek’in kalfası Selami Aksu’ya Ahilik Beratı ve Heykelini takdim etti.

Aksu tam 20 yıldan beri kalfalık yaptığını ve hayatında ilk defa böyle güzel ve anlamlı bir hediye aldığını ifade ederek şunları söyledi, “20 Yıldan beri oto tamir ve bakım mesleğini icra ediyorum. Mesleğimiz son derece severek ve önemseyerek yapıyorum. Ahilik Haftası kutlamalarında böyle güzel bir hediyeyi bizlere layık gören Veysel Topçu başkanımıza ve yönetimine sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Son olarak ise yeni sanayi sitesinde bulunan Mobilya ustası Sait Çimen’in çırağı olan ve 2 yıldır bu mesleği icra eden Ümit Yılmaz isimli genç çalışana Dinar Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Veysel Topçu tarafından ödülleri verildi.

Çimen Mobilya sahibi Sait Çimen Ahilik Haftası nedeniyle hafta boyunca özel bir kampanya uygulayacağını, satışta bulunan ankastre Ocaklarda % 20 indirime gideceğini söyledi.

Haber Foto: Tüm Kaynak: İ. Yılmaz Umut Haber Merkezi

 

       

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ