Ak Parti Yeni Anayasayı Köylerde Anlattı

Ak Parti Yeni Anayasayı Köylerde Anlattı

Ak Parti Yeni Anayasayı Köylerde Anlattı

Ak Parti Dinar İlçe Başkanı Burhanettin Yüksel ve yönetim kurulu üyeleri Dinar’a bağlı Yelalan, Bademli, Palaz ve Tekin Köyleri’ni ziyaret ederek 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda Evet oyu istedi.

Yeni Anayasa değişikliğinin Türkiye’ye neler getireceğini, ne gibi faydaları olacağını ve ülkenin çok daha iyi yönetilebileceğini anlatan Ak Parti Dİnar İlçe Başkanı Burhanettin Yüksel, “Ak Parti İlçe Yönetimimizle birlikte ilçemize bağlı bütün köy ve kasabaları gezeceğiz. Sizlere yeni anayasa değişikliğini en güzel şekilde iade edip, 16 Nisan’da evet çıkması için gece gündüz çalışacağız” dedi.

Yüksel Yeni Anayasayı Anlattı

AK Parti İlçe Başkanı Burhanettin Yüksel yeni anayasanın ne olduğunu vatandaşlara anlatarak şunları söyledi, “Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçen 18 maddelik bir anayasa değişikliğiyle ilgili nihai kararı halkımız verecek. Bu konu şüphesiz ki konuşuluyor, tartışılıyor, sizler de izliyor ve dinliyorsunuz. Benim önemle belirtmek istediğim husus şudur; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte Türkiye’de artık istikrarsızlıklar dönemi kapanmış olacak. Yani hükümet kurulabilecek mi, kurulamayacak mı, güvenoyu alabilecek mi, alamayacak mı, başka partiler arasında gerçekleştirilecek mi, çirkin, siyasetle alakası olmayan pazarlıklar yapılacak mı yapılmayacak mı tartışmaları son bulacak. Artık bu ülkede halkın yüzde 50’den fazlası kimi seçiyorsa o gelip cumhurbaşkanı ile birlikte hükümetini oluşturup bu ülkeyi yönetmeye başlayacak. CHP ve HDP ’hayır’ diyor. Peki neden? Türkiye’de mevcut sistem nasıl işliyor buna bakmak lazım. Türkiye’de mevcut sisteme göre; ’egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ deniyor. Halihazırda cumhurbaşkanı önemli yetkilere sahip. Muhalefetin bile çok önemli yetkileri var. Seçimler parlamentoyu belirliyor. Parlamentonun içinden hükümet çıkıyor. Hem hükümet de hem de parlamentoda tek partinin hakimiyeti söz konusu. Bakan aynı zamanda milletvekili. Sistem iç içe girmiş oluyor. Güçler ayrılığı denilen sistemde güçlerin ayrı olması ve bu güçlerin birbirlerinin alanına dahil olmaması gerekiyor. Türkiye’de yasama ve yürütme iç içe girmiş durumda. Muhalefet cephesi açısından baktığımızda; muhalefet partisinden herhangi birisi 20 imza bulduğunda hemen gensoru verir. Her gün bunu vermesinde hiçbir engel yoktur. Yani siz bu şekilde hükümetin icraatlarını tıkayabiliyorsunuz. CHP de bu yüzden istemiyor yeni sistemi. Hükümet üzerindeki hakimiyetini kaybetmek istemiyor. Bu gücün ellerinden gitmesini istemiyor.” diye konuştu.

22 Mart 2017 Çarşamba 11.09

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ