AFFINIZA SIĞINARAK – 6

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 50 makalesi bulunuyor.

AFFINIZA SIĞINARAK – 6

*Geçenlerde ilçemiz mezarlığını gezerken daha önceleri de baya bir mücadele verdiğim nahoş bir manzara ile yine karşılaştım. İnsanlarımız haklı olarak ölmüş yakınlarının mezar yerleri kaybolmasın diye biraz da gösteriş olsun diye ilçemiz de bu işi yapan esnaflar ile mezarlarını mermer ile yaptırıyor. Buraya kadar normal. Hoş olmayan ise bu işi yapan esnafımızın saygısızlığı. Parasını alıp yaptığı mezarın molozlarını en yakın mezarların üzerine ve ara yollara atıp gitmesi. Ben rahmetli ablamın mezarının üstünü birileri mezar yaptıracak birileri para kazanacak diye temizlemek zorun damıyım ? Bu işi layıkıyla yapıp çalıştığı ortamı temizleyen esnaflarımızı burada tenzih ediyorum.  Mezar yaptıracak vatandaşlarımızın işi yaptıracakları usta ile bu konuyu pazarlık aşamasında konuşmalarını rica ederim.

*Hasat mevsimi başladı. Çiftçilerimiz gece gündüz çalışıyor.Bir yıldır beklediği hasatının bedelini almak için çaba sarf ediyorlar. Haklı olarak ürünlerini traktörlerine taktıkları römork ile nakliyesini yapacaklar. Buradaki sorun bazı çiftçilerimizin traktörlerin arkasına iki bazen üç tane römork takıp şehir içinden ürünlerini taşımaları. Tamam mazottan tasarruf yapıyorsunuz o konuda haklısınız ama şehir içinde arkanızda üç tane römork ile binek araçlarla yarış yapmanızın anlamını anlamış değilim. Dar yollarda hangi tehlikelere yol açabileceğinizi düşündünüz mü ?Bu konu ile ilgili geçen hafta yaşadığım olay ; Sandıklı tarafından gece Dinara dönüşte tünel rampasından aracım ile rampa aşağı inerken arkamdan bir araç beni sollamak için selektör yapıp benden yol istedi. Bende  yol geleneklerine uyarak aracımı sağa çektim. Yanımdan sanırsam 80 veya 90 Km hızla bir traktör geçti beni. Son ses müzik sesiyle rampa aşağı sallandı gitti. Allahtan arkasında römork yoktu.

*Ağaç dikmek güzel . Aynı zamanda Sevgili Peygamberimizin bizlere güzel öğütlerinden bir tanesi.  Bu konuda yol kenarında evi olan vatandaşlarımızdan bir ricam olacak. Lütfen ağaçları bahçe duvarının hemen yanına dikmeyelim. İleride büyüyen ağaçların dalları avlu duvarınızın dışına sarkıyor. Eğer kaldırım varsa avlunuzun önünde kaldırımı kullanan yayaları engelliyor. Kaldırım yok yol geçiyorsa avlunuzun önünden gelip geçen araçların çizilmesine yada park edecekse park etmesine engel oluyor. Güzel bir iş yaparken başkalarını rahatsız etmenin bir anlamı yok.

*Genelde ilçemizin havasının ve suyunun kalitesiyle övünürüz. Gurbetteki hemşerilerimiz genelde geldiklerinde en çok ilçemizin havasını ve suyunu özlediklerini söylerler. Yerden göğe kadar haklıyız. Madem ilçemizin havası ve suyu çok güzel de cadde ve sokaklarımız niçin alabildiğince pis. Bu havası ve suyu güzel olan ilçemizin temizliği ile de övünsek iyi olmaz mı? Elimizde kalan her türlü çöpü hemen bulunduğumuz mevkide yere bırakmak zorunda mıyız? Elimizde en yakın çöp kutusuna taşımak zor mu ?  Belki bizler hala alışamadık bu ince hususlara ama çocuklarımızı bu konuda yetiştirirsek inanıyorum gelecekte ilçemizin temizliği ile de övüneceğiz.

06 Eylül 2016 Salı 08:21

 

YAZARIN SON YAZILARI
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
SON ÜÇ AY - 21 Eylül 2017
KÖR OLASI ÇÖPCÜLER - 8 Eylül 2017
KEŞKE - 29 Ağustos 2017
TECRÜBE - 2 Ağustos 2017
KADINLAR  - 25 Temmuz 2017
  BABA - 17 Haziran 2017
HAYAT İŞTE - 23 Mayıs 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ