Rehabilitasyon Merkezi Kurulacak

Rehabilitasyon Merkezi Kurulacak

Rehabilitasyon Merkezi Kurulacak

Dinar ve bölgesinde bulunan yardıma, bakıma muhtaç ve yaşlı vatandaşlarımız için Rehabilitasyon merkezi kurulacak. Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nın üçüncü gününde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşen Bayramlaşma Merasiminde bu müjdeyi veren Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, merkezin nereye yapılacağını da söyledi.

Dinar Çivril-Uşak yolunun üçüncü kilometresinde bulunan meyve suyu fabrikasını geçtikten sonraki, bölümde yer alan 110 dönümlük araziyi işaret eden Özkaya, “Dinar’da bakıma muhtaç yaşlı vatandaşlarımız için rehabilitasyon merkezi kuracağız. Geçtiğimiz günlerde, ilçe kaymakamımıza Mustafa Şahin ve Dinar TSO Başkanımız Ahmet Hakan Uyan ile birlikte burada bulunan hazine arazisini inceledik. Çok güzel ve hâkim bir noktada bulunan bu arsa Yaşlı Bakım Rehabilitasyon merkezi için çok uygun bir yer. Konuyla alakalı çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Yaşlı Rehabilitasyon Merkezi Nedir?

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerinde bakım görecek 60 yaş üzerindeki yaşlıların saptanması, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden yararlandırılması, verilecek hizmetin tür ve niteliği ile işleyiş esaslarını belirlemek, personelin görev, yetki ve sorumluluklarını düzenlemektir.

Rehabilitasyon Merkezi Ne İş Yapar?

60 yaş ve üzerindeki muhtaç yaşlıları korumak, bakmak, sosyal, psikolojik ve fiziksel gereksinimlerini karşılamak, sürekli bakıma ve rehabilitasyona gereksinim duyanlara bakım ve rehabilitasyon hizmeti vermekle görevli ve yükümlü olan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerini kapsar.

Doğuştan veya sonradan her hangi bir hastalık yada kaza sonucu kalıcı veya geçici olarak bedensel ve zihinsel yeteneklerini değişik derecelerde yitiren yaşlıların, mevcut fonksiyon kapasitelerinin belirlenerek tedavi edilmesi, geriye kalan güç ve yeteneklerinin geliştirilerek fiziksel, psikolojik sosyal ve ekonomik yönden var olan kapasitelerinin desteklenmesi ve günlük yaşamda bağımsız duruma gelmelerine yönelik çalışma ve yardımların tümünü, Ruh sağlığı yerinde olup ,bulaşıcı hastalığı olmayan, yatağa bağımlı ya da fiziksel ve zihinsel gerilemeleri nedeniyle özel ilgi, destek ve koruma gerektiren yaşlılara verilen hizmeti ifade eder.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ