25 Yıllık Vekilsizliğe Özkaya İle Son

25 Yıllık Vekilsizliğe Özkaya İle Son

Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Listeleri Yüksek Seçim Kuruluna verildi. Dinarlı hemşerimiz Av. Ali Özkaya’nın ikinci sıradan Milletvekili adayı olması bütün vatandaşları sevince boğdu.  Dinarlı vatandaşlar ilçenin milletvekilsizliğine Ali Özkaya ile son vereceğini söyledi.

1987 yılında yapılan genel seçimlerde 18. Dönem Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Anavatan Partisinden giren Eczacı Hamdi Özsoy Dinar’ın son milletvekiliydi. Dinar ve bölgesi 25 yıldır Milletvekili hasreti çekiyordu. Afyonkarahisar’ın hemen hemen her dönem aynı bölgelerinden çıkan vekiller Dinar ve Bölgesinin iştahını iyice kabartmıştı. Her dönem Dinar’a sıralamanın verilmeyeceğine inandırılan vatandaşlar Ali Özkaya’nın ikinciliği almasıyla bu tabuyu da yıkmış oldu.

Şimdi Birlik Zamanı

Dinarlı vatandaşlar Özkaya’nın iyi bir sıralama almayı başardığını, birlik ve beraberlik içerisinde Milletvekiline sahip çıkılması gerektiğini ifade ettiler. Dinar’ın uzun yıllardır hak ettiği hizmeti alamadığını da vurgulayan ilçe vatandaşları, ‘Dinar’ın geleceği için herkes birlik ve beraberlik içinde adayımızı desteklememiz lazım. Diğer ilçeler nasıl kendi adaylarına sahip çıkarak meclise göndermeyi başarıyorsa, bizde kendi adayımızı Ankara’ya göndereceğiz’ dediler.

Ali Özkaya’nın Başarısı

2007 yılında yapılan Genel seçimlerde yedinci sıradan Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Adayı olan Av. Ali Özkaya son sırada olmasına rağmen gece gündüz çalışmıştı. O dönem Sait Açba liste başı olmuş, Veysel Eroğlu, Halil Aydoğan, Ahmet Koca ve Zekeriya Aslan Afyon’un milletvekilleri olmuştu. Yıl 2011 oldu Av. Ali Özkaya yeniden aday olmak için aday adaylığı başvurusunu Afyonkarahisar Ak Parti’den gerçekleştirdi. O dönemde yapılan temayül yoklamasında Halil Ürün birinci, Av. Ali Özkaya ise ikinci çıkmayı başarmıştı. Ancak temayül yoklamasına girmeyen Bakan Veysel Eroğlu ve Plan Bütçe Komisyon Başkanı Sait Açba’nın kontenjandan ilk sıralara aday olmaları Özkaya’yı dördüncü sıraya itmişti. 2011 de yapılan genel seçimde Ali Özkaya yine gece gündüz çalışmış az bir oy farkıyla Milletvekili olamamıştı. Ve yıl 2012 oldu, Ali Özkaya artık Ak Parti içerisinde çok önemli görevlere getirilmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2012 yılının Şubat ayında Ak Parti Genel Merkezine Hukuk Müşaviri olarak atanmıştı. Buradaki başarılı çalışmalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçim büroları başkanlığına getirildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte Av. Ali Özkaya Cumhurbaşkanlığı avukatlığı görevini de aldı.

2015 yılı olduğunda ise, Ali Özkaya yeniden aday adayı olmak için gerekli hazırlıklarını yaparak, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere gerekli yerlerden izinlerini aldı. Aday adaylığı başvuru süreci başladığından ise Özkaya Afyonkarahisar’dan aday adaylığını üçüncü kez açıkladı. Bu süreç içerisinde temayül yoklamasına kadar Özkaya kapı kapı dolaşarak çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmadı. Temayül yoklaması seçimlerine çok iyi hazırlanan Av. Ali Özkaya temayül sonuçlarının açıklanmamasına rağmen ikinci sırada olduğu bir çok kesim tarafından dillendirildi. Hatta gazetemiz köşe yazarı Araştırmacı Gazeteci Yazar Hilmi Çalışkan Özkaya’nın temayülde ikinci sırada yer alacağını temayülden bir hafta önce köşesinde yazmıştı.

Ve tarih 7 Nisan 2015 oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kurmayları bütün illerde aday belirlemek için çalışmalarını başlattı. Afyonkarahisar’da da çok büyük bir heyecanlı bekleyiş vardı. Yüksek Seçim kuruluna listelerin verilmesi ile birlikte Ali Özkaya’nın Afyondan ikinci sıra olduğu da ortaya çıktı. Dinar’da bu durum çok büyük bir coşku ile karşılandı. Çünkü Dinar 25 yıllık hasrete son vermek istiyordu.

ÖZEL HABER: İSMAİL YILMAZ

11001781_789800797770960_4934814972452652312_n

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ