Bakan Eroğlu’ndan 15 milyon liralık yatırım

Bakan Eroğlu’ndan 15 milyon liralık yatırım

Bakan Eroğlu’ndan 15 milyon liralık yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. ALi Özkaya ile birlikte, hafta sonu gerçekleştirdiği Afyonkarahisar ziyareti kapsamında Dinar, Başmakçı, Dazkırı ve Evciler’de merasimler düzenledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’da düzenleyeceği merasimlerle Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) orman köylülerini desteklemek maksadıyla uygulamaya koyduğu gelir getirici tür ağaçlandırma projesi kapsamındaki sertifikaları kurayla köylülere dağıtıldı.

“Badem, ceviz, zeytin gibi fidanlarla ağaçlandırıyor”

Gelir getirici tür ağaçlandırması çerçevesinde OGM, bozuk orman alanlarını gelir getirici türlerden badem, ceviz, zeytin gibi fidanlarla ağaçlandırıyor. Bakımını da 3 yıl boyunca yapıyor ve en yakın köy ya da mahallede oturan vatandaşlara 49 yıllığına kurayla dağıtıyor. Yani bakımını ve dikimini OGM yapıyor, gelirini ise orman köylüsü kullanıyor. Ayrıca bu merasimlerde süt koyunculuğu, besi sığırcılığı, arıcılık gibi çeşitli alanlarda kredi desteği sağlayacak sertifikalarda dağıtıldı.

 

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 19 Mart Pazar günü ilk merasimini saat 11.30’da Evciler Belediye Kültür Salonu’nda gerçekleştirdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu buradaki merasimde 11 aileye Orköy sertifikası verdi. Daha sonra Dazkırı’ya geçen Prof. Dr. Eroğlu saat 13.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen merasimde DSİ tarafından inşa edilecek 15 milyon lira yatırım bedelli Hisaralan Barajı’nın temelini attı. Ayrıca 5 aileye gelir getirici tür, 9 aileye ise Orköy sertifikası verdi. 11 bin 500 adet fidanı toprakla buluştu. Dazkırı’nın ardından Başmakçı’ya geçen Prof. Dr. Veysel Eroğlu saat 15.00’da Pazar Yeri’nde düzenlenen sertifika dağıtım merasiminde 5 aileye gelir getirici tür, 16 aileye ise Orköy sertifikası verdi. Son olarak 16.30’da Dinar Park Ala Toplantı Salonu’nda düzenlenen sertifika dağıtım merasimine iştirak eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada ise 5 aileye gelir getirici tür, 15 aileye ise Orköy Sertifikası verdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca bu 4 ilçede “Okullar Hayat Bulsun Projesi” kapsamında toplam 11 bin 500 adet fidanı toprakla buluşturdu. İlçemiz Şakir Ünver ilkokullunda düzenlenen fidan dikim törenine katılan Bakan Eroğlu burada fidan dikti.

Umut Haber…

19 Mart 2017 Pazar 18.40

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ