CHP İlçe Başkanı Er: ‘Doğru Anlamak’

CHP İlçe Başkanı Er: ‘Doğru Anlamak’

CHP İlçe Başkanı Er: ‘Doğru Anlamak’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP Dinar İlçe Başkanı Mevlüt Er geçtiğimiz hafta Dinar’da Eğitim Gönüllüleri Derneğinin gecesine katılan ve bir konuşma gerçekleştiren CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal’ın konuşmalarının yanlış algılandığını belirterek gazetecilere yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Er yaptığı açıklamasında şunları söyledi, “Okuduğunu ve dinlediğini anlamalı insan. Hele toplum önüne çıkıp sorumluluklar almışsa. Ya da kendi iradesiyle yorumlamalı olayları ve yaşananları. Bazen bin düşünüp bir söylenmesi gerekenler vardır. Siyaset yapmak saman alevi gibi yanmak değil, uzun bir maratondur. Çilesi, zorlukları, yanlışı doğrusu, eksiği fazlası vardır. Onun için kendi iradesiyle siyaset yapanlar hep var olmuş ve olacaklardır. Bu hayatlar yaşanmış değil adanmış hayatlardır. Günü birlik yorumlamalar yerine bir düşünceye adanmış hayat saygıdeğerdir. Hangi düşünceden olursa olsun.

Günümüz Türkiye’sin de bir suyu taşıyanlar vardır. Bir de testiyi kıranlar. Önceden atalarımız çocuklara testiyi verdikleri zaman tokat atarlarmış peşinen. Nedeni sorulduğunda testiyi kırmasın diye açıklamasını da yaparlarmış. Çünkü testi kırıldıktan sonra uyarmanın bir anlamış kalmaz. Baştan tedbiri almak gerekir.

Türkiye gibi ülkelerde her şeyi büyükler bilir, onlar düşünür, bize tekrar etmek düşer derseniz çok zor durumlarda kalırsınız. Kendi iradenizle olayları yorumlamalı ve siyasete katkı sağlamalısınız. Bu önemli bir sorumluluk ve görevdir.

Tüm bunlardan sonra değerli AKP İlçe Başkanımın söylemlerini tekrar tekrar okudum. CHP Milletvekili Sayın Burcu Köksal’ın eğitime katkı gecesindeki konuşmalarını tekrar tekrar dinledim. AKP İlçe Başkanının niçin böyle bir açıklama ihtiyacı hissettiğini anlamadım. Anlayamadım. Konuşmanın hiçbir yerinde Dinar özeliyle ilgili saptama yok. Tam tersine Cumhurbaşkanından, Başbakana, Bakanlardan iktidar, muhalefet ayrımı yapmadan tüm milletvekillerine kadar herkesin ortak saptamaları ve temennileri var. Orada olmayabilirler ama en azından böyle bir açıklama yapacaklarsa kayıtları dinleyebilirlerdi. Dinleselerdi zaten ne onların açıklama yapmalarına gerek kalırdı, ne de böyle bir açıklama yapmamıza. Bizler yönetim anlayışımızı, birlikte yönetmek üzerine kurguladığımız için kırıp dökmeye suçlamaya, yargısız infaza pek itibar etmeyiz.

Bu nedenle kısır çekişmelere, polemiklere girmektense birlikte ne yapabilirizi önemseriz. İktidar partisi yöneticisi olarak açıklama yapan değerli AKP İlçe Başkanı Arkadaşım bu açıklamasıyla, hem kendisini, hem partisini hem de milletvekilini zor durumda bırakmıştır.

Ne kendileriyle ne Dinarla ilgili hiçbir sorgulama, suçlama, tespit, olmayan genel bir Türkiye değerlendirmesini nasıl Dinar’a yönelik anlamışlar, doğrusu şaşırmamak elde değil.

Eğer polemik yaratmaksa amaç bundan en büyük zararı kendileri görür. Okuduğunu ve dinlediğini anlamaksa sorun bu özel bir durumdur, kişinin kendisini ilgilendirir.

Şimdi tüm bunlardan sonra, o geceyi tartışmaya açmak isteyenlere ilçe başkanı, il başkanı, milletvekili, bakan ayrımı yapmadan herkesle her türlü tartışmaya hazır olduğumun bilinmesini isterim. Ancak ben bir ilçe başkanı olarak mevkidaşımın söylediklerini muhatap alarak bu açıklamayı yapma gereği duydum.

Hepimiz biliyoruz ki ülkemiz yeterince kaos içinde. Bunun da ülkesini seven kimseye yararı yok. Tam tersine hepimiz zarar görüyoruz. Ülkemiz zarar görüyor. Dinar’da kaos siyaseti yapmak da kimseye yarar sağlamaz. Kaostan beslenerek siyaset yapanlar bir gün yok saydıkları evrensel değerlere sığınmak, savunmak zorunda kalabilir. Masumiyet karesi de bu kavramlardan biridir. Mutlu insanların yaşadığı bir Türkiye’de verilenle yetinen değil, hak ettiğini alan bir anlayışı gerçekleştirmek hepimizin ortak sorunluluğudur. Biz buna hazırız. Herkesin bildiği gibi Sayın Burcu Köksal tıpkı diğer milletvekilleri gibi Dinar’ın, Afyon’un ve Türkiye Cumhuriyeti’nin milletvekilidir. Bu vesileyle bilmeyenler de öğrenmiş olur diye düşünüyor, selam ve saygılarımı sunuyorum”

umut haber merkezi

21 Kasım 2016 Pazartesi 08:46

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ