“Köylerde genç nüfus kalmadı”

“Köylerde genç nüfus kalmadı”

“Köylerde genç nüfus kalmadı”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal ilçe, belde ve köyleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşların sorunlarını tek tek dinleyen Köksal, “Çiftçimiz perişan halde, köylümüz ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. Köylerden kente verilen göç nedeniyle neredeyse hiç bir köyümüzde genç nüfus kalmamış” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Hocalar ilçesi ile ilçeye bağlı Çalca, Yeşilhisar, Örencik, Avgancık, Örtülü ve Güre köyleri ile Sandıklı İlçesi’ni ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi.

KÖY HALKI SORUNLARI ANLATTI

Afyonkarahisar’ı ilçe, ilçe, belde belde, köy, köy gezerek vatandaşların istek talep ve sorunlarını dinleyerek bu sorunların çözümü için gerekli girişimleri yapan Milletvekili Köksal, ilk olarak Hocalar İlçesi ile ilçeye bağlı köylerdeki vatandaşlarla bir araya geldi. Köylülerin yaşadıklarını ekonomik sıkıntıları dinleyerek yerinde gören Milletvekili Köksal’a köy halkı yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrası köyden kente verilen göç nedeniyle köylerinde genç nüfus kalmadığını söylediler.

ÇİFTÇİLERİMİZ HEM EKONOMİYE, HEM DE İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR

Çiftçilerin ekonomiye katma değer sağladığı gibi tarımsal istihdama da önemli bir katkı sağladıklarını dile getiren Köksal, “Çiftçilerimizin yüksek maliyetler altında üretim yapamaz olduğunu her zaman söylüyoruz. Çiftçimize köylümüze sahip çıkılmadığı ifade ediyoruz. Sorunları yerinde görerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu konuları dile getiriyoruz ancak, AKP’den ne ses var ne soluk. AKP’nin yanlış politikaları sonucu tarımın ve üreticilerimizin geldiği nokta apaçık ortada. AKP çiftçilerimizi, yandaş birileri köşeyi dönsün diye mağdur etmektedir. AKP 15 yıl içinde Türkiye’de tarım ve hayvancılığı bitirme noktasına getirdi. Bunun sonucunda ise üretim azalıyor, insanlar özellikle gençlerimiz kentlere göç etmek zorunda kalıyor” dedi.

YEŞİLHİSARLILAR AMBULANS VE İTFAİYE SIKINTISI YAŞIYOR

Hocalar İlçesi’ne bağlı Yeşilhisar köyünde de yurttaşlarla bir araya gelen Milletvekili Köksal, burada da vatandaşların sorunlarını dinledi. Yeşilhisar köy halkı, belediyelerinin kapanmasının ardından yeterli hizmeti alamadıklarından şikayet ederek, özellikle ambulans ve itfaiye sıkıntısı yaşadıklarını söylediler. Sorunları yerinde tespit etmek için sıklıkla ilçe, belde ve köy ziyaretlerinde bulunduğunu kaydeden Milletvekili Köksal, özellikle ambulans ve itfaiye sorununun çözümü için gerekli girişimleri yaparak konunun takipçisi olacağını belirtti.

BU NASIL BÜYÜME? YOKSULDA DURUM AYNI

Milletvekili Köksal daha sonra Sandıklı İlçesi’nde çeşitli ziyaretlerde bulundu. Burada da esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Köksal, ilçede bulunan Kıraathaneleri ziyaret ederek vatandaşları dinledi. AKP’nin yüzde 11’lik bir büyümeden söz ettiğini anlatan Köksal, “Büyüme var ama yoksulda durum aynı herhangi bir büyüme yok. Emeklinin, memurun, işçinin, emekçinin maaşı büyümüyor. AKP sayesinde yoksulluk ülkemizde her geçen gün artıyor” ifadelerini kullandı.

ŞEKER FABRİKALARI’NDA ÇALIŞAN EMEKÇİLERİN EKMEĞİYLE OYNUYORLAR

Şeker Kurumunun KHK ile kapatılmasının son derece yanlış bir karar olduğunun önemle altını çizen Milletvekili Köksal, “Bu kurum pancar şekeri açısından denetim ve düzenleme yapan bir kurumdu. Nişasta Bazlı Şeker için mevcut koşullara göre inceleme ve denetleme görevine sahipti. Şimdi kurumun kapatılması Nişasta Bazlı Şeker üreticilerinin işine yaramaktadır. Afyonkarahisar Şeker Fabrikası da Afyon ve Türkiye için büyük bir şanstır. Şeker Kurumu’nun kapatılmasıyla Nişasta Bazlı Şeker denetim dışı kalacaktır. Şeker Kurumunun kapatılması Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilmesi ve pancardaki kota uygulaması öncelikle pancar üreticilerini sonra Şeker Fabrikalarında çalışan binlerce emekçiyi ve şeker pancarından üretilen şekerden mahrum kalacak olan yurttaşlarımızı olumsuz etkileyecektir. Hükümetin Şeker Kurumunu kapatma Şeker Fabrikalarını özelleştirme yanlışından bir an evvel dönmesi gerekmektedir. Nişasta Bazlı Şeker’e Türkiye piyasasında daha fazla pazar payı açmak denetim dışı bırakmak son derece yanlıştır. Zira NBŞ insan sağlığına zararlı etkileri olan bir şekerdir. Amerika kökenli büyük NBŞ üreticilerinin daha çok para kazanması için yurttaşlarımızın sağlığının bozulmasına pancar üreticilerimizin kazancından mahrum kalmasına ve Şeker Fabrikaları’nda çalışan emekçi kardeşlerimizin ekmeğiyle oynanmasına müsaade edilmemelidir” diye konuştu.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ