ÖZKAYA: “TOPYEKÜN DÖVİZLERİ BOZDURALIM!”

ÖZKAYA: “TOPYEKÜN DÖVİZLERİ BOZDURALIM!”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, 73. İl Danışma Toplantısında yaptığı konuşmada Yeni Anayasa çalışmalarında AK Parti ile MHP’nin çok önemli bir sürece girdiğini belirtti.

Türk siyasi tarihinde ilk defa hükümet sistemiyle ilgili Anayasal değişiklikle AK Parti-MHP’nin uzlaştığını ifade eden Özkaya, şöyle konuştu:

“2007 yılında millete Cumhurbaşkanlığını seçtirmeyi çok görenler, sistemin ikili yapıya geçmesine sebep olmuşlardır. Hem Sayın Cumhurbaşkanı hem de Sayın Başbakan doğrudan millet tarafından seçiliyor artık. İşte bu çift başlılık, bugün, yarın ve bir sonraki gün bu millete ve devlete büyük sıkıntılar getireceği görüldü. Görülmeye devam ediyordu. Bu sorunun mutlaka çözülmesi lazımdı. Tecrübelerimizin yanı sıra, dünyadaki sitemlerin geldiği noktaya bakıldığında tek yapılı bir sistemin olması ve son sözü söyleyen devlet yönetimi olması gerekiyordu. İnşallah bunu başkanlık sistemi çerçevesinde ama bunu bizim 90 yıldır uyguladığımız ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ olarak devam edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı olarak inşallah anayasa değişecek.”

Özkaya, AK Parti ile MHP’nin anlaştığı Yeni Anayasa taslağının en kısa zamanda TBMM’ye geleceğini belirterek, sürecin akabinde de referanduma gidileceğini aktardı.

Yaklaşık üç yıllık geçiş sürecinin akabinde seçime kadar mevzuat çalışmalarının tekrar yapılacağına dikkat çeken Özkaya, “Yeni sistem Yasama, Yürütme ve Yargı şeklinde Kuvvetler Ayrılığına göre tam gerçekleşecek. Ama milletin koalisyon mantığına ve koalisyon belasına sokmadan devleti tek elden 5 yıllık süre için de yönetecek bir sistemi milletçe kuracağız inşallah.” dedi.

“ERKEN YAŞTA EVLİLİK KANUN DEĞİŞİKLİĞİ ERTELENDİ”

Erken yaşta evlilik kanunu tasarısı hakkında düşüncelerini dile getiren Özkaya, “Anadolu kültüründe maalesef hiç istememize rağmen bazı gençlerimiz 14-15 yaşlarında bazen ailelerin rızasıyla, bazen de kaçarak evleniyorlar. 2005 yılında yürürlüğe giren kanun maddesine göre de bunlara 8 yıl ile 15 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor. Anne, baba ve kardeş vs. birçok kişiye kadar bu ceza uygulanıyor. Dava açılıyor. Tarafların çocukları oluyor. Kimin 3 çocuğu oluyor. Aradan geçen zaman içerisinde mutlu yürüyen aile yapısı hapis cezasıyla bozuluyor. Seçim döneminde Afyonkarahisar’da bu şekilde çok sayıda vakayla karşılaştım. Sinanpaşa’da İhsaniye’de Dinar’da ve birçok ilçemizde karşılaştım. Bunlarla ilgili Sayın Burcu Köksal, hanım efendiyle birlikte bu kanunla ilgili çok sayıda haksızlık yaşandığı ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti. Hatta bütün partili milletvekilleri bu sorunun çözülmesi gerektiğini ifade ettiler. Meclise getiren kanun tasarısıyla ilgili diğer partiler boşluk bularak bizi cinsel istismarla suçlandılar. Şimdi bu süreç toplumsal mutabakatla çözülmek için ertelendi.” diye konuştu.

Erken yaşta evlilik kanun değişikliği için AK Parti’nin tecavüzcünün serbest bırakılmasını istemediğini vurgulayan Özkaya, ‘Bunlara karşı en ağır cezayı getirmek isteyenler biziz. 12 yaştan küçük bir çocuğa cinsel istismarın cezasını 18 yıla çıkarttık. Hatta ben diğer partilere bu konuda gelin hadım ve idam cezası verelim dedim. Biz bunu savunuyoruz. Bundan korkacağımız bir şey yok.”

 

“TOPYEKÛN DÖVİZLERİ BOZDURALIM”

Türkiye’nin bu dönem ekonomi açısından farklı bir faaliyete girmesi gerektiğini belirten Özkaya,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz Dolar, Mark ve Döviz tasarruflarını bozdursunlar. 5 dolar, 10 dolar demeden bunu yapmalıyız. Alacaksak altın alalım. Değilse, Türk Lirasına geçelim. Millet olarak seferberlik başlatalım. Onlar bize ekonomik hücum yapıyorlarsa, bizde onlara karşı hücuma geçerek cevap verelim. Bize karşı savaş geziyle başladı. 17-25 Aralık’la devam etti. MİT Tırlarıyla devam etti.  Yetmedi 15 Temmuz, şimdi de ekonomik savaşa geçtiler. Şimdi aziz milletimizle birlikte topyekûn bunlarla mücadele ederek bu sıkıntıları aşacağız. Ama bütün millet güç ve kuvvet vermelidir.”

‘Afyonkarahisar’daki köy yolları bu yıl sıcak asfalta geçecek’ diyen Ali Özkaya, “Bakanlıktan alınacak ilave bir ödenekle Afyonkarahisar’daki İl Özel İdaresine Sıcak Asfalt Şantiyesi kuralım. Önümüzdeki yıllarda köy yollarımıza sıcak asfalt atalım. Soğuk asfalt yapıyoruz. 2 yıl içerisinde bozuluyor. İyi bir sıcak asfalt en az 20 yıl gidiyor. İnşallah şehrimize bunu kazandıralım.”

 

Özkaya, Sultandağı kirazı için Afyonkarahisar’a Gıda Labaratuvarı kurulması gerektiğini belirterek, bakanlık nezdinde girişimlerin hızlandırıldığını ifade etti.

28 Kasım 2016 Pazartesi 12:59

 

>Arif Yavuz 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ