“Taşeron işçiler kadroya alınmalı”

“Taşeron işçiler kadroya alınmalı”

“Taşeron işçiler kadroya alınmalı”

CHP İl Başkanı Kemal Demirkırkan haftalık değerlendirme toplantısında konuştu. Demirkırkan ülkede sendikalı işçiden çok taşeron işçinin olduğunu söyleyerek taşeron işçilerin kadroya alınması gerektiğini ifade etti.
Sözlerine, “Dün Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK’lıların roketli saldırısında bir asker hayatını kaybetti, altı asker yaralandı. Şehidimize Allah’tan rahmet yakınlarına ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyorum” diyerek başlayan Demirkırkan referandumun ardından bir değişikliğin olmadığını savundu.
59 şehit, 79 yaralı.
Demirkırkan, “Referandumun üzerinden tam 50 gün geçti, ama durum değişmedi. Her seçimden önce olduğu gibi referandum öncesi de “Bize oy verin terör bitsin” demişlerdi, ancak terör, Türkiye’de her gün can almaya ve yeni acılar yaşatmaya devam ediyor. 16 Nisan 2017 Referandum tarihinden 7 Haziran 2017 tarihine kadar geçen 52 günde; 37 terör saldırısı olmuştur. Yani her gün en az bir terör saldırısı olmuştur. Bu süre zarfında 53’si güvenlik görevlisi, 2’si korucu, 1’i hakim ve 3 personel olmak üzere 59 şehit; 74’i asker ve polis, 5’i ise korucu olmak üzere 79 güvenlik görevlisi yaralanmıştır. Yani her gün en az 1 şehit haberi gelmeye devam etmektedir. 15 yıllık iktidarlarında terörü bitiremeyen, hamaset dışında bir şeyler yapamayan iktidara karşı “sen ne yapıyorsun” diyecek vatandaşlarımızın olduğuna hala inanıyorum” dedi.
“CHP, kıdem tazminatı çalıştayı düzenledi”
Demirkırkan konuşmasında, “İşçilerin geleceğini ilgilendiren, kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ile ilgili bir yasa çalışması olduğu ve bakanlar kuruluna sunulduğu hükümet sözcüsü tarafından açıklandı. Hükümetin müjde olarak sunduğu bu tasarıya konuna tarafları nasıl bakıyor, konunun paydaşlarının bu konudaki fikirleri ne? Bu süreçte, tarafların düşüncelerini ifade edebilecekleri bir ortam sağlamak amacıyla CHP Emek Büroları olarak bu hafta “Kıdem Tazminatı Çalıştayı” düzenledik.Bu çalıştayda, işçilerin kıdem tazminatında kazanılmış hakların korunması yönünde güçlü bir irade sergilendi” ifadelerine yer verdi.
“Biz verdiğimiz sözü tuttuk”
“TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, 35 sendika Genel Başkanı ve toplam 55 kurumun temsil edildiği bu çalıştayda akademisyenler ve uzmanlar da fikirlerini ifade ettiler” diyen Demirkırkan sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle şunu belirtmek isterim ki CHP emekten ve alın terinin yana tavrını her fırsatta ortaya koymuştur. Ülkemizde emekçilere toplu sözleşme ve grev hakkı Rahmetli Ecevit Çalışma Bakanlığı döneminde getirmiştir. İşsizlik sigortası yine Ecevit döneminde yasalaşmıştır.Asgari ücret Türkiye’nin gündemine 7 Haziran seçimlerinde CHP’nin projesi olarak gelmiştir. Asgari ücreti 1500 lira yapacağımız söylediğimizde “Bu parayı nereden bulacaksınız” diye soranlar 1 Kasım seçimlerinde zorla da olsa 1350 Tl yaptılar. Biz verdiğimiz sözü tuttuk. Bizim bütün belediyelerde taşeron işçileri dahil asgari ücret en az net bin 500 liradır.”
“Ülkemizde sendikalı işçiden çok taşeron işçi var”
“Ülkemizde sendikalı işçiden çok taşeron işçi var” diyen Demirkırkan, “Taşeron işçiliği Türkiye’nin gündemine getiren parti CHP’dir.Yine O dönemde Taşeron işçilerin kadroya alınması ve sendikal faaliyetlerin özgürleştirilmesi ile ilgili projelerimizi ,ifade etmiştik. Bunları niye söylüyoruz. Çünkü bu ülkede alın terinin bir önemi yok. Bu ülkede 15 milyon çalışanımız var, 1 milyon 600 bin sendikalı işçiye karşı 1 milyon 700 bin taşeron işçimiz var.
14 – 29 yaş aralığında 5 milyon gencimiz çalışmıyor okula gitmiyor
Demirkırkan, “Bu ülkede 14 – 29 yaş aralığında 5 milyon gencimiz ne okula gidiyor, ne de çalışıyor. Toplam 7 milyon işsizimiz var. Bu ülke iş kazalarında Avrupa birincisi ve dünyada üçüncü.Sadece 2016 yılında iş kazalarında 56’sı çocuk bin 970 işçimiz hayatını kaybetti” diye konuştu.
“Kıdem tazminatlarının fona devredilmesine izin vermeyeceğiz”
Demirkırkan, “Sendikalar ne dedi; “Hükümetin ‘kıdem tazminatı fonu’ adı altında getirmek istediği sistem, işçiler için kölelik demektir. Kıdem tazminatı fonu, işçilerin değil; patronların talebidir.” dediler. Bu çalıştaydan çıkan önemli sonuçlardan biri de, kıdem tazminatının fona devredilemeyeceğidir. Fon yönetimi konusunda son derece olumsuz bir sicile sahip olan hükümet, şimdi de kıdem tazminatını fona devrederek , işçilerin yıllarını verip hak ettiği kıdem tazminatını, iç ve dış borçlarını kapatacak bir kaynağa dönüştürmeye çalışmaktadır. Hem CHP, hem de işçiler buna asla izin vermeyecektir.Yapılması gereken; kazanılmış haklara dokunmadan, işçilerin tamamına yakınının kıdem tazminatından yararlanmasını ve iş güvencesinin güçlendirilmesi sağlamaktır” diyerek sözlerini noktaladı. >>>Afyon CHP Basın Bülteni

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ