Dinar Tren Garı Şeflikten Bölge Gar Müdürlüğü Haline Dönüştürüldü

Dinar Tren Garı Şeflikten Bölge Gar Müdürlüğü Haline Dönüştürüldü

Dinar Tren Garı Şeflikten Bölge Gar Müdürlüğü Haline Dönüştürüldü

TCDD Dinar Gar 15.12.2012 Tarihinde TCDD Genel Müdürlüğünün emirleri ile statüsü Gar Müdürlüğünden Gar Şefliğine düşürülmüştü. TCDD  Dinar Gar gibi Afyonkarahisar-Denizli  arası 260 kilometrelik  uzun bir hat kesiminde statüsü Gar Müdürlüğüne yakışan Dinar gibi başka hiçbir istasyon yoktur.  Yerleşkesi 250.000 metrekarelik alana sahip birçok demiryolu birimini içinde barındıran ,İstiklal Madalyaya sahip ,açık ve kapalı alan müzesi olan,130 yıllık tarihi olan   coğrafi konumuna göre Dazkırı, Başmakçı, Evciler, Çivril  ve  Keçiborlu ilçe ve köyleriyle birlikte 90.000 ila 100.000 nüfusa hitap eden bir yerin statüsünün bölge  Gar Müdürlüğüne dönüştürülmüştür. Bölgesi Karakuyu  denizlikaklık  dahildir. Sütlaç- çivrilmıntıkası da dahildir.

Konuyla alakalı bir açıklama yapan Ak Parti Dİnar İlçe Başkanı Burhanettin Yüksel şunları söyledi, “Dinar Gar Müdürlüğümüz yol yapım çalışmaları nedeniyle yolcu taşıma işlemlerinin gerçekleştirilememesinden ötürü şeflik durumuna düşürülmüştü. Şimdi ise tekrar Müdürlük vasfına eriştirilerek Karakuyu, Çivril, Sütlaç, Bozkurt gibi yerleri de içinde alacak şekilde Bölge Gar Müdürlüğüne yükseltilmiştir. Konuyla alakalı olarak çalışmalarından ötürü başta Milletvekilimiz sayın Ali Özkaya’ya, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’a Dinar ve bölgesi adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Halkın Talepleri Var

Ak Parti Dinar İlçe Başkanı Burhanettin Yüksel’in açıklamasından sonra Dinar halkı tren garı ile alakalı olarak bazı istek ve taleplerde bulundu. Vatandaşlar Garımızın Dinar Afyonkarahisar ilinin en büyük ilçelerinden biri olduğunu, demiryolları açısından Coğrafi konumu itibari ile Başmakçı, Evciler ,Denizli/Çivril, Isparta/Keçiborlu  ilçeleri ve  kendi merkezi köyleri kasabaları ile birlikte 100.000  nüfusa hitap ettiğini ve  vatandaşlarımızın ucuz ve kaliteli olarak Demiryolları ile  seyahatlerini temin için aşağıdaki düzenlemelerin yapılması  gerekmekte olduğunu söyledi.

       Demiryolları ile yolculuk edeceklerin    en önemli  kriterleri en az aktarmalı veya aktarmasız şekilde   İZMİR veya  İSTANBUL’a  sabah saatlerinde varıp gün içinde işlerini görüp  akşam saatlerinde trene binip geri  dönmek  olan yolcuların büyük çoğunluğu gittiği  yerde konaklama ücreti ödemeden  geri dönmek istemektediklerini de belirten vatandaşlar, “Buna göre aşağıdaki uygun bulunacaklardan  tren seferlerini yeniden sefere konulması çok faydalı olacaktır.

1-Isparta-İzmir ( Basmane ) arası Göller ekspresinin Anadolu setler temini ile  Isparta K:23:00  İzmir  (Basmane  )varış 07:00 olacak şekilde karşılıklı  sefere konulması

2-Afyon-Denizli arası karşılıklı  Anadolu setlerle Denizli K.07:00 Afyon V:10.30 karşılığında Afyon K.15:00 Denizli V.18:30 olacak şekilde bölgesel ekspres konulması.

3-Birinci ve ikinci maddelerdeki  trenler sefere konulmazsa  bunların yerine Afyonkarahisar  Kalkış 07.00 -Dinar-(Dinar’da Isparta-Burdur  raybuslerle aktarma ) – Goncalı (Denizli için aktarma )-Nazilli-Aydın-İzmir (Basmane )  Varış  16:00 olacak şekilde karşılıklı  Menderes ekspresi sefere konulması.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ