Öğrencilere Marka Zorunluluğu

Öğrencilere Marka Zorunluluğu

Öğrencilere Marka Zorunluluğu

Dinar’da özellikle ana sınıflarında ve ilkokullarda öğrenci velilerine verilen kırtasiye alış-verişleri ailelerin belini bükmeye devam ediyor.

Öğretmenleri tarafından hazırlanan listeleri almak zorunda kalan velilere bir de marka zorunluluğu dayatılıyor.

Ana sınıfı veya ilkokul öğrencisine okullar başlamadan bir hafta önce ya da başladıktan bir hafta içerisinde kırtasiye malzemeleri yazılı bir liste veriliyor. Öğrencinin derslerde kullanacağı, kalem, silgi, sulu boya gibi ürünlerin yer aldığı liste de ürünün yanın da bir de marka yazısı yer alıyor.

Öğrenci velilerinin de dikkatini ve tepkisini çeken bu durum aileleri ekonomik olarak da zor duruma sokuyor.

Konuyla alakalı olarak gazetemize ulaşan aileler, öğretmenlerin yazmış oldukları markaları herkesin alamadığını ifade ederek şunları söylediler, “Öğrenci aileleri olarak öğrencimizin okulda kullanacağı malzemeleri temin etmek görevimizdir. Ancak okullardan bize verilen listelerde alınacak olan kırtasiye malzemelerinin markalarına kadar yazılıyor. Biz de bütçemizi zorlayarak öğretmenin yazdığı ürünü almaya çalışıyoruz. Hâlbuki öğretmenin bahsettiği yabancı markayı almak yerine bizim yerli ve kaliteli çok güzel kırtasiye ürünlerimiz de var. Onlardan alsak çok daha iyi olur. Bu markaları alan var alamayan var. Öğretmenin yazmış olduğu ürünleri almaya kalkarsak bir öğrenci 500 TL’ye mal oluyor. Bir den fazla öğrencisi olan aileler ne yapacak?” dediler.

Velileri serbest bırakın

Okullarda öğretmenlerin alınacaklar listesini yaparken marka konusunda velileri serbest bırakmaları gerekiyor. Konuyla alakalı olarak İlçe Milli Eğitim Müdürünü ve yetkilileri müdahale etmeye davet eden veliler, her kes istediği markayı istediği yerden alsın” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ