Dazkırı’da Yayalara Öncelik

Dazkırı’da Yayalara Öncelik

 

İçişleri Bakanlığımız tarafından 2019 yılı ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ isimli kampanya Dazkırı ilçemizde Kaymakamımız Gökay İÇEN’in katıldığı programla başlatıldı.

Kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun katılımlarıyla 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında tüm illerimizde eş zamanlı olarak başlatılan ve ilçemizde Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan programa Kaymakamımız Gökay İÇEN’in yanı sıra İlçe Jandarma Komutanı J. Teğmen Hüseyin ÖZDOĞAN, İlçe Emniyet Amiri Komiser Gökmen GÜL, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet KÜÇÜK, ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri, muhtarlarımız ve öğrenciler katıldı.

‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ isimli kampanyanın başlangıç programı Kaymakamımız ve beraberindeki protokol üyelerinin sürücü ve yayaları uyarmaları ve konu ile ilgili broşür dağıtmaları ile sona erdi.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun başkanlığında başlatılan ‘Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması Kampanyası kapsamında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar" hükmü getirilmiştir. Bu kurallara uymayanlara ise 488 TL para cezası uygulanacaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ