DİNAR, DA GERÇEK ANLAMDA İZ BIRAKANLAR…

DİNAR, DA GERÇEK ANLAMDA İZ BIRAKANLAR…

DİNAR, DA GERÇEK ANLAMDA İZ BIRAKANLAR

O BİR SPORCU,  Spor’un her alanında iz bırakmış okul yıllarında atletizm dalında il birincilikleri, il’i temsilen bölge yarışmalarına katılmış, Futbol yaşamında iyi bir oyuncu daha sonra 3.lig maçlarında “Saha komiserliği” Klasman hakemliğine uzanan başarılı bir FUTBOL HAKEMİ,  Futbol hakemliğini bıraktıktan sonra kısa bir süre Futbol Antrenörlüğü ve Futbol hakemi hocalığı yani “ FUTBOL MÜSABAKA GÖZLEMCİLİĞİ ve İLÇE SPOR MÜDÜRLÜĞÜ  görevi yapmıştır.

O BİR İZCİ; Dinar’da 1990 yıllarında köy okulunda öğretmenlik yaparken ilçemiz merkez Yeniyol ilkokulunda “İZCİLİK” çalışmalarını başlatmıştır…

O BİR FOLKLÖR’CÜ ; Folklor’un her alanı ile ilgilenmiştir.. Yöremizin giysilerini, yemeklerini, Türkülerini, Takılarını, manilerini, oyunlarını araştırmış bu alanda; DİNAR’DA İLK DEFA TÜRK HALK MÜZİĞİ SES YARIŞMASI (Deprem’den önce ilçemizdeki Özen sinemasında) İLÇEMİZDE İLK DEFA HALK OYUNLARI YARIŞMASI (1992 Yıllarında METEM Spor salonunda ) yine 2010 H.E.M. yöresel yemek ve Yöresel Giysi yarışması aynı günün akşamı kapalı spor Salonunda TRT ve Kültür bakanlığı sanatçılarının, bölgemiz folklor ekiplerinin katılımı  ile  kültürümüzün yaşatılması amacı ile muhteşem bir gece yapmıştır. İlçemiz folklorunun yaşatılması ve geliştirilmesi adına ilçemizde ilk festivali başlatmıştır. Haydarlı kasabamızda ve kısa bir süre görev yaptığı Dazkırı ilçesinde Festival çalışmalarını yapmıştır.2000 yıllarında “ Dinar Folklor’u” konulu milli Eğitim bakanlığına Dosya hazırlamıştır. Yöremize ait “ AVŞARkilimlerinin yaşatılması için çaba saffetmiş atölye kurarak üretim yaparak istihdam yaratmıştır.

O BİR RESSAM; uzun yıllar hat sanatı ve Tabela yazdı. Bir süre yağlı boya tablolar yaptı. İlçemizde kamu kurum ve kuruluşlar ile ilçe merkezi ve yakın ilçelerin iş yeri tabela’larını yazdı. Yüksek öğrenimi bu mesleğinden elde ettiği kazançla yaptı.

O BİR ORGANİZATÖR; Dinar Suçıkanpark’ta ilk kez Afyon’lu ŞAİRLER ve ŞİİR GECESİATATÜRK’ÜN DİNAR’A   gelişinin  ilk kez kutlama programı, 1 ve 2. SANAT GECELERİ,  Hükümet Konağına “ ŞEHİTLER KÖŞESİ”  nin yapılması, Bombacı Mehmet Çavuş’un Asri mezarlığa anıtının yapılması, Gazi ve Şehitlerimizi anma programları, resmi açılış ve törenlerin sunucu ve organizatörlüğünü yapmıştır. “ DİNAR 1 EKİM 1995” konulu “Fotoğraf sergisi açmıştır.

O BİR HALK OYUNLARI ANTRONÖRÜ; 1974 Yılından itibaren halk oyunlarına ilgi uyarak ekiplerde görev almıştır. Katıldığı kurslar sonucu “ İL HALK OYUNLARI USTA ÖĞRETİCİSİ” HALK OYUNLARI ANTRONÖRLÜK BELGESİ alarak yüzlerce gencimize, öğretmen ve öğrencilerimizi, kamuda çalışan idareci ve protokol üyelerine hocalık yapmıştır. Ekipler hazırlayarak il ve bölge yarışmalarına katılarak dereceler almıştır. İZMİR ilinde iki dalda yapılan Bölge yarışmasında ikincilik ve Üçüncülük ödülünü ilçemize kazandırmıştır.

O BİR KIZILAYCI;  O BİR TÜRKKIZILAYI EĞİTİMCİSİ… ilçemiz TÜRKKIZILAYI Şube Başkanlığı döneminde 35 öğrenciye burs verdi. 40 örenciyi  BURSA-GELİBOLU- ÇANAKKALE gezisine götürdü, 50 FAKİR ÇOCUĞU SÜNNET ETTİRDİ.. 55 öğrenciyi İstanbul Heybeli adaya Kampa götürdü. Köy köy gezerek yardım çalışmaları yaptı.

İLÇEMİZ EKONOMİSİNE VE İSTİHDAMINA KATKI DİNAR’A İLK DEFA ÖZEL ÇABA VE GAYRETLERİ İLE 40 ADET SANAYİ MAKİNASINDAN OLUŞAN KONFEKSİYON KURARAK FASON ÜRETİM YAPARAK BU SEKTÖRÜN İLÇEMİZDE YAYGINLAŞMASI İÇİN ÇABA SARFETMİŞTİR.

O BİR GAZETECİ… İlçemizin tanıtılması amacı ile YENİASIR- Türkiye-FOTOSPOR ( Foto spor gazetesi adına ilçemizde Futbol turnuvası düzenlemiştir) MİLLİYET-DHA ve TRT muhabirliği yapmıştır. 38 yıllık öğretmen ve İdarecilik hizmetinden sonra emekli olmuştur.  ‘Yazsam Hayatım kitap olur diyen ‘Eğitimci-Sporcu –Folklor’cu  – gazeteci Emekli Öğretmenin basım aşamasında “ 1.Dünya savaşından günümüze cephe cephe araştırdığı yaklaşık ‘ DİNAR’LI 4000 şehidimiz” ve “ Dinar FOLKLÖRÜ” adında 2 adet çalışması vardır. Uzun yılar Halk Eğitimi merkezi Müdürlüğü, İlçe spor müdürlüğü, Öğretmen evi müdürlüğü ve Yatılı Bölge Okulu müdürlüğü yapan Eyüp ŞAHİN 50’YE YAKIN TAKTİRNAME-ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ –Teşekkür belgesi, plaketlerle ödüllendirilmiştir.  Birileri bizi yazmayabilir ama biz Dinar için bir çivi çakanı, Dinar’ı seven herkezi yazacağız diyen EYÜP ŞAHİN gazetemizde KÖŞE YAZARI OLARAK ve ARAŞTIRMACI GAZETECİ olarak yaşamını sürdürecektir.

 

FOTOĞRAFLARLA EYÜP ŞAHİN VE BAŞARILARI

?????????????

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ