Haydarlı’da Sıcak Su Aranacak

Haydarlı’da Sıcak Su Aranacak

Haydarlı’da Sıcak Su Aranacak

Dinar’a bağlı Haydarlı Kasabasında ve diğer çevre köylerde jeotermal sıcak su arama işlemleri gerçekleştirilecek.

Bu bağlamda, Ocaklı mahallesi, Akpınarlı Köyü, Doğanlı, Ergenli, Alparslan, Okçular, Kadılar ve Tatarlı Kasabası sınırları içerisinde aranacak olan sıcak suyun etüt plan projesi İL Bank tarafından hızla yapılıyor. Sıcak suyun bulunması halinde ise Çöl Ovasının ihya olacağı belirtiliyor.

Dinar’da da Aranmış İstenilen Derecede Çıkmamıştı

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında saz ovasında ve Uluköy ile Sandıklı ilçesi arasında kalan bölümde de sıcak su arama çalışmaları gerçekleştirilmişti.

Dinar ilçesi Saz Ovası ile Uluköy maden sahası ve Sandıklı ilçe sınırı arasında kalan alanlarda sıcak su arama çalışması yapılmak üzere ruhsatlandırılmıştı.

Saz ovası mevkiinde Afjet tarafından jeofizik çalışması yapılmıştı.  (Umut Özel Haber)

Sıcak Su Çıkarsa Dinar Yaşadı

Önceden de Dinar Belediyesi ve farklı firmalar tarafından sıcak su arama çalışmaları defalarca yapıldı. Ancak yeteri derede çıkmayan su şimdilik bir işe yaramadı. Uzmanların ifadelerine göre çıkan suyun içerisindeki minarellerin ve diğer değerlerin de olumsu sonuçlanması gerekiyor. Suyun en az 60 derece olmasını bekleyen uzmanlar arama çalışmalarına devam ediyor.

İlçede sıcak suyun çıkması halinde ise hızla termal turizmin gelişeceği, ekonomik olarak ise çok büyük bir umut olacağı söyleniyor. Sandıklı’da bulunan termal turizmini örnek gösteren uzmanlar sıcak suyu bulmayı ümit ettiklerini söylediler.

Dinar’da gerçekleşen sıcak su arama çalışmalarıyla alakalı olarak edinilen bilgilere göre, Sıcak Su Arama, genelde doğal olarak oluşan hidrotermal kaynakların bulunduğu alanlarda yapılır. Bu rezervuarlar derin yer altı olup jeofizik mühendisleri tarafından tespit edilmektedirler. En aktif jeotermal sıcak su kaynakları genellikle depremlerin ve yanardağların bulunduğu ana tektonik plaka sınırları boyunca bulunur.Magma, yeryüzünün yüzeyine yaklaştığında, kırık kaya yüzeyleri ve fayları boyunca uzanan gözenekli kaya veya suya sıkışan yeraltı suyunu ısıtır. Hidrotermal özelliklerin iki ortak bileşeni vardır: su (hidro) ve ısı (termal).

Sıcak Su Arama bölgesini bulmak için çeşitli yöntemler kullanırlar. Sıcak Su rezervuarı bulmak için Özel cihazlarla bölge tespit edildikten sonra kuyu açılması ve sıcaklığın yeraltındaki derinliği test edilmesi en güvenilir yöntemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ