Vali Tutulmaz Kaymakam Kapankaya ve Rektör Solak Çöl Ovasında İncelemelerde Bulundu

Vali Tutulmaz Kaymakam Kapankaya ve Rektör Solak Çöl Ovasında İncelemelerde Bulundu

Vali Mustafa Tutulmaz’a Kaymakam Selami Kapankaya ile Belediye Başkanı Ramazan Gümüş de eşlik etti.

 

Öncelikle Tatarlı Belediye başkanlığını ziyaret eden Vali Mustafa Tutulmaz, başkan Ramazan Gümüş’ten kasabadaki çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

 

Vali Mustafa Tutulmaz inşaatları devam eden 16 derslikli lise okul binası ve kapalı pazar yerinde de incelemelerde bulundu, çalışmalardaki son durum hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

 

Hayal Kurun ve O Hayaller İçin Çalışın

Tatarlı Cumhuriyet Ortaokuluna da ziyarette bulunan Vali Mustafa Tutulmaz öğrencilerle bir araya geldi. Sınıflara giren ve ders gören öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Mustafa Tutulmaz, öğrencilere çok çalışmalarını, kitap okumalarını, hayal kurmalarını ve kendilerine hedefler koymalarını tavsiye etti. Vali Tutulmaz: “ Hayaller kurun ve o hayalleri gerçekleştirmek içinde çalışın. Kendinize inanın. Başarmak için gayret gösterin. Sizler bu ülkenin ve bizlerin geleceğisiniz. Gelecek sizinle şekillenecek. Sizler başarılı olun ki geleceğimiz emin ellerde olsun” dedi.

 

Vali Mustafa Tutulmaz, Şehit İbrahim Sargın’ın Dinar ilçesine bağlı Kınık köyünde yaşayan ailesine ziyarette bulunarak tüm şehitleri rahmet ve minnetle andı.

 

Vali Mustafa Tutulmaz'ın ziyareti sırasında Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Tatarlı Belediye Başkanı Ramazan Gümüş ve şehidin kardeşi Kınık Köyü Muhtarı Adem Sargın hazır bulundular.

 

Ziyareti sırasında şehit ailesinin istek ve taleplerini dinleyen Vali Mustafa Tutulmaz; “Öncelikle ülkemizin bekası için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi rahmet, minnetle ve şükranla anıyorum.  Ülke olarak halen iç ve dış düşmanlara karşı vatanımızın bütünlüğünü korumak için şehitler vermekteyiz. Bizler de şehitlerimiz sayesinde bugünkü sınırlarımıza, bayrağımıza ve hürriyetimize sahibiz. Şehitlerimiz bizlere vatanımızı emanet ederken; bizler hem vatanımızı, hem de şehit ailelerimizi emanet bildik. Bu anlamda şehit ailelerimizin her zaman yanında olduğumuzu belirterek, kendilerinin istek ve taleplerinin bizler için önemli olduğunu vurgulamak isterim” dedi.

 

Şehit İbrahim Sargın’ın ailesi ise Vali Mustafa Tutulmaz'ın gerçekleştirdiği ziyaret nedeniyle çok mutlu olduklarını belirtirken, devletimizin her zaman yanlarında olduğunu hissettiren başta Vali Tutulmaz’a ve tüm devlet büyüklerine teşekkür ettiler.

 

Dinar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kınık Köyü Muhtarlığı anlamlı bir projeyi hayata geçirdi. “Yaşlılarımız Köyümüzün Misafiri” adlı proje ile yaşları 70 ve üzeri olan 20 vatandaşa sabah kahvaltısı ve akşam yemeği veriliyor.

 

Dinar ilçesine bağlı Kınık Köyünde hayata geçirilen proje de amaç; yalnız yaşayan vatandaşların, ihtiyaçlarını karşılamak, sıcak yemek yiyebilmelerine olanak sağlamak ve en önemlisi de yemek zamanlarında birlik ve beraberlik oluşturarak hoş muhabbet ortamı içerisinde yalnızlıklarını giderebilmek.

 

Proje hakkında bilgiler veren Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Bir kapta olsa sıcak yemek yeme imkânı bulan ve o yemek sırasında da sohbet edecek insanlarla bir arada olan yaşlı vatandaşların projeden oldukça memnun olduğunu ifade etti.

 

Bu Proje Yaşlılarımızın Kalbine Dokunuyor

Proje kapsamında yaşlılara verilen hizmeti yerinde inceleyen Vali Mustafa Tutulmaz; “Yaşlılarımız bizlerin baş tacıdır. Onlara hizmet etmek ve onların istek ve ihtiyaçlarını yerine getirmek bizleri asli vazifeleri arasında yer almaktadır. Zaten Allah ömür verirse bir gün bizlerde yaşlanacağız. Onun için yaşlılarımıza çok iyi davranmalı ve onların her zaman yanında olmaya gayet etmeliyiz. Bu güzel hizmet sayesinde de yaşlılarımız hem sıcak yemek imkânına kavuşmuş hem de yemek zamanlarında yalnızlıklarını paylaşabilecekleri arkadaşları bulmuş oluyorlar. Ben bu anlamda yaşlılarımızın kalbine dokunan ve yaşlılarımızı daha mutlu yapan projeye destek olan herkese teşekkür ediyorum. ” dedi.

 

Vali Mustafa Tutulmaz Kınık Köyü programı kapsamında köy sakinleriyle de bir araya gelerek istek, talep ve önerilerini dinledi.

 

Dinar ilçesine bağlı Tatarlı Kasabasında Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Rabia Aslantürk’ün girişimleriyle Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından yaptırılan kütüphane Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla açıldı.

 

Açılışa Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra AKÜ Rektörü Mustafa Solak, Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Tatarlı Belediye Başkanı Ramazan Gümüş, il ve ilçe protokolü katıldı.

 

Bir Öğrencinin Mektubundan Kütüphane Kampanyası

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Solak, açılışta yaptığı konuşmada kütüphane hakkında bilgiler verirken; “Tatarlı kasabasında yaşayan Rabia Aslantürk isimli öğrencimiz 13 Aralık tarihinde bana bir mektup yazdı ve mektubunda okullarında bir kütüphanenin olmadığını ve okullarına kitap hediye edilmesini istedi. Bizde bu mektup üzerine üniversitemizdeki daire başkanlıklarımızla birlikte ‘Yeni Yıla Yeni Kütüphane’ kampanyası başlattık. Öncelikle Sosyal sorumluluk projesi oluşturarak kütüphanenin tadilat ve tamiratını yaptık. Daha sonra kitap toplama kampanyası ile öğretim üyelerine duyuruda bulunarak ilkokul çocuklarımıza yönelik kitaplar temin ettik. Geldiğimiz noktada da okula ve çocuklarımıza uygun bir şekilde güzel bir kütüphane oluşturduk. Bundan da çok büyük mutluluk duyduk. Üniversite olarak bu ve bunun gibi faaliyetlerle okullarımıza çok büyük destekler verdik. Yine elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Bu anlamda da bizlere destek olan başta Sayın Valimize, emek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

 

Güzel ve Çok Anlamlı Bir Hizmet

Açılış sırasında konuşan ve kütüphanenin mana olarak çok büyük bir hizmet olduğunu vurgulayan Vali Mustafa Tutulmaz ise “Güzel bir hizmete hep birlikte bugün şahitlik ediyoruz. Kütüphane açılışı görünüşte küçük bir hizmet gibi görünse de mana olarak çok büyük bir hizmettir. Çünkü burada okuma ve yardımlaşma var. Rabia evladımız 120 arkadaşı adına güzel bir talepte bulundu. Öncelikle bu bilinç ve duyarlılığından dolayı Rabia evladımıza teşekkür ediyoruz. Kendisinin iyi bir okur olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz yıl 70 civarında kitap okumuş. Bu anlamda evladımızı, öğretmenlerini ve ailesini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Bilgi Çağını Yakalamak İyi Eğitimli Bireylerle Mümkündür

Çağımızın bilgi çağı olduğuna dikkat çeken Vali Tutulmaz; “Çağımız bilgi bulma ve onu en güzel şekilde kullanma çağıdır. Aslında bu çağda bitmek üzere. Önümüzdeki dönemlerde bilgileri kullanmayı robotlar yapacak. Önümüzdeki çağ robotları yapma çağı olacak. Bilgiyi robotlar kullanacak. Hatta bir adım daha ileriye gidebilmemiz için çocuklarımıza iyilik, güzellik, doğruluk, anne ve baba sevgisi, insan sevgisi ve vatan sevgisi gibi duyguları kazandıracak eğitimler verilmesi gerekmektedir. Daha önce söylediğim gibi yapay zekâ robotlarını yapabilmek için yavrularımızın iyi eğitim alması, iyi bireyler olmaları, hayal güçlerinin çok iyi olması ve bunun içinde daha çok okumaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Köyde Olmak Hedeflerinize Ulaşmanıza Engel Değil

Kendisinin de köyde doğduğunu belirten Vali Tutulmaz, bunun hedeflere ulaşmak için bir engel taşımadığına değindi. Vali Tutulmaz: “Yeter ki gerekli istek ve gayret olsun. Çocuklarımız gayretli olur ve hedeflerini çok iyi seçerlerse elde edemeyecekleri bir şey olmaz. Hiç kimse olumsuzluğa kapılmasın. Son yapılan düzenlemelerle ülkemizde fırsat eşitliği üst düzeydedir. Bir köylü vatandaşımız Cumhurbaşkanı dahi olabilir. Bazı ülkelerde bu imkân yoktur. Krallıkla yönetilen ülkeler bu şekildedir. Onun için bizler her fırsatı değerlendirelim” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından kütüphanenin açılışı yapıldı. Vali tutulmaz ve protokol üyeleri kütüphaneyi inceledikten sonra okuldaki sınıfları da ziyaret etti. Burada öğrencilerle sohbet eden Vali Mustafa Tutulmaz, öğrencilere hedeflerini sordu, çok çalışmalarını ve hayallerinden vazgeçmemeleri tavsiyelerinde bulundu.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ