Ahilik Haftasında Esnaflar Ziyaret Edildi

Ahilik Haftasında Esnaflar Ziyaret Edildi

Ahilik Haftasında Esnaflar Ziyaret Edildi

Ahilik haftası nedeniyle Dinar’da bulunan yaşı ve yaptığı hizmet yılı nedeniyle en eski olan üç esnafa ziyaretler gerçekleştirildi.

Dinar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Sabri Can Bekle, ilçede yıllardan beri esnaflık yapan, Cafer Güventürk, Mustafa Özdemir ve Ali Er’i işyerlerinde ziyaret ederek onlara Esnaf Teşkilatlarının Kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin sözlerinin yazılı olduğu ve resmi bulunan birer tablo hediye edildi.

Yaptığı ziyaretlerde konuşan Sabri Can Bekle ahiliğin tam olarak ne olduğunu açıklayarak şunları söyledi, “Ahilik, kelime olarak, Arapça “kardeşim” anlamına gelen “Ahî” kelimesinden gelmektedir. Bunun yanında, Ahî kelimesinin Türkçe kökenli “Akı” kelimesinden geldiğini savunanlar da vardır. Akı kelimesi “eli açık, cömert, yiğit” gibi anlamlara gelmektedir. Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahiliğin, işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesi olduğunu söyleyebiliriz. Vicdanını kendi üzerine gözcü koyan, helalinden kazanan, yerinde ve yeterince harcayan, yanlış ölçmeyen, eksik tartmayan, işinin ehli, zanaatının erbabı, güzel ahlak, sevgiyi ve saygıyı düstur edinen, yoksula sahip çıkan, aklı selim, zanaatı ile yükselen Başkasının Hakkına Saygı Gösteren ve Din, Dil, Irk Farkı Gözetmeksizin Herkese Eşit Davranmayı Öğütleyen Ahilik Günümüzün İhtiyacı Olan Doğruları Gözler Önüne Sermektedir. Bu Yapısı İle Ahilik; 13. Yüzyılda Anadolu’da Türkler Tarafından Kurulan Esnaf ve Sanatkar Birliklerinin Uyguladıkları Ahlaki, Siyasi, İktisadi ve Felsefi Duygu ve Prensipler Anlamına Gelmektedir.Bu Duygularla; Ahilik Teşkilatının Kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi Rahmetle, Minnetle ve Şükranla Anıyor Esnaf ve Sanatkarlarımız Başta Olmak Üzere Tüm Ülkemizin Ahilik Haftasını Kutluyorum’ dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ