Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunu, emekli Kimya mühendisi Mustafa Koca, çörek otu, hünnap, ışkın, çiriş, dağ çileği, keçiboynuzu, kudret narı, buğday rüşeymi, buğday çimi, semizotu, ayrık otu, gojibery, gilaburu, altın çilek, denizkadayıfı, demir dikeni, yapışkan andız otu, kapari, enginar, zeytin yaprağı, atkestanesi gibi yüzlerce çeşit bitki kullanarak ürettiği probiyotikli turşularıyla en çok çeşit turşu kurma rekor denemesini gerçekleştirdi.

Dünya erkek rekorları kapsamında düzenlenen rekor denemesi Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığında Rekor Tescil ve Hakem Heyetince tescil edildi.

1065 bitki kullanarak ürettiği 1065 adet probiyotikli turşularıyla ‘En Çok Çeşit Probiyotikli Turşu Kurma’ rekoruyla Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi başaran Mustafa Koca şunları söyledi, “Kimya Mühendisi Mustafa Koca simbiyotikli tuşu üretmesinin ardından insan sağlığıyla da ilgili bazı açıklamalar yaparak şunları kaydetti, “İnsanlara bilgi aktarmak her zaman kolay olmuyor. Uzun soluklu bir çalışma sonucu bilimsel bir sonuca ulaşıyorsunuz, ulaştığınız sonucu aktarırken de günlerce doğruluğuna inandığınız sonuçları her okuyucu tarafından en iyi ve anlaşılır biçimde aktarırım düşüncesine takılıyorsunuz. Konu sağlık, konu beslenme olunca kılı kırk yarıyorsunuz ve yazmaya başlıyorsunuz. Aslında yazdığınız gerçeğin bütünü değil, buz dağının suyun üzerinde görünen kısmı. Anlatımlarımda eksik ya da anlaşılmayan yerler bulursanız lütfen yorum olarak belirtin, paylaştığım bilginin doğru anlaşılması yönünde açıklamalar yapayım.

Çok iyi bilmeniz gereken en önemli nokta; besinleri pişirdiğinizde, yani 60 derece santigrat sıcaklığa ulaştırdığınızda ana yapısı (omurgası) protein olan enzimler ve vitaminler bozulurlar. Başka bir deyişle pişirdiğiniz, haşladığınız, sıcak su ile demlediğiniz besinlerin yapılarında enzim ve vitamin varlığından söz edemeyiz. Haşladığınız, demlediğiniz, pişirdiğiniz bitkisel kaynaklı besinlerden size kalanlar yalnızca karbonhidratlar, yağlar ve minerallerdir. Besinleri pişirerek, haşlayarak ya da demleyerek tüketirseniz vücudunuza karbonhidrat yüklemiş olursunuz.

Metabolizma faaliyetlerinizin düzenli yürüyebilmesi için vücudunuzda olması gereken enzim sayısı 3.200 civarı iken sizin vücudunuzdaki enzim sayısı 600 kadardır. Tükettiğiniz bir bitkinin yapısında bulunan enzim sayısı 8 ile 37 arasında değişmektedir.  Bunların bir kısmı ortak enzimlerdir. Tükettiğiniz bitki çeşitliliği 60-80 arası olmakla birlikte, tükettiğiniz besinlerin pek çoğunu pişirme işlemine tabi tuttuğunuz için onların yapılarında bulunan enzimlerden ve vitaminlerden yeterince yararlanamıyorsunuz” dedi.

‘Dünya Erkek Rekorları’ kapsamında düzenlenen rekor denemesi Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki rekor tescil ve hakem heyetince tescil edildi. Programa, Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Ticaret Odası Başkanı Hakan Uyan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Tahtaoğlu, Ticaret Odası Meclis Başkanı Ahmet Acar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Kynk Umut Haber Merkezi

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ