Simbiyotikli Turşu Üretti

Simbiyotikli Turşu Üretti

Simbiyotikli Turşu Üretti

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde emekli Kimya Mühendisi Mustafa Koca Simbiyotikli Turşu üretmeyi başardı. Bütün izinlerini alarak seri üretime geçen Mustafa Koca şimdi ise ürettikleri bu organik turşuları satmaya başladı. 5 Yılı aşkın bir süredir ARGE’sini yaptığı turşu üretimiyle alakalı Umut Gazetesine bazı açıklamalarda bulunan Kimya Mühendisi Mustafa Koca şunları söyledi, “Simbiyotikli turşu ile insanların bağırsak florasını zenginleştiren, metabolizmasını verimli hale getiren, bağışıklık sistemini güçlendiren, vücut direncini artıran, Simbiyotik adını verdiğimiz ürünümüz artık resmi olarak üretime hazır bir durumdadır. 600 den fazla bitkinin probiyotiği, 600 den fazla bitkinin yapısında bulunan vitamin, mineral ve enzimlerden oluşan simbiyotik ile ilgili bütün resmi belgelerimiz de hazır bir hale gelmiş durumdadır” dedi.

İnsan Sağlığına İlişkin Bazı Açıklamalar Yaptı

Kimya Mühendisi Mustafa Koca simbiyotikli tuşu üretmesinin ardından insan sağlığıyla da ilgili bazı açıklamalar yaparak şunları kaydetti, “İnsanlara bilgi aktarmak her zaman kolay olmuyor. Uzun soluklu bir çalışma sonucu bilimsel bir sonuca ulaşıyorsunuz, ulaştığınız sonucu aktarırken de günlerce doğruluğuna inandığınız sonuçları her okuyucu tarafından en iyi ve anlaşılır biçimde aktarırım düşüncesine takılıyorsunuz. Konu sağlık, konu beslenme olunca kılı kırk yarıyorsunuz ve yazmaya başlıyorsunuz. Aslında yazdığınız gerçeğin bütünü değil, buz dağının suyun üzerinde görünen kısmı. Anlatımlarımda eksik ya da anlaşılmayan yerler bulursanız lütfen yorum olarak belirtin, paylaştığım bilginin doğru anlaşılması yönünde açıklamalar yapayım.

Çok iyi bilmeniz gereken en önemli nokta; besinleri pişirdiğinizde, yani 60 derece santigrat sıcaklığa ulaştırdığınızda ana yapısı (omurgası) protein olan enzimler ve vitaminler bozulurlar. Başka bir deyişle pişirdiğiniz, haşladığınız, sıcak su ile demlediğiniz besinlerin yapılarında enzim ve vitamin varlığından söz edemeyiz. Haşladığınız, demlediğiniz, pişirdiğiniz bitkisel kaynaklı besinlerden size kalanlar yalnızca karbonhidratlar, yağlar ve minerallerdir. Besinleri pişirerek, haşlayarak ya da demleyerek tüketirseniz vücudunuza karbonhidrat yüklemiş olursunuz.

Metabolizma faaliyetlerinizin düzenli yürüyebilmesi için vücudunuzda olması gereken enzim sayısı 3.200 civarı iken sizin vücudunuzdaki enzim sayısı 600 kadardır. Tükettiğiniz bir bitkinin yapısında bulunan enzim sayısı 8 ile 37 arasında değişmektedir.  Bunların bir kısmı ortak enzimlerdir. Tükettiğiniz bitki çeşitliliği 60-80 arası olmakla birlikte, tükettiğiniz besinlerin pek çoğunu pişirme işlemine tabi tuttuğunuz için onların yapılarında bulunan enzimlerden ve vitaminlerden yeterince yararlanamıyorsunuz.

Yaşadığınız sorunlara çaylar öneriliyor. Ülkemizde su 90-100 derece santigrat sıcaklıkta kaynar. Herhangi bir bitkiyi 10 dakika demlediğinizde, atmosfer koşullarına göre suyunuzun sıcaklığı 50 derece santigrata kadar düşer. Yani demlediğiniz bitki ortalama 70-75 derce santigrat sıcaklık içerisinde kalmış olur. Yorum sizin, demlediğiniz bitkiden enzim ve vitamin yönünden faydalanma verimliliğiniz minimum düzeye inmiş olmaz mı?

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ