Taşeron İşçiler Unutuldu

Taşeron İşçiler Unutuldu

Taşeron İşçiler Unutuldu

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Taşeron işçilerin unutulduğunu belirten Demirkırkan şöyle konuştu, ”

Taşeron İşçiler;

Biz seçimlerde taşeron işçiliğe karşı olduğumuz ve kaldırılması gerektiğini ifade etmiştik. Ardından onlar da taşeron işçiliği bitireceklerini söylediler. Üstelik kaç seçimde söylediler. Oyları aldılar, taşeron işçileri unuttular. Bakın 2002’de 387 bin olan taşeron işçi sayısı, bugün 1 milyon 700 binin üzerine çıktı. Ülkemizde halen 12.700.000 ,işçiden 1.546.000 sendikalı. Bu işçilerin 1/3’ü toplu sözleşme kapsamı dışında

Taşeron işçilerin; İş güvencesi yok, iş güvencesi  işverenin iki dudağı arasında. İşveren “İşine son verdim” dediği an kapının önüne koyar;

Aynı iş yerinde aynı işi yapan iki kişi; biri kadrolu, birisi taşeron işçisi ise o taşeron işçisi o işyerinde ikinci sınıf işçi olarak görülüyor.

Taşeron işçi; Ömür boyu asgari ücrete mahkûm. Ücret de isteyemez. Toplu sözleşme hakkı zaten hiç yoktur, Kıdem tazminatı alamazlar.

Taşeron işçi; Doğru dürüst izin alamaz, izin istemeye korkar taşeron işçisi. “Acaba izin istersem işime son verirler mi?” diye.

Taşeron işçi;  “Ben sekiz saat çalışacağım.” diyemez. Çalışmazsa işine son verilir.

Taşeron işçi; avukat tutacak parası yoktur, onu destekleyecek sendika yoktur. Taşeron işçisi yirmi birinci yüzyılın kölesidir. Bu kölelik anlayışınıza, bu iktidarın sizin için öngördüğü kölelik anlayışına karşı çıkacağız, size kadro verilinceye kadar sizin haklarınızı her yerde ve her ortamda ve Türkiye’nin her coğrafyasında dile getireceğiz.

Belediye’ye yönelik sorularımıza cevap alamadık. Buradan tekrar soruyoruz: Zekiler Köprüsü olarak bilinen köprüde inşaat firmasının tabelası neden duruyor? İkinci sorumuz da Yüntaş’a ait benzinliklerde kumbaralarda kullanılan paranın nasıl harcandığı, bu paralar için tutanak tutulup tutulmadığı ile ilgiliydi. Sorularımıza cevap bekliyoruz” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ