Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bölge Yatılı Erkek Kur’an Kursu Hafızlık Merasimine Katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bölge Yatılı Erkek Kur’an Kursu Hafızlık Merasimine Katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bölge Yatılı Erkek Kur’an Kursu Hafızlık Merasimine Katıldı.

 

Şuhut ilçemizde faaliyetlerini sürdüren Bölge Yatılı Erkek Kur’an Kursu’ndaki öğrencilerin Hafızlık Merasim törenine Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun yanı sıra Valimiz Aziz Yıldırım, Milletvekili Ali Özkaya, Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Sırma, Vali Yardımcısı Cafer Sarılı, Şuhut Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Bölge Yatılı Erkek Kur’an Kursu’nda eğitimlerine devam eden öğrencilerin Hafızlık merasim töreninde konuşan Valimiz Aziz Yıldırım; “Bugün burada İlçe Müftülüğümüze bağlı Bölge Yatılı Kur’an Kursumuzda Kur’an-ı Kerim’i kısa zamanda ezberleme başarısı gösteren 35 öğrencimizin bu başarılarını taçlandırmak üzere bir arada olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

 

Yüce dinimiz İslam’ın kutsal kitabı Kuran-ı Kerim’i tümüyle ezberlemiş olan ve ezberden okuyabilen kimselere Hafız denilmektedir. Hafızlık diğer bir anlamıyla Kur’an-ı Kerim’i vahy edildiği haliyle muhafaza etmek, satırlardan sadırlara (göğüslere) aktarmaktır. Hafız olmak, Kur’an aşığı olmak gönülleri ve zihinleri Yüce Allah’ın kelamıyla süslemektir. Kur’an-ı Kerim, bizzat indirildiği Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) tarafından ezberlenmiştir. Onun teşvik ve talimiyle sahabe ve ondan sonraki nesillerce de hıfzedilip her dönemde sayısız insanın hafızasına nakşedilerek koruma altına alınmıştır. Nesilden nesile büyük bir iştiyakla devam eden bu gayret, zamanla kurumsallaşarak ilahi vahyin korunması, anlatılması ve yaşanmasında en önemli unsur olmuş ve olmaya da devam edecektir. Kur’an-ı Kerim’in okunması, ezberlenmesi ve yaşanması bizzat Kur’an tarafından istenmektedir. Kur’an’ın bu konuyu teşvik eden ve müjdeleyen ayetleri; Hz. Peygamber’in hadis ve gayretleri, onun ezberlenmesi, öğrenilmesi ve öğretilmesi hususunda Müslümanlar için birer müjde olarak kabul edilmiştir. Peygamber Efendimiz bir Hadislerinde; “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretenlerinizdir” buyurmuştur.

 

Kur’an-ı Kerim ’in ezberlenerek muhafaza altına alınmasından kastedilen onun hayatın merkezine konmasıdır. Kur’an ile ilişkisi bakımından Peygamber Efendimizin, müstesna bir yeri vardır. O, tabir-i caizse konuşan, yürüyen ve yaşayan bir Kur’an’dır. Sahabeye baktığımızda; onlar da günlük hayatlarında herhangi bir problemle karşılaştıklarında, onu Kur’an’a ve ikinci kaynak olarak da sünnete götürerek çözüme ulaştırıyorlardı. Hz. Peygamber, ashabından Kur’an’ı ezberleyenleri diğerlerine göre daha üstün tutmuştur. Bir topluluğu bir yere gönderdiğinde, içlerinde Kur’an’ı en iyi okuyanı, onlara namaz kıldırmak üzere imam tayin etmiştir. Bunun yanında hiçbir mal varlığı olmayan gence mehir olarak eşine Kur’an öğretmesini yeterli görmüştür. 2014 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Kur’an Kursumuz şu anda 150 öğrenci ve 11 öğretici ile yatılı olarak eğitime devam etmektedir. Bu öğrencilerden 104 tanesi aktif hafızlık eğitimine devam etmekte olup bunların içerisinde hıfzını tamamlayan 35 öğrenci hafızlık belgesi almak için sınava girmeye hak kazanmıştır. İnşallah bu öğrencilerimiz sınavda başarılı olup hafızlık belgesini alarak kendileri gibi yeni hafızlar yetiştirmeye başlarlar. Hafızlarımızı yetiştiren anne-baba ve hocalarına çok çok teşekkür eder, hafızlarımızın başarılarının devamını dilerim.” dedi. Daha sonra bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Şuhut’umuz geçmiş dönemlerde olduğu gibi günümüzde de hafız yetiştirmede önemli bir yerdir.

 

Bakanlığımız aracılığı ile Türkiye ve dünyada 7 bin tane tesis açan Bakan ünvanına sahibim. Yani benden daha çok tesis açan bakan dünyada yok. Bunun için Cenab-ı Allah’a hamd ediyorum. Çünkü aşağı yukarı Türkiye’de 41 milyon insana su verdik. Ayrıca Afrika’da 2 milyon Afrikalı’ya su temin ettik. 423 baraj, bin gölet ve sulama tesisleri, dere ıslahlarının yanı sıra ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 3 milyar 750 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Türkiye’yi yemyeşil yaptık. ”dedi. Konuşmasında hafızlara seslenen ve öğrendikleri Kur’an-ı Kerim’i sadece okumakla yetinmemelerini, hayatlarının her alanında yaşamaları gerektiğini söyleyen Bakanımız Eroğlu; “Kuran’ı Kerim’i sadece okumak, öğrenmek hıfız etmek yeterli değil. Biliyorsunuz Kuran’ı Kerimde Cenab-ı Allah’ın ilk emri oku emridir. Okuyacağız ama onu yaşayacağız.

 

Oku demek sadece yüzünden okumak değil, onu yaşamaktır. Her şeyiyle yaşayacağız. Küçük hafızlarımı tebrik ediyorum. Ayrıca bugün Anneler Günü. Anneler başımızın tacıdır. Allah iki cihanda onları aziz eylesin. Bildiğiniz gibi Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde ‘Cennet anaların ayağı altındadır’ diye buyurmaktadır. Gerçi bizim için Anneler Günü bir gün değil, her gün Anneler Günüdür” dedi. Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Valimiz Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından yaklaşık 30 küçük hafıza belgeleri ve hediyeleri verildi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Valimiz Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri Bölge Yatılı Erkek Kur’an Kursu Hafızlık merasim töreninin bitiminden sonra Şuhut ilçemize bağlı Kulak ve Dadak köylerini ziyarette bulundular. Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Valimiz Aziz Yıldırım, programları dahilinde sırasıyla “Okullar Hayat Bulsun Projesi” kapsamında Dadak Ortaokulu ve Kulak Camisi’nin bahçelerine fidan dikerek öğrencilerle bir araya gelip onlarla sohbette bulundular. Çocuklarla yakından ilgilenen Bakan Eroğlu ve Valimiz Yıldırım çocuklara öğrencilere satranç takımı hediye verdiler. Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu, programları sırasında piknikçilere de uyarılarda bulundu. Bakan Eroğlu “ Bilhassa yaz aylarında orman yanınca söndürme çok zor ve zahmetli oluyor. Piknik yapan vatandaşlarımız yaktıkları ateşleri işleri bitince söndürsünler. Ormanı tertemiz aldıkları gibi bıraksınlar. Ayrıca yangın çıktığında Alo 177 ihbar hattımıza bildirdiklerinde yangınları daha çabuk söndürürüz.” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ