Güçlü: Hükümetimizden Mazot, Gübre Desteklerinin Artırılmasını İstiyoruz

Güçlü: Hükümetimizden Mazot, Gübre Desteklerinin Artırılmasını İstiyoruz

Güçlü: Hükümetimizden Mazot, Gübre Desteklerinin Artırılmasını İstiyoruz

Dinar Ziraat Odası Başkanı Cengiz Güçlü kur artışına bağlı olarak enflasyondaki yükselmeden dolayı üreticilerin maliyetlerinin arttığını ifade ederek, hükümetten mazot, gübre ve yem desteklerinin artırılması talebinde bulundu.

Üreticilerimizin Maliyetleri Artı

Gerek kur artışı gerek kur artışına bağlı enflasyondaki yükselmenin üreticilerin maliyetlerini artırdığını kaydeden Güçlü Umut Haber Gazetesine yaptığı açıklamasında şunları söyledi, “Hükümetimizden bu yeni dönemde başta mazot olmak üzere, gübrede, yemde ve diğer girdilerimizde muhakkak suretle desteklerin artırılmasını istiyoruz. Çiftçimizin hem üretimini sürdürebilmesi, hem de tarlasında, köyünde kalabilmesi açısından bunu fevkalade önemli görüyoruz” dedi.

Türkiye’deki döviz kurlarındaki dalgalanma sonucu ortaya çıkan ilaç ve gübre fiyatlarındaki artışın, üretim ve verim kaybına neden olacağını, çarenin ithalatta aranmayacağını söyleyen Başkan Cengiz Güçlü, “İthalatın zorunluluğa dönüşmesiyle birlikte gümrük vergilerinde sağlanacak düşmelerle dolar kurunda artışa rağmen çaresiz ithalat ile çözüm aranacağını söyledi.

“Döviz kurundaki artış nedeniyle, ülkemizde zaten sorunlu olan tarımsal üretim risk altına girmiştir. İlaç, gübre ve mazot alamayacak duruma gelen üretici mağdurdur. Bu nedenle üreticilere ilaç, gübre ve mazot desteği sağlanmalı var olan destekler döviz kurlarındaki artış dikkate alınmalıdır. Borç faizleri ve kredilere yönelik düzenlemenin yanında icralık çiftçiler için  tarlası varsa üretim yapabilme desteği oluşturulmalıdır” dedi.

Kendisinin de çiftçi olduğunu 475 dekar sulu arazi işlediğini, çiftçilerin sorunlarını bire bir yaşadığını da beyan eden Güçlü, mazot ve gübre artışı bu şekilde devam ederse kendisinin de ekiliş te küçülmeye gideceğini, Tarım Bakanından ve hükümetten mazot, gübre zamlarına yönelik çiftçilere destek verilmesini talep ettiğini belirtti. Haber Foto Umut Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ