Bir Türlü Çözüm Yolu Bulunamadı

Bir Türlü Çözüm Yolu Bulunamadı

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde 2012 yılında kentsel dönüşüm projesi adı altında evleri istimlak edilerek yerine 97 M2 ev yapılan 51 Dinarlı vatandaş TOKİ’nin 2018 yılında yaptığı yeniden maliyet hesaplamalarının mağduru oldu.

2012 yılında evleri istimlâk edilerek  113 Bin TL’den sözleşme imzalayan hak sahipleri şimdi 270 Bin TL gibi uçuk bir rakam ile karşı karşıya kaldı.

Seslerini duyurabilmek adına 86 konut bölgesine gelip burada basın açıklaması yapan vatandaşlar seslerini yetkililere duyuramadı.

Geçtiğimiz ay 51 Vatandaş adına bir konuşma yapan Yaşar Yılmaz şunları söylemişti, “16.05.2012 tarihli 6306 sayılı afet kanunu uyarınca  Dinar Belediyesi ile TOKİ arasında yapılan anlaşma uyarınca mahallemizde riskli yerlerin yıkılarak yerine yeni binaların yapılması amacıyla TOKİ ile hak sahipleri arasında anlaşlma yapılmıştır. Yapılan anlaşmada net 97 M2 113 Bin TL değerinde vatandaşlarla sözleşme yapıldı.  Ancak sonradan bizlere çıkartılan rakam ise 260 ve 270 Bin TL gibi rakamlara ulaştı. Dinar şehir merkezinde 120 M2 donamımlı dairelerin 180 Bin ile 220 Bin TL arasında satıldığını görüyoruz. Kıyaslandığında TOKİ evleri şehrin tepe noktasında, ulaşımı ve doğalgazı olmayan bir bölgededir. Hak sahipleri çok yüksek miktarlarda borçlandırılmak istenmektedir. Buradaki hiç bir insanımız bu rakamı ödeyemez. Yıkılan evlerimizin kamulaştırma bedelleri malesef yerinde sayarken yeni konutların fiyatları fahiş bir şekilde artmıştır”

Vatandaş Çaresiz Bekliyor

86 konuttan dolayı mağdur olan 51 vatandaş TOKİ Başkanlığından fiyatların yeniden güncellenmesini istiyor. Ödeyecek gücü olmadığını belirten vatandaşlar, sözleşmelere de imza atmayacaklarnı belirttiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ