AKILLI TELEFONLAR

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

AKILLI TELEFONLAR

Türk Milleti Zekidir, Çalışkandır.” M. Kemal ATATÜRK ne kadar güzel söylemiş ve özetlemiş değil mi dostlar. Kurtuluş savaşını zaferle bitiren ulu önderimiz omuz omuza savaştığı bu milleti bu sözleriyle değerlendirmiş ve yeni kurulan cumhuriyetin ayaklanması için Türk milletini bilemiştir. Gerçekten bu zeki ve çalışkan Türk milleti atasının yüzünü kara çıkarmamış ve inanılmaz başarıların altına imza atmıştır. Zaten akıl ve zekâ Allah tarafından tüm canlılar içerisinde bir tek insanoğluna verilmiştir. Ama ne yazık ki son zamanlarda Milletimize bu zekâ ve akılı kullanma fırsatı vermiyorlar. Kullanılmadıkça tembelleşiyor akıllarımız. Yazılarımı takip eden okurlarımız bilirler ki genelde cep teflonlarının kullanımı konusunda derin saplantılarım var. Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran bu icat ın orantısız kullanılması çileden çıkarıyor beni.

Geçenlerde TRT 1 de Seksenler dizisi oyuncularının belliki büyük uğraşlarla hazırladıkları ve dizide kullanılan müzik parçalarını oyuncular tarafından yorumlandığı konser ve bu konsere eşlik eden orkestranın mükemmelliği tartışılmazdı. Büyük bir keyifle izliyordum. Çocukluğumuz ve gençliğimizde bizleri alıp uzaklara götüren o muhteşem müzikleri dinlemek bana büyük bir haz veriyordu. Taki seyircilere gözüm takılasıya kadar. Büyük bir emek ile karşılarına çıkan sanatçıları dinlemek yerine en az on kişi ( çoğu bayan ) ellerinde telefonlarla oyun oynuyorlardı ve kendi kendilerine anlamsız şekilde sırıtıyorlardı sanatçıların icra ettikleri romantik parçada. Emeğe saygısızlık beni çileden çıkardı. Niçin bu kadar teknolojinin bir ürünü olan bu telefonlara esir düştük. Reklamların neredeyse yarısından fazlası telefon ve telefon operatörlerinin reklamlarıyla dolu.  Demek ki iyi bir pazar var.Pazarına takılmıyorum ama bu ürünlerin yut dışından gelmesi ve bizim bu ürünlere deli gibi saldırmamız takıldığım nokta. İnsanlık için iyi bir buluş ama millet olarak kullanımında suyunu çıkarıyoruz ne yazık ki. Akılı insana Yaradan veriyor ve insan bu akılla bir telefon geliştiriyor ve buna akıllı telefon deniyor. Yapmayın dostlarım insanın ürettiği bir telefon ne kadar akıllı olabilir ki?

Şu günlerde moda bu. Binlerce lira vererek alınan bu telefonlar ile uğraşmaktan ve oynamaktan Allah’ın bize verdiği akılı ihmal etmeye başladık. Bunu fırsat bilen telefon satan firmalar insanlarımızın bu zaafından faydalanarak telefon ile telefon satışı yapıyorlar zekâmızla dalga geçerek. Neymiş efendim soruyu bilen ilk dokuz kişiye bedava ama genel gider masrafları size ait deniliyor. Sorular ise; Atın ayağına çakılan ve N harfi ile başlayan üç harfli cismin adı nedir? Balıklı göl hangi ilimizdedir? Ş N L U F A harfleri verilmiş cevap isteniyor. Bu tip sorular ile Türk milletinin zekâsı ile dalga geçiliyor. Ulu önderin zekidir dediği milletle resmen dalga geçiliyor ve ne yazık ki akıllı telefon zaafından dolayı insanlarımız çılgın gibi sarılıyor ekranda verilen telefonlara. Cevap olarak ağız dolusu sövseniz bile tebrik ederiz bildiniz deniliyor.

Birde bu telefonlarda internet erişimi var. Bu yüzden sosyal paylaşım sitelerinde artık insanlarımızın binlerce arkadaşı var. Bir birilerini beğeniyorlar yorum yapıyorlar. Ama ne yazık ki bu insanların günlük hayatta karşılıklı oturup bir çay kahve içecek dertlerini ve mutluluklarını paylaşacak bir tek dostları kalmayacak. Çünkü gerçek bir dost bulmak için hiçbir çaba sarf etmiyorlar. Gelecekte pişman olacaklar ama maalesef akıl yoksunu insanlar gibi ellerindeki o telefonla sohbet edecekler.

Akıllı telefonların bu kadar yaygın kullanımı devam ederse yıllar sonra söyleyeceğimiz Atasözleri de değişecek sanırım. Pire itte, cep telefonu yiğitte bulunur, Yiğidin cep telefonu meydandadır, Anadan geçilir, cep telefonundan geçilmez, Çingeneye beylik vermişler, önce cep telefonu almış, El elin eşeğini cep telefonuyla arar, Ayranı yok içmeye, cep telefonu ile gider çeşmeye, Cep telefonuyla konuşana yılan bile dokunmaz,  Erkeğin kalbine giden yol cep telefonundan geçer…

08 Kasım 2016 Salı 15:43

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ