AZİM

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

AZİM

 

Azim ettim; daha yedi yaşında iken bebekleri leyleklerin getirmediğini öğrendim.

Azim ettim; komşumuz öğretmen Güzide hanımın öğrencisi olmak için beş buçuk yaşında ilkokula başladım.

Azim ettim; yabancı dil dersim sıfır olmasına rağmen ortaokulu üç yılda bitirdim.

Azim ettim; hiç sevmediğim düz lisede birinci dönem on iki, ikinci dönem on dört zayıf yaparak aileme kendimi düz liseden aldırtıp Endüstri Meslek Lisesine kayıt yaptırdım.

Azim ettim; kaydımı Meslek Lisesine yapan Müdür yardımcısının notlarıma bakarak bu çocuktan bir b..k olmaz demesi üzerine daha ilk dönem takdir belgesini aynı müdür yardımcısının elinden aldım.

Azim ettim; aynı okulda din kültürü ve ahlak bilgisi, beden eğitimi ve yabancı dil derslerimin zayıf olmasına rağmen okul birinciliğine oynadım.

Azim ettim; kilolu olduğum için askeri okullara gidemeyeceğim için üniversiteyi sabahlara kadar test çözerek kazandım.

Azim ettim; alt yapımın ve maddi durumumun çok zayıf olmasına rağmen kırk dört kişilik sınıftan mezun olan sekiz kişiden biri oldum.

Azim ettim; ilk atamamın yapıldığı Erzurum un İspir ilçesinde ikinci yılında kendi bölümümden yirmi beş kişilik sınıftan on dokuz öğrencimi üniversite sınavlarına hazırladım ve değişik üniversitelere gönderdim ve o yıl okulumuzu Türkiye on altıncısı yaptım.

Azim ettim; Dinar Endüstri Meslek lisesinde öğrenci iken arkadaşlarıma ‘ben bu okula öğretmen olacam’ dediğimde benimle dalga geçen arkadaşlarıma inat öğrenciliğimin geçtiği okula öğretmen olarak geldim. Öğretmenlerimin öğrencisi iken meslektaşları oldum.

Azim ettim; hiç aklımdan geçmeyen boş müdür yardımcılığına okuldaki on beş öğretmenin engellemelerine rağmen inat uğruna müdür yardımcılığına geçtim.

Azim ettim; depremden çıkan okulumuzu müdürüm ile Elele vererek binanın inşaatının bitmesi için sabahlara kadar çalıştık ve bölgenin en güzel okulunu yaptırdık. Dört bölümü dokuz bölüme seksen olan öğrenci sayısını sekiz yüze çıkardık.

Azim ettim; yine aynı müdürüm ve o günkü siyasilerin desteği ile okulumuza doksan öğrencilik bir pansiyon kazandırdık.

Azim ettim; o günkü siyasilerin isteği ile müdür olarak atandığım öğretmenevini dört yıl gibi bir sürede bölgenin en güzel, kar yapan ve öğretmenevleri müdürlerine seminerlerde örnek olarak anlatılan öğretmenevini ilçemize kazandırdım. (Bu dönemde okulumdaki görevime de devam ettim. Öğretmenevi ile akşamları ve hafta sonları ilgilendim.)

Azim ettim; 1999 yılında ilçemizde Meslek yüksekokulunda öğrencilerden oluşan tiyatro grubunu Mimar arkadaşım Hüseyin ŞAHİNER ile birlikte kurduk. İleride anlatacağım filim gibi zorluklara rağmen Ülker KÖKSAL ın eseri SEVDALI FİDANLAR isimli oyunu yedi ay her gece çalışmak suretiyle sahneye koydum. Bir gece oynamak amacıyla hazırladığımız oyun değişik il ve ilçelerde yirmi dört kez sahne aldı ve ulusal basında yer aldı. Aynı grup ve Osman ULUKAYA ile HAYBEDEN KADIN MANZARALARI, FADİK KIZ ve DAMAT ADAYLARI adında üç oyun daha sahneye koyduk. Elde edilen gelirler Marmara Depremi için açılan hesaplara yatırıldı.

Azim ettim; bu sefer on altı tane meslektaşım ile DİLİN ALTINDAKİ BAKLA isimli oyunu sahneye koyduk. Müzikal olan bu oyun ilçemizde dört gece olmak üzere değişik il ve ilçelerde birçok kez sahne aldı.

Azim ettim 2012 yılında Dinar METEM de bir proje ile on altı öğrenci ve iki meslektaşımı Almanya’ya gönderdim. (Kendim gidemedim)

Azim ettim Rotasyon ile Atandığım Dazkırı METEM de yine aynı yurt dışı projesini gerçekleştirdim ve on altı tane Dazkırı METEM den ve yine on altı tane Dinar METEM den olmak üzere toplam otuz iki öğrenci ve dört meslektaşımı yine aynı ülkeye gönderdim. (Kendim Diğer yürüyen başka bir projenin aksamaması için gitmedim.)

Azim ettim 2014 yılında Dinar Cezaevinde okuma yazma bilmeyen ve hiç tiyatro izlemeyen mahkûmlardan bir grup kurdum ve yedi ay Cumartesi ve Pazar günleri çalışarak Dinar, Başmakçı, Dazkırı ve Evciler protokolleri ve üç yüz elli mahkûmun çok büyük zevkle izlediği KAANA KARIŞIK SALATA isimli oyunu sahneye koydum. (Yedi kez sahnelendi)

Azim ettim Dazkırı H.E.M. Müdürü Âdem KOCAGÖZ ile birlikte DAZKIRILI GENÇLER AYDINLIK UFUKLARA DOĞRU adlı çok büyük bir projeyi dokuz ay gibi uzun bir sürede gerçekleştirdik. Bu proje ile üç yüz on altı öğrencinin bir üst öğrenim kurumuna hazırlanmalarını sağladık.

Azim ettim meslek hayatım süresince toplam on beş yurt içi öğrenci gezisi düzenledim. Bunlardan beş tanesi Dazkırı METEM öğrencileriyle ücretsiz olarak Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile gerçekleşti.

Azim ettim ŞİMDİ PEK BİR İŞ YAPMIYORUM.

17 EKİM 2016 PAZARTESİ 16:21

 

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ