BELKİ KIZACAKSINIZ AMA ;

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

BELKİ KIZACAKSINIZ AMA ;

Üç hafta önce ülkemiz genelinde tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz yeni öğretim yılına başladılar. Ana sınıfından 12.sınıfa kadar tüm çocuklarımız okullardaki sıralarını aldılar. İnşallah ülkemiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için hayırlı ve başarılı bir yıl olur.

Bu güzel temenni ile yazımıza başladık. Yazılarımı takip edenler bilirler ki bu şekilde yazıya başlamak tarzım değildir. Bu hafta tarzımızı bozduk.

Evet sayın velilerimiz bu haftaki köşemizin mevzusu sizlersiniz.

Hepimizin çocuğu hepimiz için dünyanın en değerli varlığı. Canımızı dahi göz kırpmadan vereceğimiz varlıklarımız. Bu varlıklarımızı sene başında ciddi rakamlar harcayarak ihtiyaçlarını karşılayıp okula gönderiyorsunuz ve sene sonuna kadar oturup öğretmenden üstün bir mucize bekliyorsunuz. Bakanlığın öğretmenlere zimmetle verdiği sihirli sopayı kullanarak çocuğunuzun üstün bir başarı sağlamasını umuyorsunuz. İnanın tüm öğretmenlerimiz ellerinde sihirli bir sopa olmadan ellerinden geleni fazlasıyla yapıyorlar. Bundan emin olun. Bilmenizi istediğim; eğitimin evde başladığıdır. Acaba yüzde kaçımız akşam evladını karşısına alıp o gün okulda ne yaptığını soruyor. Acaba yüzde kaçımız belli aralıklarda okulu ziyaret edip evladının durumunu öğretmenlerle konuşuyor.

Yukarıda yazılanlar önemli olmasına rağmen bundan daha önemlisi acaba çocuğumuza evde gerekli eğitimi kendimiz veriyor muyuz? Öğretmenlerimiz öğrencilerimizi incitmemek için, onları okuldan soğutmamak için fazla üzerlerine gitmiyorlar ya da sizin herhangi bir şikâyetinize maruz kalmaktan çekiniyorlar. Çocuklarımız okulda kapı kollarını hatta kapıları kırıyorlar. Tuvaletlerde musluklara kabinlere zarar veriyorlar. Ellerindeki çöpü rast gele yerlere atıyorlar. Sene başında Bakanlığın dağıttığı ücretsiz kitaplar aynı gün parçalanmış olarak sıra altlarından ve çöplerden çıkıyor. Emin olun sabah okula yüzünü dahi yıkamadan gelen öğrencilerimiz var. Tabiki okul idaresi ve öğretmenler armut toplamıyorlar. Ellerinden ve dillerinden geldiğince uyarıyorlar engel olmaya çalışıyorlar. Ama nereye kadar?

Şimdi soruyorum; kaçımız ilk gün evladını çağırıp dağıtılan kitapları getirmesini istiyor ve sene süresince takip ediyor? Yine acaba yüzde kaçımız evladına devlet malına zarar vermenin ne kadar kötü bir davranış olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor?

Şimdi ki sözüm öğrencisinden bi haber velilere. Lütfen sabah öğrencimize ne olursa olsun kahvaltısını yaptırıp okula gönderin. Evden çıkmadan üstünü başını saçını lütfen kontrol edin. Daha da ileriye gide cem… Lütfen evladınızın hangi okulda ve kaçıncı sınıfta olduğunu en azından bilin. Saçmalama hocam diyorsunuz ama bu bir gerçek ve meslek hayatımda bu tür velilerle o kadar çok karşılaştım ki.

Bu çocuklar hepimizin canı ciğeri ve bu güzel ülkemizin geleceği. İlgili velilerimizi bu yazdıklarımdan ayrı tutuyorum. Evlatlarımıza yalan söylememeyi, başkasının malını izinsiz kullanmamasını, devlet malına zarar vermemesini evde bıkmadan usanmadan anlatın ve bu konuda yaptırımlar uygulayın. Akşamları en azından yarım saat onlarla vakit geçirin. Kapatın televizyonu interneti onlarla hoş sohbetler edin.

Emin olun bu yaptığınız çocuğunuza pahalı hediyeler ve oyuncaklar almaktan daha etkileyici olacak ve çocuğunuz daha çok mutlu olacak. Mutlu bir aile ortamında yetişen öğrenci emin olun saydığım olumsuzlukların hiç birine bulaşmaz ve işte o zaman öğretmen emin olun evladınıza en iyi eğitimi ve öğretimi verir. Gelecekte evladınızın çok iyi bir meslek sahibi olmasından daha önemlisi saygılı, başkalarının hakkına göz dikmeyen vatanına milletine hayırlı bir birey olması daha mühim. Emin olun siz evladınızla ne kadar çok ilgilenirseniz ileride övünerek” bu benim evladım” diyebileceğiniz çocuklara sahip olacaksınız. Bu övünç emin olun hiçbir mutluluğa değişilmez. Bu yazımı lütfen tanıdıklarımızla , sosyal medyada paylaşalım. Ne kadar çok veliye ulaşırsa o kadar faydalı olacağına inanıyorum. UMARIM KIZMADINIZ.

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ