ESKİNİN KIYMETİ

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

ESKİNİN KIYMETİ

İstanbul da Koç Müzesi var. Bir proje kapsamında öğlencilerimizle gezme fırsatı bulduk. Eski Model araçlar vardı. Bir tanesine dahi fiyat biçilemeyecek değerdeydiler.  İnsanoğlunun tasarladığı ve el emeğiyle yaptıkları araçlardı. Eski ve tarihi oldukları için fiyat biçilemiyor değerlerine. Taze şarap pek fazla para etmez ve şarap içicileri tarafından tutulmaz. En büyük özelliği ucuz olmasıdır yeniliğinden dolayı. Şarap insanoğlunun büyük emeklerle ürettiği ve üzerinden yıllar geçtikçe kalitesi ve fiyatı artan bir içecektir. Yine tarihi müzelerde sergilenen insanoğlu yapımı bir baston bile inanılmaz derecede değerli ve fiyat biçilemez olabiliyor. Yine İnsanoğlunun yıllar önce yaptığı tablo ve resimler günümüzde fiyat rekorları kırıyor. Yapıldığı dönemlerde fazla bir maddi değeri olmamasına karşılık günümüzde o tablolar için akıl almaz fiyatlar çarpışıyor ve sadece güvenliğine milyarlarca para harcanıyor. Çünkü yapılalı uzun yıllar olmuş. Bazı aileler çocuklarının ilk giydiği patikleri saklarlar. Patiği giyen çocuk evlenmiş çoluk çocuğa karışmıştır ancak o patik anne ve baba için çok önemlidir. Ne kadar eski olursa olsun üzerinden yıllar geçmiş olsa o bile aile için çok önemlidir ve fiyatı değer biçilemezdir. Bu patikte zamanında insan tarafından örülmüş bir eşyadır. Yazdıklarımdan anlaşılacağı üzere İnsanların zamanında yaptıkları bu eşyalar yıllanmış ve eski eşyaların değeri fiyat biçilemez ve bunu yanında çok özel oluyorlar.

Burada bir tezat yaşanıyor insanoğlunun geçmişte ürettiği bir nesne üzerinden yıllar geçtikçe değerleniyor ama ne yazık ki bu değerlenen nesneleri yapan insanın değeri yıllar geçtikçe azalıyor. İnsanın yıllar önce yaptığı her hangi bir eşya yıllar sonra tarihi nitelik taşıyor ve bu niteliğinden dolayı değerleniyor, ne yazık ki bu değerli nesneleri ortaya koyan ve yapan insanın değeri tam tersine yıllar geçtikçe azalıyor. Yaşlı insanlarımız ne kadar başımızın tacı olsalar bile; gençken, üretirken ve gücü kuvveti yerinde iken kendisine verilen değer bu saydığım özellikleri kayboldukça azalıyor. Şuan kıymetli dediğimiz tarihi nitelikteki nesneleri yapan o insan yaptığı nesne kadar değer ve ilgi göremiyor maalesef. Oğlu tarafından sevilse değer verilse gelinden aynı ilgiyi görmüyor. Kızı tarafından sevilse değer verilirse bile damadı tarafından hak ettiği değeri maalesef bulamıyor.

Akşamlarımızı artık diziler hapis almış durumda. Hafta sonları genelde ailemiz veya arkadaşlarımızla vakit geçirme hesabındayız. Aslında evde eşimiz iki tepsi poğaça veya kurabiye yapsa ve akşam ya da ikindi çayını o insanlarla içmeye gitsek inanın ilgi bekleyen insanları o kadar çok mutlu etmiş oluruz ve onlarla yaptığımız sohbet inanılmaz zevkli olur ki anlatamam. Tavsiye ederim. Kendilerini artık işe yaramaz bir kenara itilmiş olarak gören insanlarımızın bir arabadan, bir tablodan veya herhangi bir paha biçilmez bir eşyadan daha paha biçilmez olduklarını onlara hissettirelim.  Aldığınız huzur size yeter. Sevabını Allaha bırakın.

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ