FAİZ

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

FAİZ

Hiç aklımıza gelmez ya da gelirde hemen unutmaya çalışırız. Ama bir gerçektir ki aklımıza gelmese ya da gelince unutmaya çalışsak ta, üstümüze yormasak ta eninde sonunda başımıza gelecek. Ne zaman mı ? Belki şuan bu yazıyı okur iken. Evet, Ölüm ne zaman geleceğini bilmediğimiz ama eninde sonunda gelecek bir gerçek. Bazen bir tane bazen birden fazla kişinin ölüm ilanı ile başlar belediye ilan memurluğu mesaisine. İlk önce aslen nereli olduğu söylenir ölenin ilanında. Eğer bildiğimiz bir köy ise daha bir dikkatli dinleriz soy ismi bildiğimiz bir soy isim ise dikkatimiz biraz daha artar. Bildiğimiz ve tanıdığımız birisi ise üzülürüz ve o günkü programımız cenazeye katılmaya göre yaparız. Tabi ki asıl acıyı çekenler cenaze sahipleri bizlere düşen onların acılarını paylaşarak üzüntülerine ortak olmak.

Bir sabah beklide bizim ölüm ilanımızla başlayacak belediye ilan servisi mesaisine. Artık her şey bitmiştir. Dünya ile ilgili tüm işleriniz artık son bulmuştur. Yakınlarınız hem acınızı yaşarken bir an öncede sizi toprağa verme telaşına düşeceklerdir.  Omuzlarda yeşil tahta kutu içerisinde geçerken bazıları saygı gösterecektir, bazıları oralı olmayacak. Namazınıza katılım hava muhalefetine göre değil yaşarken edindiğiniz dostluklara göre tenha veya kalabalık olacak. Mezarlıkta insanlar üzerinize toprak atmak için birbirleri ile yarışa girecekler, imamlar sure okurken. Yakınlarınız cenazeden sonra yenen pide ve içilen ayranın hesabını vermeden siz vermeye başlayacaksınız dünyadaki hesabınızı.

Allah geçinden versin desek bile günü ve saati belli ecelin. Eğer bankalara kredi borcunuz var ise sadece ondan yırttınız. Faiz ile aldığınız almadan önce kuruş kuruş hangi bankanın faizi uygun diye araştırdığınız ve en uygununu aldığınız krediden kurtuldunuz hayat sigortası yaptırdığınız için. Ama şunu unutuyoruz en yüksek faizin uygulandığı yerin dünya olduğunu. Yaptığımız iyiliklerin ve kötülüklerin faizinin bu dünyada ne kadar yüksek olduğunu bilmeden yaşayıp gidiyoruz.  Daha da kötüsü hayat sigortası olmadığından diğer dünyada da devam edecek bu yaptığımız iyilikler ve kötülüklerin hesabı faiziyle…

13 Şubat 2017 Pazartesi 13:59

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ