GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E İLK AŞIK OLAN VE MEKTUP YAZAN KADIN ELENİ KARİNTE

BAHRİ KILINÇEL

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.

GAZİ  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E  İLK AŞIK OLAN  VE  MEKTUP YAZAN KADIN   ELENİ   KARİNTE

Makedonya da   manastır  şehrindeyiz  Mustafa kemal Atatürk’ün  liseyi okuduğu  manastır  askeri  idadisini (lisesi) gezdikten sonra  manastırın en  işlek caddesi  şirok caddesinde gezmeye başlıyoruz şirok caddesi  eski Osmanlı  konakları,cumbalı  evleri,balkonlarında  çiçeklerin sarktığı  Osmanlı hatıraları beni büyülüyor.  şirok  geniş  yol  anlamında  buradaki kafelerde  Arnavut ve Makedon   erkek ve kızlardan oluşan delikanlıları sanki mankenlik ajansından fırlamışlar gibi.

 

şirok caddesinde  sarı boyalı  siyah  balkon ferforjeleriyle  zarif  bir iki katlı yapı karşılıyor beni  bu  ev    atatürke  askeri lisede okurken aşık olan   ve daha sonraları  Atatürk e  mektup yazan  eleni karente’nin evi.100 yıldır  sanki o aşk hikayesinden sonra hiç kimse el sürmemişçesine  sessiz,buruk,hüzünlü bir şekilde durmuş  hissediyorsunuz.

kimbilir  kaç kez bu balkonda  Mustafa kemale  el sallamıştır, kaç kez  işlemeli keten perdelerinin ardından  sevgilisine  işaretler vermiştir,  kim bilir  kaç kez  uçlarında  iğne oyası kuşların işlendiği  ipek mendiline göz yaşlarını akıtmıştır  acaba.

askeri lisedeki bu aşk  öyküsü  Atatürk ün annesi  Zübeyde hanımın karşı çıkması sonucu  son bulmuş.  Rum işadamı olan eleni nin babası  kızını kahyasıyla evlendirmiştir.  eleni  ise eline kalemi almış  ve aşağıdaki ünlü mektubunu  yazmıştır.

”Çok seneler geçti, ben halen her gün senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan, beni hatırla. Kağıttaki gözyaşlarımı görebileceksin. Yıllar ve olaylar geçiyor, seninle ilgili çok şeyler konuşuluyor. Mektubumu okurken, başka kadını seviyorsan, mektubumu yırt.
Manastırlı Eleni Karinte, bir gün tanıdığı ve aşık olduğu adama bütün ömrünü harcamıştır. Benim seni sevdiğim kadar, o kadını o kadar çok seviyorsan, kendisine hiçbir şey söyleme, senin kadar mutlu olmasını diliyorum. Fakat, balkondaki kızı hatırlıyorsan ve başkasını sevmiyorsan, seni beklediğimi ve ömrüm boyunca bekleyeceğimi bilmeni istiyorum.
Döneceğini, beni unutmayacağını biliyorum. Babam vefat etti. Beni senden ayırdığından tam bir yıl geçti, beni eve kapattı ve bir ay çıkmama izin vermedi. Ağladım, biliyorum ki tüm kilitleri ve hapisleri boşuna harcadı.
Beni evlendirecekleri adamı sadece bir kez gördüm ve kendisi bana onu sevebileceğimi söyledi. Ben kendisine, ‘Hayır, ben sadece ilk aşkımı seviyorum’ dedim. Babam beni hiç bir zaman affetmedi ve ben de kendisini affetmedim. O zamanlardaki gibi artık genç ve güzel değilim.
Ebediyen seni seven ve seni bekleyen, Eleni Karinte’n
bahri  KILINÇEL

25 Kasım 2015 Çarşamba 08:37

 

YAZARIN SON YAZILARI
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (5) - 16 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (4) - 15 Aralık 2015
SARIKAMIŞ’DA NE OLDU (3) - 15 Aralık 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ