GÜZEL BİR ÖLÜM

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

GÜZEL BİR ÖLÜM

Kaçınılmaz ama maalesef her canlı tadacak ölümü. Bu günlerde ölüm korkusu sardı beni nedenini bilmediğim bir şekilde. Önceleri aklıma bile gelmezdi sanki bu dünyada baki kalacakmışım gibiydim. Ara sıra aklıma gelse bile daha gencim yaşlılığıma çok var derdim ve aniden unuturdum. Şimdi ise sanki ensemde hissediyorum. Her an bu dünyadan ayrılacakmışım gibi geliyor bana. Ve düşünüyorum bazen boş kaldıkça. Diyorum ki kendi kendime bir Perşembe akşamı öleyim. Cenazem Cuma namazına müteakip kalksın. Uykudayken gelsin diyorum ölüm, usulca, hissetmemeliyim o anı fark etmeden acı çekmeden. Pişman olmamalıyım yalvarmamalıyım Azrail’e. Yatakta yalnızken kimse görmeden. O anda keşke diyeceğim bir şeyim, ertelediğim bir işimin olmamasını isterim. Ağlamamalıyım ölüyorum diye kokmamalıyım. Hissetmeden diğer dünyaya yolculuğumun başlamasını isterim.

Korkmuyorum desem bile yine biraz daha geç gelsin. Hiçbir kimsenin hakkı olmamalı, bu yüzden saygılı olmalıyım büyüklerime ve küçüklerime. Kırmamalıyım hiçbir insanın kalbini biliyorum ki o kırık kalple İmam sorduğunda hakkınızı helal edin diye helal olsun dese bile kalpten değil ağızdan boşuna demiş olacak kalbini kırdıklarım. Hakkaniyetle davranmalıyım hiçbir kimse davranışlarım ve kararlarımı sorgulamamalı inanmalı bana kimsenin hakkına tecavüz etmeyeceğime.   Bana bunu yapanların ilk paragrafta yazdığım güzel bir ölümü hak etmediklerini düşünüyorum. Bilerek veya bilmeyerek hakkıma tecavüz edenlere inşallah diyorum. Maddi gücü yerine manevi gücü zengin evlat veya evlatlar bırakmalıyım arkamda. Yarım bıraktığım amel defterimin geride bıraktığım evlat veya evlatlarımın insanlığa, topluma yapmış olacakları faydalı işlerle doldurulmasını isterim. Dünyada yapmış olduğum iş için aldığım ücretin hakkını sonuna kadar vermeliyim. Tüm insanların hakkının olduğu aldığım ücretin hakkını yine o insanlar için çalışarak vermeliyim. Fakir yada zengin bir hayat sürsem dahi ikisin dede mutlu olmalıyım. Bir kez geleceğim bu dünyada parayı bir itibar aracı olarak değil şahsım ve ailemin geçimini sağlayacak bir dünya malı olarak görmeliyim.  Esir olmamalıyım bu dünyanın malına mülküne. Günlük hayatta kullandığım eşyaların lüks olmasını istemem. Bu lüks tutkum ülkemin dış borcunu artıracaksa gelecek neslin hakkıyla bu dünyadan ayrıldığımda ilk paragrafta istediklerim hayal olacak diye korkarım.  Kimsenin arkasından kişiliği ile ilgili iftira atmamalıyım. Bu iftira ile zor durumda kalacak olan kişi veya kişiler durumlarından dolayı üzüntü ile çevresine ve topluma zararlı bir davranış içine girerlerse bunun vebalinin bana ait olduğunu bilirim ki Yaradan’ın karşısında bu konu ile vereceğim hesap benim hayalimdeki ölümü sadece hayal olarak bırakacaktır. Bu haksızlığı yapanları da düşünenleri de Yaratana hesabı nasıl vereceklerini düşünüyorum. Allah korusun. Arkamdan hiçbir kimse beni kötü anmamalı ismimi anarlarken hayırla anmaları gerektiği düşüncesiyle hareket etmeliyim. Geride bıraktığım ailem ölümümden üzüntü duyduğu kadar yaşantımda yaptıklarımla gurur duymalılar.  Zor durumda olan bir insanın derdini çözecek gücüm varsa bu gücü esirgemeliyim. Belki sadece bu insanın içten samimice edeceği dua benim hayalimin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Kazandığımın bir kısmını eş, dost ve arkadaşlarımla paylaşmalıyım. Şunu iyi biliyorum ki biriktirdiğim değil paylaştığım benimdir.

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Çetin Sarı dedi ki:

  Teşekkürler kardeşim. Herkesin bu modda olabilmesini dilerdim.
  http://www.veyselkarane.com

 2. Servet dedi ki:

  Çok güzel ellerine sağlık

 3. yalçın dedi ki:

  Ölüm yokluk hiçlik değil bu fani dünyadan bostanı cinana saadeti ebediyete açılan bir kapıdır. İnşallah hazırlığımızı güzel yaparsak ölümden korkmamıza gerek yok. Eline sağlık güzel yazı olmuş..

 4. Uğur Aymelek dedi ki:

  Hocam yüreğine sağlık…

 5. Erol dedi ki:

  Ölümden korkmam pamuktan korktuğun kadar

BİR YORUM YAZ