HAYAT İŞTE

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

HAYAT İŞTE

 

Her fakirin rüyasıdır zengin olmak. Umudunu piyangoya bağlamıştır ya da her duasında mutlaka araya sıkıştırıyordur mal mülk ve parayı. Parasızlık birçok şeyi yapmasına engeldir. Bunları yapamadığı için bazen uykuları kaçabilir. Bu arada zengin bunalmıştır. Bankalardan çeklerden senetlerden vergilerden sigortalardan. Alacakları gelmiyordur verecekleri peşini bırakmıyordur. Sahip olduğu malını mülkünü ve parasını kaybetme korkusu vardır her zaman aklının bir köşesinde ve bazen uykularını bile kaçırabilir.

 

Kış aylarında sığınacak sıcak bir yer ararız. Yaz aylarına övgüler yağdırıp havaların ısınmasını dört gözle bekleriz. Soğuk havalarda üşütür hasta oluruz. Burun boğaz yanmasından ciğer ağrısından uyuyamayız çoğu gece. Yaz aylarında sığınacak bir gölge yer ararız. Güneş beynimizi kavurduğu anlarda serinlemenin yollarını arar kış aylarına övgüler yağdırırız. Güneş çarpar hasta oluruz uyuyamayız ya da ter basar uykumuz kaçar.

 

Bu örnekler den onlarca yazar kafanızı şişiririm. Konu sakız gibi uzar gider.

 

Gözlemlediğim kadarıyla şuan hastanelerde tedavi gören, doktor sırası bekleyen yetmiş beş yaş ve üstü insanlarımızın genel sorunu vücutlarının yorgunluğu. Zamanında hiç yaşlanmayacakmışlar gibi tarlada bağda bahçede dağda ormanda var güçleriyle çalışmışlar. Şuan genelde ciddi bir rahatsızlıkları yok ancak vücut yorulmuş artık. Genelde dizlerinde ya da bellerinde ki ağrılardan şikâyetçiler. Çok lüks yaşamamışlar. Araba yerine ayaklarını, İşler için ellerini ve vücutlarını kullanmışlar. Bunun yanında çocukluklarından itibaren sağlıklı beslenmişler. Yoruldukları için nasıl yattılarsa yaz kış fark etmez deliksiz uyumuşlar ve sabah işlerine devam etmişler.

Şuan hastanelerde kendi yaşıtlarıma biraz benden yaş olarak büyük ya da küçük tedavi gören veya doktor sırası bekleyen insanlarımızın durumu daha kötü maalesef. Vücudumuz tembelliğe alışmış. Yürümeyi unutmuşuz. Neredeyse tüm işlerimizi makineler yapmakta. Rahat yaşantı peşinde koşuyoruz. En kötüsü tükettiğimiz tüm besin maddeleri organik değil. Koruyucu madde taşıyan ürünler vücudumuzu gün be gün savunmasız hale getirmekte. Söylemeye dilim varmıyor ama yaşıtlarım amansız tedavisi olmayan hastalıklarla boğuşmaya başladılar. Bel sırt ağrısını arattıracak değişik hastalıklar. Sadece son bir hafta içerisinde çok iyi tanıdığım iki arkadaşımı genç yaşta bu amansız hastalıklardan dolayı kaybettik.

 

Fakirin zenginliği istemesi, Zenginin huzurlu rahat bir beyin istemesi, Yazın kışı aramamız, kışın yazı istememiz bu amansız dertlerden kurtulmak için isteyeceklerimizin yanında inanın çok basit istekler olacak.

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Belgin dedi ki:

    Çok doğru ama biz insanlar başımıza gelmeden. Hiç yaşamayacak gibi başımıza kötü bir şey gelmeyecekmiş gibi herşeyi şikayet ederek yaşıyoruz

  2. Ayhan dedi ki:

    Geçmişi bilsek şikayetimiz olmaz.

BİR YORUM YAZ