İKİ YÜZLÜLÜK

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

İKİ YÜZLÜLÜK

Ünlü edebiyatçı Rahmetli Yaşar KEMAL in İnce Mehmet serisini okuyan varsa orda Murtaza ağa ve topal Ali ilişkisi çok çarpıcıdır. İnce Mehmet adlı eşkıyadan korkan Murtaza ağa adlı tiplemenin hayatını güvenceye almak için topal Ali adlı hiç sevmediği bir adama her türlü yakınlığı ve yalakalığı göstermesi eşkıyanın ölüm haberi gelince de topal Âliyi her kesin gözü önünde aşağılayarak don atlet bırakması, İnce Mehmet in ölüm haberi yalanlanınca topal Aliye tekrar yalvarması güzel ve çarpıcı bir örnek teşkil ediyor. Maalesef çıkar, menfaat ilişkileri insanları olduklarından çok farklı görünüp ikiyüzlü davranmaya yöneltiyor. Buda beraberinde güvensizlik, endişe, sosyal ilişki zayıflığı getiriyor. Birde halk arasında anlatılan bir hikâye daha var Büyük ihtimalle yaşanmammış bir olay ve sanırsam büyük çoğunluğumuz biliyoruz.

Zamanın birinde bir adam bir kuyudan su almaya çalışırken bir yılanla karşılaşıyor. Yılanla bir şekilde dostluk kurunca yılan buna her gün bir altın getirip veriyor. Tabi adam bu sayede zengince yaşıyor. Adam hastalanıp yatağa düşüyor. Oğluna gidip yılandan altını almasını söylüyor. Çocuk kuyuya gidip babasının gönderdiğini söyleyince yıllan bir tane altını getirip çocuğa veriyor. Çocuk bununla yetinmeyip, yılanı öldürüp bütün altınları alma düşüncesiyle bir taş alıp yılana fırlatıyor. Taş yılanın kuyruğuna gelip canını feci yakıyor, yıllan o acıyla çocuğu ısırıyor. Çocuk oracıkta ölüyor. Baba bunu öğrenince çok üzülüyor yılana gidip dostluğunu sürdürmek istediğini söylüyor. Yıllan adama “sende evlat acısı bende kuyruk sancısı olduğu sürece biz dost olamayız “diyor. Ve adamdan ayrılıyor.

Bu hikâye menfaat ve dostluk ilişkisini çok güzel özetleyen ve çok sevdiğim bir hikâyedir. Adı üstünde hikâye belki bütünüyle hayal ürünüdür. Ama hayal ürünü olmayan gerçek olan şey günümüz ilişkilerinin çoğunun çıkara, menfaate dayalı ilişkiler olduğu ve ilişkilerde ikiyüzlülüğün ön plana çıkmış olmasıdır. İnsanların kendi bireysel çıkarları uğruna her türlü hile, av, yalan, dolan, üçkâğıt, kandırma, sabotaj vb. başvurduklarını bilmeyen yoktur. İnsanoğlu bireysel çıkarları uğruna neden bu kadar küçülmeye başladı anlamış değilim. Hikâyelerden de anlaşılacağı üzere bu riya ve ikiyüzlülük insanlık tarihiyle başlamış ve hala devam ediyor. Ne yazık ki artık bir yaşam biçimi olmuş durumda. Değiştirmek kendi elimizde. Kendimizin onurlu bir yaşam sürmesi gelecek neslin bu konuda bizleri örnek almasıyla bu hastalıktan kurtulursak toplumsal huzurumuzun artacağını ve güzel günlerin yaşanacağına inanıyorum. Yüzümüzdeki riya maskesini çıkarttığımız zaman.

 26 Aralık 2016 Pazartesi

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ