İLETİŞİM

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

İLETİŞİM

İzmir’den trene binen yaşlı teyze, kondüktöre Ege şivesiyle:
– “Menimen’e gelence beni haber et yavrııım, unutma” der.
Gecenin ilerleyen saatlerinde Menemen’i geçer geçmez yaşlı teyzenin Menemen’de ineceği kondüktörün aklına gelir hemen makiniste gidip haber verir. Makinist de:
– “Gecenin bu saatinde teyzeyi buralarda indiremeyeceğimize göre geri geri gideceğiz soran olursa “tren makas değiştiriyor deriz” diyor.
Bir yarım saat geri geri giderek Menemen’e geliniyor ve Kondüktör, teyzeye gidip haber veriyor:
” Hadi teyze Menemen’e geldik.”
Teyzem:
– “sağol yavrııım…”,deyip çantasndan hapını cıkarıp iciyor.”

            Bir iletişim bozukluğunun yaşandığı bu fıkrada olayın nereden döndüğünü okuduk. Baştan teyzem ve kondüktör tam anlamıyla iletişim kurup derdini tam anlatsa bu sorunlar yaşanmayacaktı.

Günümüzde karşılaştığımız problemlerden biriside insanlar arasındaki iletişim bozuklukları. İnsanların birbirleriyle anlaşabilmeleri için aralarında iletişim kurmaları gerekir. Aralarında sağlıklı bir iletişim kuramayan insanlar küçük sorunları dahi içinden çıkılmayacak hale getirebilirler. Bir sorunu çözmek için öncelikle kendimizden başlamalıyız. Kendimizle barışık olmalı ve kendimizi beğenmeliyiz. Kendini beğenen insanları başkaları da beğenir. Bu cümle insanlara tepeden bakma anlamında anlaşılmasın.

Karşımızdaki kişiyle konuşurken onu bir konuda ikna etmek için çaba sarf etmeyelim. Karşınızdaki bu konuda sizden daha yetenekli ise bir anda bakmışsınız ki ya onun söylediklerini tasvip etmeye başlamışsınız ya da olay çok ciddi bir kavgaya dönmüştür.  Mümkün mertebe karşımızdakine ismiyle hitap edelim. Bu karşımızdakine samimiyetimizin ölçüsünü gösterir. (Bu metot evliliklerde pek hoş olmayabilir ağzınızdan başka bir bayan yada erkek ismi çıktığında). Karşımızdaki kişi ile her hangi bir konuda tartışırken kendi fikirlerimizi kabul ettirmeye çalıştığımız zaman iletişimde yine bir sorun yaşanır.

Konuşma İletişimde en iyi yoldur.

“Kari koca müthiş kavga etmişler ve küsmüşler bakmışlar olacak gibi değil ve birbirlerine notlar yazarak anlaşmaya karar vermişler. Bir gün adam bir is görüşmesi yapmış ve sabah 8.30 da ise gitmesi gerek komidinin üzerine bir not yazıp koymuş: – “Sabah beni saat 8.00 de kaldır” Ertesi gün olmuş adam bir kalkmış saat 10.00 müthiş sinirle fırlamış yataktan ve başucunda bir not – “Saat 8.00 kalk”

            Son olarak karşılaştığımız kişilerden selamımızı esirgemeyelim.

Yola çıkınca her sabah

Bulutlara selam ver

Taşlara Kuşlara

Bulutlara Selam ver.

Atlara Otlara

İnsanlara Selam ver

Ne görürsen Selam ver

Sonra çıkarıp cebinden aynanı

Bir selamda kendine ver.

Hatırın kalmasın el gün yanında

Bu dünyada sende varsın

Paylaştır dostluğunu etrafına….  Üstün GÖKMEN

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ali Aydın dedi ki:

    Ağzına sağlık hocam

BİR YORUM YAZ