İNCİ DİŞLER

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

İNCİ DİŞLER

Sevgili Peygamberimiz Deve kervanında seyahat etmektedir. Develerin üzerinde yükler ve yüklerin üzerinde ise insanlar vardır. Peygamberimiz ise kervanın arka kısımlarında seyahat etmektedir. Bir ara dikkat eder önde giden tüm deve üstündeki insanlar belli bir noktaya geldiklerinde önce bir şeye bakıyor ve oraya tükürüp devam etmekteler miş. Bu olay Peygamberimizin dikkatini çekmiş ve belli bir süre sonra insanların tükürüp geçtikleri noktaya gelmiş ve bir bakmış ki bir tane köpek leşi. Çölde çürümüş ve etrafa inanılmaz bir koku salıyor. Peygamberimiz devesini köpek leşinin önünde durmuş ve uzun uzun baktıktan sona ellerini açmış ve Yaratana‘Allahım bu köpeğin dişleri maşallah inci gibi, nasıl verdin bu dişleri bu köpeğe sana şükürler olsun ‘ demiş.

Toplum olarak unutmaya yüz tuttuğumuz güzel alışkanlıklarımızdan biriside Teşekkür etmek. Artık yaşantımızda Teşekkürün yerini eleştiri aldı. Kimin söylediğini bilmiyorum ama hoşuma giden sözlerden bir tanesi de ‘ Samimiyetin kendisi güzel. Samimice yapılan bir işte hata ve kusur aramak ayıptır.’ Gerçekten artık ne iş yapılırsa yapılsın yapan kişi veya kişilere yaptıklarından dolayı Teşekkür etmek yerine mutlaka yapılan iş ile ilgili bir beyin jimnastiği yaparak o iş ile ilgili hataları ve kusurları bulup başlıyorlar eleştirmeye. O işin içerisinde Peygamberimizin gördüğü inçi dişleri görmek yerine tükürmeyi tercih ediyorlar. Haliyle bu durum karşısında eylemi yapan kişi veya kişiler ister istemez yaptıkları işten pişman oluyor ve bir daha böyle bir şey yapmamaya gayret gösteriyorlar.

Bu yazdıklarımı okuyunca sakın eleştiri yapmaya karşı çıkan birisi olarak düşünmeyin beni. İnsanın kendisini geliştirmesi için mutlaka eleştiriye ihtiyacı vardır. En basiti Bu yazdıklarımı eleştirebilirsiniz. Bende bu eleştiriler karşısında daha değişik konuları daha güzel yazma gayreti içerisine girerim. Ama bu yazdıklarımdan dolayı değindiğim konular hakkında önce teşekkür edip gönlümü aldıktan sonra eleştirilerinizi yaparsanız o zaman ben üzülmem. Çünkü bu yazıyı yazmak bir emek istiyor ve ben bu emeği harcıyorum konuyu beğenmeseniz hatta yazdıklarıma katılmasanız bile emeğimden dolayı bir teşekkürü hak ediyorum. Ondan sanra istediğiniz kadar eleştirebilirsiniz.

Reklam işi yapan bir arkadaşım bir firma için ışıklı tabela yaptı. Baya özendi. Yetişmesi için sabahlara kadar çalıştı iyi biliyorum. Bana göre çok güzel olan bu ışıklı tabela asılırken ve asıldıktan sanra onlarca eleştiriye mağruz kaldı. Montajı izleyen onlarca kişiden bir tanesi bile ‘elinize sağılık çok güzel olmuş ancak…! Diye söze başlamadı. Direk renginden tutunda boyutuna varasıya eleştiriye başladılar. Sigarayı bırakan arkadaşım o an yine başladı ve hala içiyor.  Yine ilçemizde bakımsız bir devlet kurumunu beş yıl süre ile kullanılır hale getirilen ve şuan ki yerinin değeri maddi olarak ölçülemeyecek olan bir kurumun yetkilisi kurumu o hale nasıl getirildiğini es geçiyor ve beş sene gece gündüz emek sarf eden kişi için bıraktığı borcu dile getiriyor ve eleştiriyor. Yine Teşekkür yok. Peygamberimizin gördüğü inci dişler görmezlikten geliniyor. Teşekkür emeğe duyulan saygının başlangıcıdır. Haksız eleştiri ise emeğe duyulan saygısızlığın başlangıcıdır. Teşekkür ve eleştirileriniz için adresim nahya1111@hotmail.com

Toplum olarak her şeye, her olaya iyimser değil çoğunlukla eleştirel bir yaklaşım, hayat tarzımız olarak almış başını gidiyor. Övgüde tamamen cimri ama, yergide ise çok cömert bir toplum olduk galiba. Etrafımızda takdir edebileceğimiz o kadar çok güzellikler varken her şeyde bir terslik aramak, doğru olanı bile eğriltmeye çalışarak bunu kendisinde bir marifet ve meziyet gibi görenler günden güne artıyor nedense. Günümüzde bu anlayışa sahip olanlar, bunu bir erg ve ego olarak görüyor herhalde. Kişi yanında neyi beslerse onu büyütürmüş. Nefret besleyen nefreti, sevgi besleyen de sevgiyi büyütüp güçlendiriyor. Bu yazım için fikir veren sevgili abim H.Habil AKDAĞ a çok teşekkür ederim.

27 Ocak 2017 Cuma 13:30

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ