KEŞKE

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

KEŞKE

İnsan hayatı boyunca bazen karşısına iki veya daha çok yol çıkar. Mecburen bu yollardan birine girmek durumundadır.  Ama girmediği ya da gitmediği yollarda kafasında hep acaba sorusu takılır kalır. Genelde girmediği yollardan pişmanlık duyar. Hepimiz mutlaka böyle kararla karşılaşmış ve eminim ki pişmanlıklarımız olmuştur.

Benim hayatım boyunca pek fazla yollar karşıma çıkmadı. Ama en önemlisi üniversite son sınıfta karşıma çıkan iki yol vardı. Birisinden gitmek zorundaydım. Üniversitede fabrika stajımı İstanbul’da Santek isimli şirkette yaptım. Şirket yönetim kurulu başkanı yani kısacası şirket sahibi Şener KUZU Bey beni karşısına aldı ve benden çok memnun olduğunu, Ankara ya açacakları büronun başına geçmemi istedi. Ankara da iki katlı bir bina tutmuşlar. Alt kat ofis üst kat lojman şeklinde düzenlenmiş. Yanıma iki tane çalışan şahsıma bir araç ve ruhsatlı silah ile öğretmenlikten alacağım maaşın iki katından fazla bir maaş teklif etti. O güne kadar gideceğim bir tek yol vardı o da Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlik mesleği ki o zamanlarda hiçbir Teknik Öğretmen açıkta kalmıyor kesinlikle ataması yapılıyordu. Ama Patronun teklifiyle önüme bir yol daha çıkmış oldu. İkisinden birini seçip yoluma devam edecektim.

Çok iyi bir karar vermeliydim. Biliyorum ki hangi yolu seçersem seçeyim aklım diğer yolda kalacaktı. Tatbikî ben o günün zihniyetiyle sırtını devlete dayama metodunu seçtim ve bu kararı vereli yirmi beş sene oldu. Yirmi beş senedir hala keşke diyorum.

Şu an sırtını devlete dayamış bir memur olarak hayatıma devam ediyorum. Yaptığım işin kutsallığını biliyor ve yerine getirmekten büyük mutluluk duyuyor kısacası mesleğimi seviyorum. Meslek hayatımda birçok öğrencimin ekmek sahibi olmasına vesile oldum. Birçok başarının altına imzamı attım. Beni tanıyan çevremin benim nasıl çalıştığımı çevreme nasıl katma değerler kattığımı bilirler. Ancak şu an yirmi beş yıldır sadece sınıfına girip çıkan, etliye sütlüye karışmayan, özlük dosyasında ne bir soruşturma ne bir ödül olmayan meslektaşımla aynı kefedeyim. Seçtiğim yoldan geçen seneye kadar pişman değilim. En azından mesleğimden dolayı çevremde bir itibarım var. Pişmanlığımı geçen sene Ankara da şirketin bürosuna uğrayınca yaşadım. Benim kabul etmediğim işi kabul eden bir teknik öğretmen arkadaşım çok lüks bir hayat yaşıyor çok lüks bir semtte bir evi var. Altındaki şahsi aracını ise ben rüyalarımda göremem.

Sonuç olarak bir yol seçtim ve mesleğimi çok seviyorum. Hala kiradayım arabamın banka taksitleri devam ediyor ve yüzlerce hayata hazırladığım, meslek sahibi ettiğim öğrencilerim ve ortaya koyduğum manevi değeri pek çok işi yerine getirdim. Mutluyum. Ankara’daki arkadaş benden maddi olarak çok ilerlerde.  Onunda hayatta kattığı tek değer Şu an Holding olan Santek firmasına para kazandırmak. O maddi ben manevi mutluluğu yaşıyorum. Keşke dediğim yolu seçmiş olsaydım şu an maddi mutluluğu yaşıyor olacaktım. Sizce seçtiğim yol doğrumu değil mi?

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Erol dedi ki:

    Bu saatten sonra farketmez hocam😁😁😁

BİR YORUM YAZ