MUTLULUK (2)

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

MUTLULUK (2)

 

Geçen hafta Mutluluktan bahsetmiştim. Bu hafta ise o güzel duygunun niçin ve neden artık azaldığı konusunda yazıma devam …

Sevdiğimiz, saydığımız dostlarımızın güler yüz ile yanımıza gelmesi ve nasılsın diyerek halimizi hatırımızı sorması ne kadar güzel bir şey. En karamsar zamanımızda böyle bir dostumuzun böyle davranışı ne kadar mutlu eder değil mi ? Geçmişten günümüze düşünecek olursak bu şekilde davranan dostlarımızın azaldığını görürüz. Çünkü şu an hemen hemen herkesin böyle bir dosta ihtiyacı var. Kimimiz maddi sıkıntıların ve bu sıkıntıların beraberinde getirdiği olumsuz şartlar altında, kimimiz ailesi ve çocukları ile sıkıntılar yaşamakta, kimimiz kendisinin veya herhangi bir yakınının hastalığı ile uğraşmaktadır. Bu örnekler çoğaltılabilir. Şahsen çevremde artık eskisi kadar mutlu insan sayısı yok. Küçümsenemeyecek şekilde azaldı çevremdeki mutlu insan sayısı.

Oysa gelişen teknoloji işlerimizi inanılmaz derecede kolaylaştırdı. Eskisi kadar yoğun işlerimizde yok artık daha doğrusu dostlarımıza ayıracağımız zaman daha da arttı. Özellikle kadınlarımız için hayat eskiye oranla deha da kolaylaştı. Evlerimizdeki çamaşır, bulaşık makineleri, elektrikli süpürgeleri ve bebeği olanlar için hazır çocuk bezleri. Kadınlarımız işlerini eskiye göre daha kolay ve kısa sürede bitirmelerini sağlıyor. Ama kadınlarımız nedense kendilerini sürekli rahatsız, hasta hissetmektedirler ve mutlu değiller. Sebebi boş kalan zamanlarında televizyon programlarında yayınlanan sağlık programlarını dinledikçe o hastalığı kendilerine yakıştırmalarından olabilir mi? . Bence izlemesinler o programları. Ben bir kez dinledim cilt kanseriyim diye üç sene gitmediğim hastane ve doktor kalmadı.

Erkeklerimiz ise çevrelerindeki mutsuz insanların etkisinde kalarak karamsarlığa kapılıyorlar ve mutlu olmayı unutuyorlar.

Dostlarım bir şiirde okumuştum. Yazarın ismi şuan aklımda değil. Yazar diyordu ki “Ölümcül çaresiz bir hastalığın varsa bile sen yinede pencereden dışarıya bak o gün yağmur yağacak mı yağmayacak mı diye bak” diyordu. Umudumuzu yitirdiğimiz anda mutluluğumuzu da yitiririz. Mutlu olmadığımız hayat ise bize sıkıntıdan başka bir şey vermez. Umudumuzu kaybetmeyelim mutluluğumuz her daim bizimle olsun ve her ne olursa olsun gördüğümüz dostlarımıza güler yüzle halini hatırını soralım. Buna şu günlerde toplum olarak çok ihtiyacımız var.

 

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ