SON ÜÇ AY

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

SON ÜÇ AY

Okulların kapanması ile bütün öğrencilerimiz hem tatilin hem de yaklaşan bayramın mutluluğunu yaşadılar. Ramazan ayı bitti oruç tutan vatandaşlarımızdan kimileri kalpten kimileri dilden bayram sabahı “alışmıştık keşke bitmeseydi Ramazan ayı” dediler. Tüm milletimiz öğretmenleri üç ay bedava tatile girdi diye öğretmenlerimize kem gözle baktılar. Bilmedikleri öğretmenin yılda sadece 1,5 ay tatilinin olduğu, bu aylarda maaşından ücreti kesildiği için tam alamadığını, sadece öğretmenin Temmuz başı ve Ağustos ortasına kadar izin kullanabileceğini. Diğer aylarda izin kullanma lüksünün olmadığını, diğer memurlardan fazladan 15 gün fazla tatil yaptığını düşünen vatandaşlarımızın yine diğer memurların resmi bayramlarda tatil yaparken öğretmenlerin görev aldıklarını bilmez yâda unuturlar.  Ramazan bayramında dostlar ziyaret edildi. Envaı çeşit tatlılar istenerek ya da zorlamalarla yenildi. En küçük demir para 1 tl en küçük kâğıt para 5 tl olduğundan 1 tl az 5 tl çok geleceğinden çocuklar genelde şekerle sevindirilmeye başlandı. (Bu arada acaba Merkez bankası sırf bayramlarda çocuklarımızın hatırı için kağıt 2.5 veya 3 tl basamaz mı?) Yine iş ortancalara düştü. Büyükleri saymak küçükleri mutlu etmek görevi üzerlerindeydi. Küçükler sevindi yaşlılar mutlu oldu.

Sıcak bir yaz geçti ve bitti. İmkânı olanlar tatillerini yaptı olmayanlar gölge yer aramakla vakit geçirdi. Gölgede oturanlar sıcak altında çalışan sıcak asfalt ve inşaat işçilerini izlediler, fırıncılara ve dönercilere sabır dilediler. Bazen gölge bile kar etmedi “keşke havalar sıcaklasa” diyecekleri kış aylarının özlemini çektiler.

Kurban bayramına ay kala kurbanlık telaşı sardı herkesi. Fiyatlar konuşulmaya, araştırılmaya başlandı. Neredeyse tüm pazarlıklar ve alımlar kurban edilecek hayvanın vereceği et miktarına göre yapıldı. Fırınlar tatlı tepsileri ile doldu. Bayram sabahı bilenler erkenden kurbanını kesti bilmeyenler kestirecek kişi ve yer aradılar. Bir anda her yeri et kokusu sardı. Eskiden kurban kesemeyen lere verilen et dağıtım âdeti unutuldu. Bu hayırlar genelde yurtlara yapıldı ama komşusu hiç aklına gelmedi.  Yukarıda Ramazan bayramında yaşanan serominiler aynen yaşandı.

Bu arada birden okul telaşı başladı. Artık bu telaşlar sıcakları unutturdu sıcak altında çalışanlar hiç akla bile gelmedi. Çocuğunu yeni okula gönderecekler en iyi okul ve öğretmen arayışına düştüler. Araya torpil koydurtmaya çalıştılar. Okullara göre kıyafet alımları yapıldı. Tek çocuğu olanlar neyse de birden fazla çocuğu olan velilerimizin eğer geliri dar ise uykuları kaçtı. Yazın sıcaktan uyuyamayan bu velilerimiz tam havaların serinleyip tatlı bir uyku çekebilecekleri günlerde bu düşüncelerle uykusuz kaldılar yine.

Bu son üç ayda yine birçok gencimiz düğün dernek ile yuvalarını kurdular. Yine birçok çocuğumuzun sünnet düğünü merasimi oldu İnsanlar yaz aylarında sıklaşan bu düğünlere koşuşturdular. Yine bu son üç ay içerisinde neredeyse her gün birkaç tane ölüm haberi duyuldu. Düğünden çıktık cenazeye yetiştik. Güneş çarptı ya da terli su içtik hasta olduk.

Velhasıl kelam bu uğraşlarla son üç ay nasıl geldi geçti anlayamadık.

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ