TAHAMMÜL

Ayhan Karakus

Yazarın şu ana kadar yazılmış 58 makalesi bulunuyor.

TAHAMMÜL

Şimdilerde pek yapılmıyor ama çocukluk yıllarımda yeni doğan bebekleri kundakladıklarını görürdüm tıpkı yaprak sarması gibi sımsıkı. Anneme sorardım sende beni böyle kundaklamış mıydın diye gülerek cevap vermişti bana tabi oğlum abanide senide kundakladım diye. İyi tahammül; doğrusu büyük sabır. Elin, kolun, bacakların sımsıkı sarılı ve hareketsiz. Şu halimizle bizi o şekilde kundaklasalar acaba kaç saat tahammül edebiliriz? Düşünmesi bile insanı tedirgin ediyor ama demek ki tahammül etmişiz o kundakta haftalarca.

Çocuklarımız var üç veya dört yaşlarında daha büyük çocukları olanların ise o yaşlardaki çocuklarını düşünsünler, benim pek aklım ermiyor ancak gördüğüm ve şu anda kendi oğluma yaptığımız sürekli yapma evladım, sus evladım, dur evladım, zıplama, hoplama gibi sürekli çocuğun özgürlüğünü kısıtlamaya çalışıyoruz. Çocuğun özgürlüğünü kısıtlıyoruz ve çocuk bize tahammül ediyor. Bizde eminim o yaşlarda sürekli uyarıldık eminim ister istemez tahammül etmek zorundaydık ve ettik şimdiki küçük çocuklarımız veya torunlarımızın ettiği tahammül gibi.

İyi hatırlıyorum ilkokulda tam hareketliliğimizin doruğunda yorulmak nedir bilmediğimiz yıllarda, öğretmenimiz sürekli yapmayın çocuklar, koşturmayın, kendi aranızda konuşmayın, hoplamayın zıplamayın diye uyarılırdı. Şimdide farkı yok hemen hemen aynı şeyler mutlaka ama çocuklarımız tahammül ediyorlar yıllar önce bizim ettiğimiz gibi.

Lise çağları da yine hep tahammülle geçti. Öğretmenlerimize, müdür yardımcılarımıza, öğretmenlerimize, sınıfta sevmediğimiz arkadaşlarımıza karşı hep tahammüllüydük çünkü liseyi bitirmemiz şarttı.

Askerlik evet erkekler için tahammülün dorukta olduğu yıllar. Kendimden örnek vermek istiyorum öğretmen olduğum için kısa dönem yaptım askerliğimi. Üç sene önce mezun ettiğim öğrencim yaşındaki onbaşı, çavuş ve astsubaylar yapmadıkları eziyeti bırakmıyorlardı. Aslanın kediye boğdurulduğu dönemler. Şuan bu yazımı okuyanlar belki benim gibi kısa dönem ya on sekiz ay ya yirmi dört ay ya da daha fazla askerlik yapan okuyucularım bilirler askerlik her anının tahammülle geçtiği yıllardır.

İş hayatına başlarsın. İşçiysen patronuna, portonsan yanında çalışanlara, esnafsan müşterine, memursan amirine, fakirsen yokluğa, zenginsen zenginliğin vermiş olduğu sıkıntılara tahammül etmek zorundasın.

Şu günlerde bekâr olan okuyucularım sevdiklerine tahammül ediyorlar ki bu tahammül evlilerin katlandığı tahammülle kıyaslanmaz bile. Evliysen yuva kurduysan ve bu yuvanın yıkılmasını istemiyorsan başka bir çare yok tahammül edeceksin. Kadınsan kocana erkeksen karına. Özellikle çocuklar varsa ister bebek, ister çocuk ister evli yâda bekâr onlara da tahammül edeceksin. Bazı yaptıklarını görmezden gelecek bazen kendi kendine sinirleneceksin ama aklına gençlik yılların gelecek o dönemleri hatırlayacaksın sineye çekip yıllarca yaptığın şeyi yani tahammülünü göstereceksin.

Ve öleceksin ilk doğduğunda yaptıkları gibi seni bu sefer beyaz kefenle kundaklayacaklar. Çaren yok artık burada da tahammül edeceksin.

Evet, sevgili okuyucularım insanoğlu doğumundan ölüme kadar her an her olay karşısında tahammül etmek zorunda. Etmeyenler zaten ya toprak altında ya ceza evinde yada akıl hastanesinde. Dışarıda hayatın içindeysek yaşıyorsak tahammül hepimizin bir yaşam tarzı.

 

11 Ocak 2017 Çarşamba 09:54

 

YAZARIN SON YAZILARI
AFFINIZA SIĞINARAK 7 - 28 Haziran 2018
BUNLARI YAPIYORUZ - 11 Haziran 2018
ESKİNİN KIYMETİ - 18 Nisan 2018
ZOR İŞ AŞIK OLMAK - 22 Mart 2018
MUTLULUK (2) - 22 Şubat 2018
MUTLULUK - 7 Şubat 2018
AHDE VEFA - 15 Ocak 2018
İLETİŞİM - 20 Aralık 2017
NEDEN ? - 30 Kasım 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. karikatür dedi ki:

    üstadım elinize ve yüreğinize sağlık başarılarınızın ve yazılarınızın devamını bekleriz.saygılar

  2. S.Guntin dedi ki:

    Ellerine Sağlık Hocam… Teşekkür ederim farkındalık kattığın için…

  3. Ayhan dedi ki:

    Bende sizlere tşk ediyorum.

BİR YORUM YAZ